Tři podmínky po cestování se psem po EU. Zvíře musí mít svůj pas, čip a očkování proti vzteklině

7. srpen 2024

Hostem naší radioporadny je zvěrolékař MVDr. Petr Burka z z Veterinární kliniky HKvet s.r.o. v Hradci Králové. Probereme cestování se psy a s dalšími zvířaty, protože majitelé zvířat vědí, že může být problém sehnat hlídání na nějakou delší dobu. Když chceme odjet v létě na dovolenou, tak naše mazlíčky často bereme s sebou. A většinou to bývá autem. 

Pokud vyrážíme třeba se psem někam za hranice České republiky, co určitě musíme mít s sebou?
Pro cestování po Evropské unii se psy, ale i s dalšími zvířaty, například s kočkami či fretkami je potřeba mít vystaven tzv. PET pas. To je cestovní doklad, který vystavuje schválený veterinární lékař pro konkrétní zvíře, které musí být nezaměnitelně označeno. V současnosti se to řeší v naprosté většině případů pomocí čipu.

Pokud by byl stres příliš velký a cestování nepohodlné, tak je lepší zvířeti zajistit doma hlídání. Nestresovat ho dalekou cestou.
MVDr. Petr Burka, veterinární lékař

Ale pro zvířata narozená před rokem 2011, která jsou označena dobře viditelným tetováním, je ještě tato možnost. Pro cestování po Evropské unii je nutností, aby takto označené zvíře bylo očkované na vzteklinu. Pokud splní tyto tři podmínky, to znamená pas, čip a vzteklina, můžeme směle vyjet do zahraničí.

Čtěte také

Jsou některé země, které požadují nějaké další podmínky, kromě očkování proti vztekliny třeba ještě nějaká další očkování?
Nejsou to očkování, ale je to ošetření proti vnitřnímu parazitu, který se jmenuje Echinococcus. Jsou to země Velká Británie, Irsko, Malta a Finsko, kde je nutnost zase mít od veterinárního lékaře potvrzení o podání přípravku na odčervení s účinnou dávkou. Před vstupem do země musí být tento lék podán tak, abychom zajistili, že se nezavleče tato infekce.

Je to požadavek těchto zemí a kontrolují to. To vše označuje schválený veterinární lékař do cestovního pasu zvířete.

Kdybych s sebou brala třeba králíka zakrslého, tak nepotřebuji nic takového?
Tohle to se řeší z důvodu vztekliny, což je infekce nebezpečná, přenosná na lidi a neléčitelná. A pro druhy zvířat, které jsou brány jako ty, které jsou vzteklinu schopny přenést, platí tato pravidla.

Je dobré na to myslet dopředu, zvykat zvíře na cestování a ne s ním hned vyrazit na dvanáctihodinovou cestu automobilem do Chorvatska.
MVDr. Petr Burka, veterinární lékař

Jsou také psi, kteří nesnášejí úplně dobře jízdu autem, je jim třeba i špatně a trpí nevolností. Jsou nějaké šetrné přípravky, které jim můžeme podat?
Existuje přípravků celá řada. Nicméně při dlouhém cestování v horkém létě je fajn, když je zvíře na jízdy zvyklé a není to pro něj stres. Pokud by ten stres byl velký a cestování nepohodlné, tak je lepší zvířeti zajistit doma hlídání nebo nějaký hotel a podobně. Nestresovat ho tou cestou.

Čtěte také

Co majitele trápí dost často, je stejně jako u lidí, kinetóza. Nebo také nemoc z pohybu. To je fyzický stav jedince, kdy vjem pohybu vestibulárním systémem nesouhlasí s vizuálními vjemy. Pro ty pejsky nemáme přímo léky, které se dají použít proti zvracení, ale dá se nasadit třeba hladovka před cestou. Nebo existují různé přípravky na zastavení nevolnosti.

Na samotný stres a nepohodu v autě a podobně existují různá podobná sedativa podobná, která se dávají třeba na Silvestra. Ale to bych opravdu volil pouze v případech, kdy je transport nezbytně nutný a neřešil to při cestování. A poslední věc, na kterou je dobré myslet, je i bezpečnost v autě.

I zvíře by mělo být nějakým způsobem zajištěno pro případ havárie nebo něčeho podobného. Aby neprolétlo předním sklem, neocitlo se v prostoru pro pasažéry. Za mě je ideální klec v kufru nebo aspoň přepažení zavazadlového prostoru a prostoru pro cestující. Případně existují různé kšíry a bezpečnostní pásy, kterými zajistíme, aby se zvíře volně nepohybovalo po autě. Pak je cesta bezpečná.

Vzít zvířeti jeho pelíšek, misku na vodu a misku na žrádlo, vlastní krmení. Obojek, vodítko, náhubek. To vše je potřeba mít s sebou.
MVDr. Petr Burka, veterinární lékař

Tady je ale asi nutné, aby si na to zvíře zvyklo.
Je dobré na to myslet dopředu, zvykat zvíře na cestování a ne s ním hned vyrazit na dvanáctihodinovou cestu automobilem do Chorvatska.

Čtěte také

Teď ještě k vybavení, co všechno bychom měli vzít pro svá zvířata? Třeba i pelíšek, aby si pejsek připadal jako doma?
Určitě je potřeba na to myslet, podobně jako u sebe. Co se týče chovatelských potřeb, tak vzít pelíšek, misku na vodu a misku na žrádlo, vlastní krmení. To jsou věci, které je potřeba brát s sebou. Obojek, vodítko, samozřejmě náhubek pro cestování třeba veřejnou dopravou v místě, které navštěvujeme. To vše je potřeba mít s sebou.

Co se týká zdravotních komplikací a problémů, vždy bereme, pokud je to pes, léky, které zvíře užívá dlouhodobě. A potom přemýšlíme podobně jako u lidí. Vyplatí se mít léky na alergickou reakci, protože poštípání bodavým hmyzem je problém stejně tak u zvířat jako u nás. U psů podáváme tyto léky v dávce jiné tablety na 10 kilogramů váhy.

Dále se určitě vyplatí mít léky na zažívací potíže. Zvíře se může u moře napít slané vody nebo mu dáme jinou konzervu, než na kterou je zvyklé. Může mu to rozházet trávení. Takže jsou vhodné různé gely na zastavení průjmu nebo vychytání toxinu ze zažívacího systému. Případně nějaké pasty nebo probiotika pro zastavení průjmu.

Petr Burka ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

A další, na co je dobré myslet, je základní dezinfekční a obvazový materiál. Různé rány, škrábance, pokousání atd. Spousta věcí se dá vyřešit, když to jen trošku jde i svépomocí. Tedy dezinfekce, existují obvazy, které jsou adhezivní, dají se pořídit v lékárně. Tohle se určitě vyplatí mít s sebou.

Celou radioporadnu se zvěrolékařem MVDr. Petrem Burkou ohledně cestování s našimi zvířecími miláčky si můžete poslechnout v našem audioarchivu.

Spustit audio

Související