V Kramolně je dům připomínající skládku. Jeho okolí majitel neuklízí, úřady si neví rady

20. červenec 2018 10:19
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy V Kramolně na Náchodsku si ze svého domu udělal muž skládku odpadu

Dům připomínající nepovolenou skládku. Tak popisují lidé z malé obce Kramolna nedaleko Náchoda jednu z nemovitostí stojící přímo u hlavní silnice. Majitel už několik let shromažďuje nejrůznější věci. A protože se mu už nevejdou dovnitř, začal je navážet i na svou zahradu. Muž už několikrát sliboval, že nepořádek uklidí. Náš reportér se na místo vrátil po více než roce od prvního natáčení, situace se ale od té doby ještě zhoršila. 

„Den co den vozí na babetě věci. On už ve své podstatě bydlí na ulici. Má židli danou na cestě a tam žije, na ulici," říká Dita Jaklová, která bydlí v Kramolně deset let. Za tu dobu se prý dům i pozemek jejího souseda změnil ve skládku.

Místní si stěžují na zápach, přemnožené hlodavce a obávají se požáru. Všude se povalují igelitové tašky a pytle plné nejrůznějších věcí. V domě se prý léta netopí, nefunguje záchod.

„Koukám ze střešního okna, jak on nám ten odpad lije do stromů nebo do příkopu. Výkaly hází do popelnice."

S mužem se rodina Dity Jaklové i další sousedé opakovaně pokouší domluvit, nic prý ale nepomáhá.
Na otázky reportéra Václava Plecháčka Jiří Krutil nejdřív odpovídat nechtěl.
„Proč bych to komentoval, nemám důvod."

V Kramolně na Náchodsku si ze svého domu udělal muž skládku odpadu. Sousedé si stěžují marně...

V Kramolně na Náchodsku si ze svého domu udělal muž skládku odpadu. Sousedé si stěžují marně

Dům připomínající nepovolenou skládku. Právě tak popisují někteří lidé z malé obce Kramolna nedaleko Náchoda jednu z nemovitostí stojící přímo u hlavní silnice. V domě žije muž, který už několik let shromažďuje nejrůznější věci a protože se mu už nevejdou dovnitř, začal je navážet i na svou zahradu. Sousedé si stěžují na zápach, přemnožené hlodavce a obávají se požáru.

O chvíli později je už ale sdílnější. Připouští, že to kolem jeho domu nevypadá hezky, prý dá vše do pořádku.
„Já jsem slíbil starostce, že až budu zdravý, tak to uklidím."

Jenže podle nezávislé starostky obce Jitky Kropáčkové už dal takových slibů několik. „My jsme kontaktovali hasiče, odbor výstavby, odbor životního prostředí, kontaktovali jsme i přestupkovou komisi, hygienu, nikdo nepomůže. Nabídli jsme mu i naši pomoc, že mu pytle odvezeme, bohužel, nic z toho se nekonalo."

V Kramolně na Náchodsku si ze svého domu udělal muž skládku odpadu

Starostka má v ruce čerstvé vyjádření Krajské hygienické stanice. Odkazuje na zákon o odpadech, pro jeho uplatnění je ale potřeba prokázat, že odpadky ohrožují lidské životy nebo životní prostředí. A právě to je problém. Připouští to i právník Zdeněk Rudolecký.
„Situace je, řekl bych, právně řešena ne dost kvalitně. Samozřejmě, že by se v tomto případě měla obec angažovat, ale ty možnosti jsou bohužel dosti omezené."

Jedinou možností, jak situaci v dohledné době vyřešit, by bylo domluvit se. To se ale nedaří jak obci a sousedům, tak ani příbuzným dotyčného muže.

Podívejte se, jak vypadalo okolí domu v roce 2011. (Zdroj: Google Maps)

autoři: Milan Baják , PLE
Spustit audio

Související