Tradice trochu netradičně. Velikonoční nádivkové muffiny s mandlemi
V sobotu 20. dubna budeme mít za sebou Velký pátek, který býval obvykle postní. V některých krajích se půst dodržoval velmi přísně a mohl se narušit pouze jídlem z ryb.
Bílá sobota už byla z pohledu hodování mnohem veselejší. Pekly se mazance, bochánky a věnce, které ale v minulosti nesladili cukrem. Většinou se používala sladká smetana, v některých krajích se mazanec plnil tvarohem nebo se namáčel do vína.
Další tradičním velikonočním jídlem byly pečené Jidáše a jako hlavní chod se v sobotu podávala nádivka, které se říkalo také třeba sekanina, sekanice nebo snítek.
My si tedy nádivku uděláme. Ovšem takovou jednodušší modernější variantu - „nádivkové muffiny“.
Suroviny:
bílý toastový chléb, hrst hladkolisté petržele, loupané mandle 200 g, anglická slanina 400 g, jarní cibulka 8 ks, máslo 70 g, česnek nadrobno nasekaný 1 lžíce, vejce 2 ks, sůl a čerstvě namletý pepř (můžete přidat i nasekané lístky medvědího česneku nebo špenátu)
Postup:
Chléb natrhejte na menší kousky a ty pak rozmixujte na hrubší drobky. Vsypte je do mísy, v mixéru teď nasekejte petržel a mandle (několik hezkých si můžete nechat stranou na ozdobu).
Část másla rozehřejte a osmažte na něm nakrájenou slaninu, přidejte česnek a jarní cibulky a společně smažte ještě asi 5 minut. Přidejte zbytek másla a nechte ho rozehřát. Pak směs vlijte do mísy ke strouhance a přidejte lehce rozšlehaná vejce a nasekanou petržel s mandlemi.
Důkladně promíchejte, směs dochuťte a rozestřete do pekáčku vymazaného trochou másla nebo ji můžete rozdělit do důlků formy na muffiny, které vyložíte pečicím papírem. Povrch můžete ozdobit celými mandlemi. Pečte v troubě předehřáté na 180 °C dozlatova, trvá to asi 25 až 30 minut.
Velikonoční svátky jsou nejen svátky křesťanskými, ale i oslavou jara a jarní rovnodennosti, proto se vaří i z právě rašících čerstvých bylin.
Dobrá velikonoční nádivka, to je hotový poklad. Uvnitř nadýchaná, zvenčí krásně dozlatova upečená. Máslová, s vůní uzeného masa a samozřejmě se spoustou zelených listů, které nám pomáhají přivolat jaro!
Související
-
Nádivka, které se říká velikonoční buchta, sekanina nebo svítek
Máme pro vás šest receptů od Mirky Teichmanové na tradiční velikonoční jídla. Recepty jsou ovšem maličko vylepšené a vždycky něčím trošku jiné, než jak je dělali předkové.
-
Krůtí maso s nádivkou z krůtích jater. Odborníci na výživu řadí krůtu mezi superpotraviny
Máte rádi drůbeží maso? Někdo dává přednost grilovanému kuřeti, jiný má rád drůbeží kousky ve směsi. My pro vás ale máme tip! Zkuste krůtí maso s nádivkou z krůtích jater.
-
Velikonoční nádivka se špenátem. Překlenutí mezi přísným půstem a slavnostním jídlem svátků
Bílá sobota byla vždy z pohledu hodování veselejší. Pekly se mazance, bochánky a věnce, které se ale v minulosti nesladili cukrem. Většinou se používala sladká smetana.
Nejnovější recepty
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.