Umělá inteligence a její využití v medicíně a endoskopii. Umí detekovat polyp a také ho klasifikovat
Radioporadna dnes bude věnována endoskopii a také umělé inteligenci. Vývoj umělé inteligence se za poslední roky dramaticky zvýšil. Různé aplikace jsou postupně využívány ve většině lékařských specializací, výjimkou není ani obor gastroenterologie nebo hepatologie, který je podstatně závislý na velkém množství zobrazovacích studií, kde je tedy možné AI využít.
O tom všem si povídáme s doc. MUDr. Iljou Tachecím, přednostou České gastroenterologické společnosti a také přednostou druhé interní Gastroenterologické kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové.
Umělá inteligence do medicíny vstupuje razantně jako do všech ostatních oborů lidské činnosti. Nicméně stále neumí nahradit lékaře.
doc. MUDr. Ilja Tachecí, přednosta České gastroenterologické společnosti
Nebojíte se, že vám umělá inteligence vezme práci?
Vůbec ne, nebojím. Umělá inteligence samozřejmě do medicíny vstupuje razantně jako do všech ostatních oborů lidské činnosti, nicméně musím říci, že stále neumí nahradit lékaře. A bude tomu tak dlouho. Napřed možná nahradí právníky a pak nakonec třeba i lékaře, ale v tuto chvíli rozhodně všechny obory využívající umělou inteligenci musíme brát zatím s velkou opatrností a rezervou. Především, co se týče našeho zdraví, protože se mohou často mýlit a dokonce si mohou i vymýšlet.
Čtěte také
Je to aktuálně spíše váš asistent nebo pomocník. Čím se vy gastroenterologové vlastně zabýváte?
Gastroenterologie je obor, který se zabývá problematikou trávicí soustavy a orgánů, které s ní souvisí. Tedy nejen trávicí trubice, ale i slinivky břišní, žlučníku, žlučovodů, také jater, pokud tedy budeme brát i hepatologii jako součást gastroenterologie, což si myslím, že můžeme.
Dá se říci, že endoskop si jednou prohlédne každého z nás. Je to nutné u vás skončit? Nebo je to kvůli tomu, jak moderně žijeme?
Posluchači možná vědí, že od určitého věku v České republice mají možnost zvolit si vyšetření tlustého střeva hadičkou, to znamená koloskopii v rámci tzv. programu screeningu kolorektálního karcinomu. Když to řeknu lidsky, jedná se o prevenci nádorů tlustého střeva a v rámci tohoto programu máte možnost od 50 let věku si zvolit koloskopii jako preventivní vyšetření.
Čtěte také
Toto vyšetření je, musím říci, poměrně přesné a spolehlivé. Zároveň přináší možnost, že pokud na něco přijdeme, a my se snažíme přijít na přednádorové změny, to znamená polypy, tak ten polyp můžeme rovnou vyřešit a odstranit. Čili je to metoda nejen diagnostická, ale i metoda léčebná.
Umělá inteligence do medicíny teprve v současné době vstupuje a začíná se uplatňovat. Není to tak, že bychom ji používali všude po celé České republice rutinně, to rozhodně ne. A začíná se uplatňovat především v oborech, které pracují s obrázky. Využíváme toho, že umělá inteligence na autonomních systémech řízení pracuje s obrazem a je schopná jej sama vyhodnocovat.
Tedy uplatňuje se v oborech, jako je radiodiagnostika, to znamená rentgen, začíná se zvažovat její použití i v patologii, tedy při vyšetření histologických obrázků. Endoskopie je vysoce obrazový obor, kdy využíváme umělou inteligenci především jako pomocníka při zpracování obrazu.
Čtěte také
Takže sbíráte data, ale nově je také zpracováváte a vyhodnocujete?
Samozřejmě. Umělá inteligence v současnosti umí v endoskopii dvě věci. Jednu věc umí lépe, tedy detekovat polyp. Pokud se podíváte na místo ve střevě, kde je přítomný polyp a přehlédnete ho, tak umělá inteligence vám upozorní, ukáže vám to místo. Podívej se tam, mohlo by tam něco být. To je detekce.
A druhá věc, která se začíná uplatňovat čím dál tím více, je klasifikace. Umělá inteligence je schopná ten polyp rozlišit a říci, jestli by mohl skončit rakovinou a musí se tedy odstranit. Nebo je to polyp, který rakovinou skončit nemůže a za jistých okolností by mohl ve střevě i zůstat.
Tedy rychlejší a efektivnější pomoc pro všechny pacienty.
Začínáme to používat a máme zkušenosti s umělou inteligencí zatím na zapůjčených přístrojích, ale pořizujeme díky fakultní nemocnici systém umělé inteligence, kde budeme používat tento systém především u pacientů, kteří přicházejí právě na preventivní vyšetření. Abychom zvýšili jeho přesnost a snížili riziko, že něco přehlédneme, což je samozřejmě možné. Jsme lidé.
Celou radioporadnu nejen o umělé inteligenci v medicíně s doc. MUDr. Iljou Tachecím, přednostou České gastroenterologické společnosti, si můžete poslechnout v našem audioarchivu.
Související
-
Gastroenterologové ve Fakultní nemocnici Olomouc využívají při koloskopii umělou inteligenci
Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení.
-
Halucinování. Umělá inteligence si začne vymýšlet, když nezná přesnou odpověď, vysvětluje youtuber
Pojďme se učit pracovat s umělou inteligencí. Hostem radioporadny je Václav Maněna, učitel, youtuber, lektor a spolupracovník Technologického centra v Hradci Králové.
-
Umělá inteligence je takový trošku mimozemšťan, kterého si tady sami vytváříme, říká Ing. Karel Mls
Ať už jste nadšenci do nových technologií, nebo jste spíše jejich odpůrci, umělá inteligence je trend. Znalost a ovládání AI se stává nezbytnou dovedností 21. století.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.