Unikátní 300 let starý jezuitský betlém se z Žirče na Trutnovsku na dva měsíce přestěhoval do Prahy
Jezuitský betlém starý 300 let se z Žirče na Trutnovsku na dva měsíce přesunul do Prahy. Na tradiční výstavu si totiž toto unikátní dílo zapůjčilo Muzeum Karlova mostu. Betlém tvoří 14 figur vysokých až metr dvacet. Údajně jde o nejstarší jezuitský betlém u nás.
Pánové z Muzea Karlova mostu v Praze právě rozprostírají deky a balí postavičky betléma. Co to vše představuje, když je třeba přestěhovat takovou vzácnost?
Čtěte také
„Většinou betlémy nejsou tak staré. Takže se musí dělat vše co nejšetrněji. Aby se nic nestalo," říká Zdeněk Ježek.
A jeho kolega Jaroslav Sobotka upřesňuje, jakým způsobem se bude celý betlém převážet a znovu v Praze instalovat.
„Budeme vše balit do dek. Máme v automobilu vystlanou podlahu, na kterou to položíme a zafixujeme, aby se nic při převozu nehýbalo."
Jan Staněk z Domova svatého Josefa v Žirči přihlíží stěhování vzácného betléma, který je v rámci celé České republiky ojedinělý.
„Podle výzkumů, které máme v současné době k dispozici, tak se jedná o nejstarší dochovaný jezuitský betlém na českém území. A také s největšími postavičkami."
Betlém není v úplně nejlepším technickém stavu
„Chybí mu především restaurování korpusu a potom samozřejmě rekonstrukce původního ošacení, které u nejstarších postaviček pochází z doby pozdního baroka, tedy řekněme z 18. století."
Barevné oblečení postaviček, které nyní mají na sobě, tedy není originální?
„To zdaleka není originální, ale také nepochází z dnešní doby. Našli jsme nejstarší oblečení, které pro betlém bylo a pochází zhruba z první poloviny 20. století."
Čtěte také
Zatímco si povídáme, tak vedoucí domova Dominik Melichar podepisuje smlouvy o přepravě této vzácné starožitnosti.
Co to vlastně znamená pro domov v Žirči vlastnit něco takového?
„Je to obrovská možnost nahlédnout do historie tohoto místa. Až do 18. století, kdy zde pobýval řád jezuitů, kteří nechali betlém vyrobit. Dokonce se traduje, že některé postavičky mají hlavy zhotoveny podle skutečných mnichů. Nicméně historie tohoto místa, bývalé rezidence vídeňských mnichů je tímto betlémem ještě více umocněna."
Betlém pracovníci Muzea Karlova mostu v Praze teď odváží na přibližně dva měsíce. V kostele sv. Anny v Žirči u Dvora Králové nad Labem na Trutnovsku jej budou moci lidé opět spatřit od příští turistické sezóny, tedy od dubna 2021.
Související
-
V Žirči přivoníte k bylinkám a prožijete svůj levandulový, dobromyslový nebo tymiánový léčivý příběh
Od jara do podzimu se Bylinková zahrada Josefa Kamela v barokním areálu Žireč proměňuje v oázu klidu, odpočinku a rozjímání nad životem. A odehrávají se tu léčivé příběhy.
-
Osmimetrový oltář Zasnoubení Panny Marie v kostele v Žirči se dočkal po téměř 200 letech obnovy
V kostele svaté Anny v Žirči teď neuvidíte vzácný osmimetrový oltář. Po necelých 200 letech prochází obnovou. Domov svatého Josefa za ni zaplatí milion a půl korun.
-
Vzácné varhany se po 11 letech oprav vrátily do kostela sv. Anny v Žirči u Dvora Králové nad Labem
Kostel svaté Anny v Žirči u Dvora Králové nad Labem má opět funkční varhany. Ty se do památky vrátily po náročné obnově. Nástroj pochází z první poloviny 19. století.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Není překvapivý‘ i ‚konec letitých výmluv‘, říkají experti, politici i úřady na rozsudek k Babišovu střetu
-
ANO je čistě prozápadní a spojuje se s vládou. Tyto poměry chci změnit, říká šéfka KSČM Konečná
-
Musk ministrem? Od Trumpa je to kulišárna, v Bílém domě sedět nebude, říká novinář
-
Vyzrálá svoboda znamená respektovat nejen lidi, ale i životní prostředí, říká ochránce přírody Trávníček