Je důležité vybrat pro dítě zájmový kroužek tak, aby ho bavil a nepřetěžoval

19. září 2013

S novým školním rokem začaly opět fungovat zájmové kroužky pro děti. Jejich organizátoři se snaží vymýšlet stále nové, a tak je nabídka opravdu bohatá. Otázkou ale zůstává, jak dětem aktivity vybrat, aby je bavily, ale nepřetěžovaly.

Vybírání kroužků mají těžší rodiče menších dětí. Nejsou ještě tolik vyhraněné a často ani netuší, co si pod názvem kroužku mají představit a co je tam čeká.

„Nechali jsme vybrat syna, co chce. Rozhodli jsme se, že jako jeden kroužek bude mít sport a druhý asi nějaký hudební nástroj,“ říká paní Dana z Kostelce nad Orlicí, která má šestiletého potomka.

Pětiletý syn paní Marcely z Rychnovska každý týden navštěvuje hasičský kroužek a chodí na fotbal. Psycholog Jan Lašek doporučuje jeden, maximálně dva kroužky týdně.

„U menších dětí bych to rozhodně nepřeháněl, jde spíš o to, aby to dítě bavilo. Pokud to není výrazný talent, což je v šesti sedmi letech spíš výjimka, ať si to oťuká, jestli se mu to líbí a chce tam chodit,“ radí Lašek.

Zájmy dětí se postupem času mění a není výjimkou, že o kroužek ztratí zájem. Názory rodičů na to, jak v takovém případě postupovat, se různí.

„Já bych ho do ničeho nenutila. Ať si řekne sám, jestli se mu tam líbí, a když nebude chtít, tak ať nechodí,“ myslí si paní Dana.

„Když něco začne, je to už jeho povinnost, to si musí uvědomit,“ říká naopak paní Marcela.

Podle psychologa je ale rozumné dítě do kroužku nenutit, pokud se mu tam nelíbí. Zájmy dětí se prý totiž často střídají.

Nemusí to být ale nutně nezájem o kroužek, často se stává, že jsou děti prostě unavené. Potom záleží na rodičích, aby poznali, jaký je pravý důvod.

autoři: KS , Iva Menšíková
Spustit audio