Milan Devinne a světový projekt o zpěváku Davidu Bowiemu: Nejde o revival, je to koncertní pocta
Čeká vás setkání se zpěvákem, muzikantem, ale také hercem, příležitostným producentem a režisérem Milanem Devinnem z Hradce Králové. Jako kluk se zamiloval do písniček a hlasu Freddieho Mercuryho ze skupiny Queen. Je také jediným českým hercem, který se objevil ve slavném filmu o této ikoně pop music Bohemian Rhapsody.
Milan teď tráví hodně času v Itálii, kde se věnuje projektům spojeným zase s jinou světovou hvězdou show businessu, zpěvákem Davidem Bowiem.
Čtěte také
Co je u tebe všechno nového za tu dobu, co jsme se neviděli?
Je toho hodně, takže vlastně ani nevím, kde začít. To je poprvé, kdy nevím, jak přesně začít. V Itálii máme teď nově produkci, vytvořili jsme projekt David Bowie, Mr. Bowie - The Celebration Concert, což je pocta Davidu Bowiemu v rámci koncertní oslavy. Máme podporu lidí, kteří s Davidem Bowiem spolupracovali. Jako je například jeho tour manažer Hermjo Klein nebo britský fotograf Richard Young, který fotil od Micka Jaggera přes Whitney Houston, Michaela Jacksona, Davida Bowieho až všechny možné další celebrity. Máme tam Thierryho Amsallema, což je majitel Montreux Jazz Festivalu ve Švýcarsku a blízký přítel Davida. Tak jsme se rozhodli, že uděláme koncertní koncept, který vzdá Davidu hold. Není to revival, je to prostě koncertní pocta s prvky, které obsahují vystoupení Davida Bowieho z období roku 2004 při jeho Reality Tour.
Cílem je divákům přiblížit koncertní atmosféru a udělat krásný koncept, aby si to všichni užili. Chytlo to úžasný vítr do plachet.
Milan Devinne, muzikant, herec, producent a režisér
Jak jsi se dostal k Davidu Bowiemu? Bylo to podobné okouzlení jako s Freddiem Mercurym?
To bylo tak, že v roce 2014 jsem byl režisérem světového turné jedné australské kapely po Americe. A tam mi tenkrát management řekl, hele, Milane, ty vypadáš jako David Bowie, pojďme něco zkusit. Já jsem o Bowiem věděl, jeho písničky jsou zajímavé a tak se to zkusilo. Ale produkce to chtěla dělat jako revival, takže jsem musel mít stejné dobové oblečení jako z roku 1970 a další věci. To jsem nechtěl, takže jsem to ukončil. To imitování jsem nemohl. To jsem nebyl já. Koneckonců, zjistili jsme příjemnou záležitost, že hlas mám téměř totožný, když se chci k Davidu Bowiemu přiblížit. Takže teď je cílem divákům přiblížit koncertní atmosféru a udělat krásný dvouhodinový koncept, aby si to všichni užili. To je teď naše mise. S partou bláznivých muzikantů jsme se rozhodli, že to uděláme, a chytlo to úžasný vítr do plachet.
Čtěte také
Nejen, že vypadáš jako David Bowie, ty máš dokonce i hlas jako David Bowie.
To řekl přímo tour manažer Davida Bowieho Hermjo Klein. Natočil nám i příjemný rozhovor. Máme k tomu našemu koncertnímu projektu velké intro složené z rozhovorů s těmito lidmi okolo Davida. A tam se Hermjo se o tomto konceptu zmiňuje, že je moc rád za to neimitujeme a nenapodobujeme. Ale zároveň, že je tam cítit Davidova energie. Loni jsme také udělali videoklip k písni Space Oddity, protože měla 55. výročí od vydání. A tak jsem se rozhodl, že to zkusím se symfonickým hávem. Že to zaranžujeme do symfoňáku. A stalo se něco, co jsme ani sami nečekali. Vyjádřil se k tomu hollywoodský režisér Bryan Singer a rozhodli jsme se, že uděláme David Bowie symfonii. Včera v noci jsem se vrátil z Itálie, kde jsme si plácli a podepsali smlouvu. Máme aranžéra a 22. prosince bude v Itálii velký koncert, první David Bowie symfonie.
Ty máš ale opravdu hlas Davida Bowieho.
Díky. Je to skladba Space Oddity, kde David zpívá o astronautovi, který letí na misi na oběžnou dráhu, něco se nepovede a on se ztrácí ve vesmíru. M jsme se rozhodli, že do toho klipu, který jsme vytvořili, uděláme pokračování. Že ztroskotá na planetě, má s sebou grand piano, které se mu rozbilo, mezitím nachází trosky svého piana, začíná blouznit, protože ztrácí kyslík, a nakonec umře u toho piana. Navázali jsme takový mezipříběh, abychom skladbě dodali poctu.
Čtěte také
S Davidem Bowiem toho tedy letos plánujete ještě hodně.
6. března jsme v bruselském Cirque Royal, kde máme velký koncert na poctu tohoto projektu bez symfonického orchestru. Tam si připravujeme zázemí pro Francii a Belgii. 27. dubna odlétáme do Tokia, kde máme poctu i s panem Freestonem, asistentem Freddieho Mercuryho. Je to takový crossover, je tam i talk show, protože pan Freestone oslavil letos 70. narozeniny. V rámci dlouholeté spolupráce jsem se rozhodl, že uděláme takové Farewell Goodbye Tour. V Japonsku křtíme i náš klip, víceméně pak směrujeme na letní přípravy a na podzim chceme připravit symfoňák. Chceme zajet projekt Bowie a rozloučit se s kariérou pana Freestona. Jak jinak než na pódiu.
Jsi slavný a známý ve světě. Brusel, Tokio, Francie. Co tady u nás?
U nás jsem v projektu Čtyři rockeři, který dal dohromady producent Pavel Malinský. Je tam Jiří Zonyga, Leona Šenková, Lukáš Písařík, Monika Sommerová, to je hlavní sestava. Děláme rockové i nerockové skladby v rockovém hávu a sjíždíme Českou republiku s tímto živým projektem. Je to velice příjemné. A v plánu je i jedna velká herecká role, ale to zatím nebudu prozrazovat.
Snažím se redukovat produkční práci, nechci být už manažerem. Jsem zpěvák a tím chci být. Na to potřebuji najít čas, na to se chci zaměřit.
Milan Devinne, muzikant, herec, producent a režisér
Takže bys měl zase hrát ve filmu?
Ano, je to film s tématem druhé světové války, který se připravuje.
Čtěte také
Ty jsi typický německý voják. Blonďák.
Ano. Takže to se připravuje, doufám, že to dopadne. Je to velice zajímavý projekt, na který se těším. Tedy pro letošek je toho celkem hodně. A zároveň konečně chceme dělat další album. Vydali jsme jedno album s kapelou, takové popové a mně ten pop nějak moc nefunguje. Já jsem prostě rocker. Tak jsme se rozhodli, že tohle album vydáme bez nějakých očekávání, uděláme pořádný rockový nášup podle toho, jak se cítíme. To chceme začít také letos, ale bude to ve chvilkách, kdy nebudeme mít do čeho píchnout. Jen aby se takové chvilky vůbec našly.
Jak to všechno zvládáš a ustojíš?
Je to taková setrvačnost, řekl bych, jít z jednoho do druhého. Je potřeba si to nějak uspořádat, což se mi skoro nedaří, ale nějak to zkrátka funguje. Projekty učesáváme a především mám už teď management v Itálii, takže velké věci už nemusím řešit sám. I Čtyři rockeři mají svůj management. Takže se snažím redukovat produkční práci, nechci být už manažerem. Jsem zpěvák a tím chci být. Na to potřebuji najít čas, na to se chci zaměřit. Být opravdu zpěvákem.
Tak ať se ti to daří. Naším hostem byl muzikant a zpěvák Milan Devinne. Přejeme ti, ať jsi šťastný. Děkuji za rozhovor.
Související
-
Žil jsem jako asistent za slavného Freddieho Mercuryho jeho každodenní obyčejný život
V pátek 7. prosince přivítala v radioklubu District V v Havlíčkově ulici v Hradci Králové po 10. hodině Lada Klokočníková Petera Freestona, tajemníka Freddieho Mercuryho.
-
Co chystá Milan „Chriss" Šatník na podzimní výročí nedožitých...
Když vám v Austráli, USA, či Jihoafrické republice nechtějí nalít pivo, znamená to, že jste ještě nedosáhli plnoletosti podle tamních měřítek. Nedávným zkušenostem ...
-
Nemoc AIDS je jako ledovec, vidíte vlastně jen špičku. A pod hladinou se skrývá smrtelné nebezpečí
Jen co se zpěvák a herec, kterého hodně ovlivnil zpěvák skupiny Queen Freddie Mercury, Milan Šatník, vrátil ze světa, nezapomněl přijít do Českého rozhlasu Hradec Králové.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.