Tomáš Zdechovský: V Evropském parlamentu musíte pracovat na 180 procent, nebudu sedět nikde v koutě

8. červenec 2024

Naším dnešním hostem je Tomáš Zdechovský, který už podruhé obhájil mandát europoslance. Tentokrát bude jediným českým lidovcem v celém Evropském parlamentu. 

Blahopřejeme k obhajobě vašeho mandátu v Evropském parlamentu. Jaké bude podle vás to třetí funkční období a jeho hlavní témata?
Bude samozřejmě hodně intenzivní. Znáte mě, nejsem člověk, který zůstane někde sedět v koutě a nebude nic dělat. Věřím, že zúročím všechny své zkušenosti, už minulý týden jsem byl na misi v Mongolsku jako šéf pozorovatelů za Evropskou unii.

Čtěte také

Vy jste na tiskové konferenci po volbách řekl, že je důvod k oslavám. I koalice Spolu evropské volby nevyhrála?
Víte, já nemám rád pesimismus. Nevyhráli jsme, teď jsme druzí. On ten rozdíl nebyl ani 4 procenta. Ve volební kampani se děje spoustu věcí a vždy je co zlepšovat. A myslím si, že na konci nemají lidé brečet, mají výsledky brát jako příležitost a nastavení zrcadla k jejich práci. Někdy to vyjde, jindy ne, v tom je politika nevyzpytatelná. Člověk má se smířit dopředu s tím, že jednou vyhraje, podruhé ne.

Jak jste vnímal předvolební atmosféru před evropskými volbami? Bylo to letos jiné?
Bylo to určitě jiné, protože na sociálních sítích se šířila řada nepravd. To ukazuje i analýza Transparency International a webu Euractiv, že tentokrát se v sociálním prostředí daleko více šířily lži a nepravdy. Dnes už jsou profily, které útočí proti demokratickým kandidátům. A tím jsou volby prostě specifické a zajímavé, musíme se s tím do budoucna vypořádat.

Stále více lidí rozumí evropské politice, orientují se ve frakcích a v politických stranách. A vybírá osobnosti do Evropského parlamentu.
Tomáš Zdechovský, europoslanec za KDU-ČSL

Česká volební účast byla rekordní. Letos přišlo 36 procent voličů přišlo k urnám voleb do Evropského parlamentu. Čm si to vysvětlujete?
Musím říct, že je daleko větší zájem novinářů a veřejnosti o to, co se děje v Evropské unii. A přestalo se říkat oni v Evropské unii, Brusel rozhodl, ale začínáme cítit, že jsme to my, kdo spolurozhoduje. A za druhé docházelo k zajímavým střetům v rámci volební kampaně v diskuzích a to vždy přitáhne pozornost. A to je dobře. To je demokracie a tak ji musíme do budoucna budovat.

Čtěte také

Kdybychom měli vypíchnout ze všech vašich aktivit jednu jedinou, na kterou jste třeba pyšný a které se chcete dál věnovat? Co by to bylo?
Určitě by to byla kontrola evropského rozpočtu. Tam se podařilo zabránit obrovskému množství ukradení evropských peněz, sám jsem podal několik podnětů, které byly vyšetřovány, a ti dotyční lidé, kteří byli za těmi podvody, jsou dnes ve vězení. To si myslím, že je hodně silné téma. A třeba v době, kdy byla pandemie, jsem byl i jeden z těch, kteří rozdělovali peníze okamžité pomoci. Podařilo se i zprocesovat online vysílání Evropského parlamentu a obrovské množství miliard směrem k pomoci a záchraně některých firem. Jinak by dnes byla řada lidí v Evropě bez práce.

Jaká jsou další důležitá témata v současné době, která hýbou Evropou?
První je bezpečnost. Já budu sedět v bezpečnostním výboru a pokračovat tam v práci na migračním balíku tak, aby byl opravdu praktický, aby se sem nedostávali ilegální migranti. A druhé velké téma je ochrana spotřebitele. Zase jsme polevili a nechali jsme tady řadu různých firem a serverů prodávat nekvalitní zboží. Já myslím, že se musíme zase vrátit na startovací linii a říci, že kdo chce v Evropě prodávat, tak bude dodržovat evropské zákony. Nebo zkrátka některé servery tady možnost prodávat mít nebudou.

Většina kritizuje Rusko za jeho agresi. Věřím, že do budoucna Vladimir Putin rozhodně víc přátel v Evropském parlamentu nezíská.
Tomáš Zdechovský, europoslanec za KDU-ČSL

Rozumí podle vás Češi evropské politice?
Stále více lidí rozumí evropské politice, orientují se ve frakcích a v politických stranách. Mohu srovnávat, při mé první kandidatuře v roce 2009 lidé o Evropské unii mnoho nevěděl a řada z nich volila tak, jak by volila do naší Poslanecké sněmovny. Dnes si řada lidí vybírá kandidáty a osobnosti do Evropského parlamentu.

Čtěte také

Co to vlastně jsou ony politické frakce v Evropském parlamentu?
Všichni poslanci zvolení do Evropského parlamentu se podle svých politických názorů rozdělí do skupin, které hájí jejich nejlepší zájem. To, co oni slibují ve svém programu, tak ta skupina nabízí, budeme to hájit společně. A podle toho, jak je ta skupina silná, tak jste pak schopni ovlivňovat evropskou politiku. To je prostě tak. Ne vždy 100 procent svého programu naplníte, ale když je člověk šikovný a ví, jak to v Evropském parlamentu chodí, tak je nějakých 80 procent ideál, který můžete odvést směrem k vašim voličům z toho, co jste jim slíbil.

Co říkáte na poslední novinky, kdy maďarský premiér Viktor Orbán oznámil, že spolu s Andrejem Babišem a jeho hnutím ANO a ještě s lídrem rakouských svobodných Herbertem Kicklem vytvoří největší pravicovou skupinu v evropské politice a novou frakci, která se jmenuje Patrioti pro Evropu. Kde chtějí zatočit s migrací a Green Dealem?
Kdyby chtěli zatočit s migrací, tak by to museli udělat přes nějakou velikou skupinu. Vzhledem k tomu, že mám zkušenost v evropské politice s různými skupinami, které se tam utvářely, tak tím, že to bude marginální skupina, která nebude mít žádný hlas, její poslance to dříve nebo později přestane bavit, protože budou přehlasováni nebo nebudou bráni na ta důležitá jednání. Tak já se tomu upřímně usmívám. Myslím, že pokud chtěl Andrej Babiš v Evropském parlamentu opravdu něco udělat, tak by měl zůstat u liberálů a nešel by ke Svobodným, který mají hodně proruskou pachuť. Je to strana, která dlouhodobě hájí zájmy Vladimira Putina v Evropském parlamentu.

Čtěte také

Rychle se blíží i krajské volby, budou už na podzim. Hodláte se také zúčastnit? Například nově zvolená europoslankyně Jaroslava Pokorná Jermanová z hnutí ANO chce kandidovat i v krajských volbách.
Já si myslím, že europoslanec by měl sedět pouze na jedné židli. Mnoho lidí se nechá zvolit do Evropského parlamentu a pak jsou třeba i starostové nebo v krajských zastupitelstvech. Ale to podle mne ukazuje, že tu práci nepochopili. V Evropském parlamentu musíte dělat na 180 procent. Já osobně bych do kraje nekandidoval, protože si myslím, že se to nedá prostě lidsky stíhat.

Když se ještě na závěr podíváme na situaci na Ukrajině a ruskou agresi, jaký zaujme nový Europarlament postoj vůči Rusku? Bude tvrdší, měkčí, roztříštěnější?
Věřím, že bude stejně tvrdý jako doposud. Většina kritizuje Rusko a Vladimira Putina za jeho agresi, to se nezměnilo. Takže si myslím, že do budoucna Vladimir Putin rozhodně víc přátel v Evropském parlamentu nezíská.

Říká lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský, který byl naším hostem. Děkuji za rozhovor a přeji dalších úspěšných pět let v Evropském parlamentu.

autoři: Jakub Schmidt , baj
Spustit audio

Související