Tip na víkend: Loutková inventura, Na březích Nilu, Žernovský bajk, Putování za předky i Retrogaming

5. červen 2024

Jako každý víkend se i tuto sobotu a neděli v Královéhradeckém kraji uskuteční řada zajímavých akcí. Máme pro vás pozvánky na ty nejzajímavější z nich.

Starověký Egypt nejsou jen mumie nebo konspirační teorie o stavbě pyramid, ale byla to starobylá, nesmírně vyspělá a bohatá civilizace, která po sobě zanechala množství artefaktů. Kouzlo africké říše můžete odhalit v Městském muzeu Jaroměř, kde se otevřela ve čtvrtek 6.6. výstava Na březích Nilu. Vizuálně bohatá expozice přibližuje každodenní život starověkých obyvatel tehdejšího Egypta a Núbie, včetně přírodních poměrů, řemesel a lidového náboženství a zádušního života. Obohacením výstavy je část věnovaná památce egyptologa a diplomata Břetislava Vachaly, jaroměřského rodáka a bývalého ředitele Českého egyptologického ústavu Univerzity Karlovy. Výstava potrvá do 29.9.

Malá loutková inventura je festival nového loutkového divadla, který v Kuksu pořádá Theatrum Kuks ve spolupráci s Novou sítí. Nabízí produkce nezávislých souborů pro děti i dospělé, které měly premiéru v posledních letech. Řada z nich byla uvedena v programu Malé inventury v Praze. Zaměření na loutkové inscenace vychází z tradice kukského loutkářství a snahy podpořit její současný rozvoj. Letošní 3. ročník proběhne v termínu 7. až 9. června 2024.

Čtěte také

Noc kostelů vstupuje v roce 2024 již do 15. ročníku celorepublikové akce. Uskuteční se v pátek 7. června. Letošní jubilejní ročník se bude věnovat několika významným výročím spojených s výraznými osobnostmi z oblasti duchovna, kultury i vědy. Aktuálně je přihlášeno 1854 kostelů a modliteben po celé republice, kde se uskuteční mnoho zajímavých akcí.

Legendární Pantograf zavítá do Hradce Králové. Nejen pro všechny železniční nadšence se na pátek 7. června a sobotu 8. června 2024 chystá jedna krásná nostalgie. Do Hradce dorazí legendární elektrická jednotka EM 475.1 Pantograf přezdívaný Žabotlam či jednoduše Panťák. V pátek pojede ze Šumperka do Hradce, z Chocně pak přes Týniště až na hradecké hlavní nádraží. V sobotu bude pendlovat mezi Hradcem a Pardubicemi. Z důvodu mimořádné události v Pardubicích dochází k úpravě sobotního programu v Pardubicích. Bez náhrady se ruší doprovodný program, tj. výstava vozidel a kyvadlové jízdy mezi hlavním nádražím a zastávkou centrum v Pardubicích. Naplánované jízdy pantografu i hurvínků se uskuteční, avšak nebudou vedeny v úseku Pardubice hl. n. - Pardubice centrum.

V neděli bude Neratov díky základním uměleckým školám patřit hudbě i divadlu. Zdarma přístupný program pro celou rodinu nabídne v neděli 9. června festival základních uměleckých škol ZUŠ Open na poutním místě v Neratově.

23. ročník festivalu Doteky proběhne v pátek a v sobotu na DOTEKu v Horním Maršově a v jeho okolí. Kromě pátečního koncertu Jiřího Schmitzera se můžete těšit na bohatý kulturní program a skvělé občerstvení z farské kuchyně. V sobotu si děti užijí hernu a tvořivé dílničky, interaktivní stezku s překvapením na konci. Kromě hudby, tance, výtvarného umění a divadla nejen pro děti vás čeká malování hennou, tradiční farské občerstvení, a navíc ochutnávka polské kuchyně a pohodová atmosféra v přírodní zahradě.

Čtěte také

Poslední generálkou nácviku hromadných skladeb v Královéhradeckém kraji před konáním XVII. všesokolského sletu v Praze bude v sobotu 8. června od 14 hod. oblastní župní slet v Novém Hrádku na Náchodsku. I když zdejší jednota nepatří k těm největším, má tady pořádání sletů více než 90letou tradici. Letos na něm vystoupí přes 400 cvičenců. Sletové vystoupení se letos navíc koná u příležitosti 100. výročí zdejší sokolovny, která prošla v posledním desetiletí velkou rekonstrukcí. 

Druhý červnový víkend zaplní areál broumovského barokního kláštera milovníci vína a dobročinnosti a příznivci regionu Broumovsko. Pátek 7. června bude patřit Dobročinnému večeru pro Broumovsko. Sobota 8. června pak bude ve znamení veřejné ochutnávky nejlepších vín z kolekce Salonu vín ČR Vinum et Cetera s doprovodným hudebním programem.

22. ročník Žernovského bajku opět trochu jinak. Letošní ročník Žernovského bajku se uskuteční v sobotu 8. června 2024. Zajímavá trať poblíž samotného Babiččina údolí a celodenní doprovodný program. To jsou hlavní atributy závodu. Pro závodníky z řad široké veřejnosti od kategorie odrážedel pro nejmenší po 70+ jsou připraveny trasy od 0,9 km po 35 km. Trať pro dospělé nabízí to nejlepší, co lze v okolí Žernova pro cyklisty nalézt, zůstává stejná jako v roce 2023.

Čtěte také

Noc kostelů 2024. I v letošním roce se ve spolupráci s Římskokatolickou farností Police nad Metují připojí Muzeum Náchodska k festivalu Noci kostelů. V pátek 7. června tak budete moci od 17 do 19 hodin navštívit multimediální expozice v benediktinském klášteře v Polici nad Metují a od 19 do 21 si užít večerní komentovanou prohlídku s Mgr. Janem Tůmou. Vstup na akci i celý program je zdarma.

Putování za předky v Muzeu města Police nad Metují. Muzeum Náchodska a Česká genealogická a heraldická společnost v Praze z.s. vás společně zvou na výstavu Putování za předky, která je k vidění v prostorách benediktinského kláštera v Polici nad Metují od 7. června do 30. září 2024. Přijďte si prohlédnout panelovou výstavu, na které se dozvíte informace o zdrojích k tvorbě rodokmenu, rodokmenových grafech či heraldických znacích.

Emma a Barbora Srncovy - Obrazy a litografie ve Vlastivědném muzeu a galerii v Železnici až do 4.8.2024. Výstava obrázků plných pohody známé výtvarnice a malířky Emmy Srncové a její dcery - herečky a malířky Barbory Srncové. Vernisáž se koná v pátek 7. 6. od 17 hodin za osobní účasti Barbory Srncové.

Čtěte také

RETROGAMING v Městském muzeu ve Dvoře Králové nad Labem až do 1.9.2024. Putovní interaktivní výstava Retrogaming pochází z dílny Regionálního muzea Litomyšl. Zachycuje historii výpočetní techniky od jejího počátků do poloviny 90. let 20. století. Největší pozornost je věnována československým i zahraničním hrám, domácím počítačům a konzolím z 80. let. Exponáty doplňují nezbytné technické informace a různé zajímavosti. Návštěvník se seznámí i s tehdejšími herními hity, dobovými herními časopisy, ale například i problematikou počítačového pirátství.

Hudební aréna Stezka na Stezce korunami stromů Krkonoše v Janských Lázních v sobotu 8.6. od 14:00. Festival nadějných lokálních kapel v unikátním prostoru vyhlídkové věže. Těšit se můžete na uskupení LejDies, Projekt 143, TVL a Vendeballini. Občerstvení zajištěno.

Zámecká neděle s auto - moto veterány na zámku Kvasiny na Rychnovsku od 10:00 do 15:00. Čeká vás výstava strojů na nádvoří zámku, hrají Zakoplaho dixieland, dobová módní přehlídka i představení novinek firem JAWA Moto spol. Akce je oslavou výročí 120 let od narození F. K. Janečka a 90 let od zahájení výroby aut v Kvasinách.

Výstava STEHEM, TAHEM v Městském muzeu v Hořicích připomíná Dívčí průmyslovou školu Vesnu, která vznikla v Hořicích na počátku 20. století. Setkáte se zde nejen se školními pracemi žákyň školy, s řadou archivních materiálů, ale také například s rozsáhlou folklorní sbírkou, kterou škola dlouhodobě budovala. Výstava bude přístupná až do 15.9.2024.

Čtěte také

Centrum současného umění EPO1 v Trutnově uvádí výstavu Jízda, která se zaměřuje na ztvárnění bicyklů a jejich role v životě člověka. V bývalé elektrárně se představuje tvorba více než čtyř desítek umělců několika generací. Těžištěm monumentálně pojaté expozice jsou díla sochařů a sochařek a tvůrců instalací v turbínové hale. Mezi malíři a malířkami najdeme například Alenu Anderlovou, Františka Mertla ve světě známého jako FRANTA, Ondřeje Kohouta, Michaela Rittsteina, Petra Písaříka, Natálii Roučkovou, Karla Štědrého, Jakuba Špaňhela nebo Lubomíra Typlta. Ukazují kolo a pohyb na něm v nejrůznějších podobách. Výstava potrvá do 3. listopadu.

Galerie výtvarného umění v Náchodě připravilo novou výstavu Jiřího Tulingera a názvem: Říkat jí mixér, která potrvá do 23.6. Ve výstavě Jakuba Tulingera stoupáme bezmála kilometr a půl nad úroveň vzdálené mořské hladiny. Pěšina je vyšlapaná až na kamenné tělo hory. Lapáme po dechu, ale za tu vyhlídku to stojí. Ústřední video Tulingerovy výstavy vzniklo kombinací 3D animace a volně dostupných snímků z google maps, které tam nahráli turisté.

Čtěte také

Výstavou „Zdroj života“ Galerie výtvarného umění v Náchodě představuje komplex výtvarné tvorby Alexandra Skalického st. (nar. 1932), mnohostranného výtvarného umělce z Náchoda. Výstava se koná až do 23.6.

Galerie Koruna v Hradci Králové připravila až do 8.6.2024 výstavu bronzových plastik a obrazů současného umělce Jaromíra Garguláka. Jeho ojedinělá sochařská tvorba byla odměněna cenou Masarykovy akademie v Praze. Výstava zahrnuje také soubor portrérních maleb zpracovaných netradiční kombinovanou technikou.

Člověk, duše a umělá inteligence. Výstava v Centru celoživotního vzdělávání - Knihovna města Hradec Králové do 28.6. Jestliže má umělá inteligence vliv na to, jak se lidé chovají a jak přemýšlejí, může mít nějaký́ vliv také na duši člověka? Umělá inteligence dnes úspěšně napodobuje celou řadu činností, které byly ještě donedávna považovány výhradně za doménu lidí. V mnoha ohledech člověka dokonce překonává. To nás nutí znovu se podívat do zrcadla a ptát se, kým jsme.

V prostorách vstupní haly Muzea v Lomnici nad Popelkou byla zahájena tradiční prvomájová výstava. Tentokrát jde o průřez dílem současného malíře a výtvarného pedagoga Jana Dingy. Výstavu si můžete přijít prohlédnout až do 9. června.

Čtěte také

V Dětské galerii Lapidárium v broumovském klášteře se koná výstava „Jsem zašitá" slovenské autorky Emőke Vargové. Kurátorem výstavy, která potrvá do 15. června, je historik umění a výtvarný kritik Radek Wohlmuth. Pro veřejnost i pro školní kolektivy jsou připraveny doprovodné programy. Druhou výstavou jubilejní páté sezóny Dětská galerie Lapidárium nejen pokračuje v cyklu projektů pedagogů vysokých uměleckých škol věnovaných dětem, ale zároveň představuje výraznou slovenskou multimediální umělkyni Emőke Vargovou, která na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislavě vede v rámci Kabinetu kresby sekci kresby pro malířství.

Galerie moderního umění v Hradci Králové otevřela novou výstavu. Jmenuje se "Jak sbírat umění" a návštěvníkům představuje celoživotní dílo znalce a sběratele Karla Tutsche. Sbírka, kterou vytvořil, zahrnuje přes 1 300 děl. Část děl ze sbírky Karla Tutsche si teď lidé mohou prohlédnout a současně také získat návod, jak vytvořit svou vlastní uměleckou sbírku.

Čtěte také

Výstava Roberta Vlasáka s názvem Tvar prostoru v Galerii výtvarného umění v Náchodě do 8.6.2024. Robert Vlasák je sochařem a multimediálním umělcem. Autor pomocí technických, experimentálních prostorových instalací, soch, objektů reaguje na konkrétní sociální prostředí, na konkrétní fyzický prostor (site-specific). Realizace v galerii GVUN Malá je aktuálním vyjádřením autora ke komplexním parametrům výstavního prostoru, místa, společnosti, kde se galerie nalézá.

Londýn i Paříž mají smůlu. Nejvíc obrazů světoznámé umělkyně Míly Fürstové uvidíte v Hradci Králové! Velkolepá výstava se koná v budově Muzea východních Čech na Eliščině nábřeží až do října letošního roku. Uznávaná grafička a malířka Míla Fürstová žije a tvoří v Anglii. Její díla vlastní slavné osobnosti, včetně britské královské rodiny. Pro populární kapelu Coldplay navrhla grafickou podobu jejich šestého studiového alba v podobě andělských křídel. A ilustrovala i knihy nejvýznamnějších českých autorů: Kytici Karla Jaromíra Erbena, Babičku Boženy Němcové a Máj Karla Hynka Máchy.

autor: baj
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.