Umění naslouchat dětem je dar. Kroužky jsou pro naše děti motivace, odměna a důslednost

9. září 2019

Dětské zájmové kroužky, to je smysluplný volný čas tisíců našich dětí a spokojenost každé holčičky a chlapečka. Pomůže jim tým lektorů, pedagogů, metodiků a zkušených odborníků, kteří mají děti rádi. A baví je provázet naše potomky světem vědy, sportu, umění a kreativity.

Ředitelka Kroužků.cz pro východní Čechy a Střediska volného času Pro dětský úsměv z východních Čech a také maminka tří dětí Mgr. Květa Štěrbová hostem naší radioporadny.

Proč by děti měly navštěvovat zájmové kroužky?

Tráví tak čas smysluplně, rozvíjí svůj talent, poznávají nové, zajímavé a možná i nevšední aktivity. V neposlední řadě, z pozice rodiče, je dobré předcházet negativním vlivů společnosti a nenechávat bezprizorně své dítě

Mgr. Květa Štěrbová ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Dopřejte svým dětem rozvoj osobnosti pod vedením prima velkého kamaráda - lektora, který je namotivuje správným směrem do života. A třeba ve výsledku položí i základ budoucího povolání, když například někoho zaujme v dětství metodika vědeckých pokusů či mladého elektrikáře natolik, že pro něj bude jasná volba povolání.

Jak děti motivovat?

Určitě to záleží na přirozené autoritě lektora či lektorky. Ale ono se to lehce řekne a ne vždy podaří zrealizovat. Umění naslouchat dětem je dar. Výběr charismatické lektorské osobností by měla být jedna z hlavních priorit každé společnosti, která se věnuje volnočasovým aktivitám dětí.

Vše pro dětský úsměv aneb Krouzky.cz

Na základě zkušeností je to také profesionálně připravená metodika, která má prioritně za úkol zaujmout a přilákat zájem holčičky či chlapečka.

Jak důležitý je vhodný výběr kroužku?

Asi to bude chtít zapomenout na vlastní ambice a začít potomkům naslouchat. Je potřeba rozlišit, jaká je osobnost dítěte, sama jsem máma tří dětí a každé je jiné.

Čtěte také

Jestliže se naše dítě neprojevuje jako sportovec, neměli bychom ho nutit dělat například florbal, nebo sebeobranu, protože syn od sousedů je v takových kroužcích šťastný a nosí domů samé medaile. Pro takové nesportovce jsou často spíš vhodné vědecké pokusy, nebo elektrohry, budou šťastní v nějakém konverzačním kroužku, kde protrénují cizí jazyk přirozenou formou s prima lektorem a barevnými obrázky.

Mateřinkové kroužky jsou plné dětí tanečníků, nebo hráčů na flétničku. To je nejen první seznámení s hudebním nástrojem, ale také důležité pro zdravé dýchání našich dětí. Ale také už mezi předškoláky můžeme najít malé vědce.

Kdy s chozením do kroužků začít?

Opět to je o naslouchání a je to velmi individuální. Každé dítě to má nastavené jinak. Někdo si pomalu a se slzičkami v očích i na srdci zvyká na nový režim bez mamky, tam bych ho rozhodně nenutila do dalších aktivit.

Dětské zájmové kroužky, to je smysluplný volný čas tisíců našich dětí a spokojenost každé holčičky a chlapečka

Kdežto u dětí, které jsou v kolektivu jako ryba ve vodě a mají přirozenou touhu nasávat jako houba vše nové, tam bych se pídila po informacích, které kroužky jejich mateřinka nabízí. Zjistěte si, zda jsou nějaké známé reference o daném kroužku, potom se zamyslete, zda je opravdu vhodný pro vašeho Pepíčka nebo Aničku.

V době internetu a sociálních sítí to máme možná v tomto ohledu jednodušší. Když si zadáte nějakou společnost s volnočasovými aktivitami, najde vám to vše, nejen jejich subjektivní oficiální stránky, ale také hodnocení a preference od druhých.

Jak rodiče poznají, že je kroužek odborně veden?

Informujte se, zda existuje první „volná" lekce, kam se může přijít s žáčkem podívat i rodič. Ale mějme na paměti, že se děti v naší blízkosti chovají jinak, než jen s lektory.

Mgr. Květa Štěrbová a Jana Kudyvejsová ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

A jestliže se nějaký problém objeví i například v průběhu pololetí, ihned ho řešte. Důležité je vnímat, aby byla společnost transparentní, měla viditelné a lehce dohledatelné kontakty a byla připravena případný problém, nebo nedorozumění obratem řešit.

Nejsme stroje, ale vždy by mělo být patrno, že jsme lidé a vše je řešitelné.

Celou radioproadnu s Mgr. Květou Štěrbovou si můžete poslechnout v našem audio-archivu:

autoři: Jana Kudyvejsová , baj
Spustit audio

Související