Století páry. Nostalgickému putování železničním časem propadli nadšenci z muzea mašinek v Jaroměři

11. květen 2021

Vezmeme vás do Jaroměře na nádraží, kde je i sídlo úžasného železničního muzea Výtopna Jaroměř. To předvádí, jak to kdysi na kolejích vypadalo a co všechno se po nich prohánělo. Předseda společnosti Železniční výtopna Jaroměř Bohuslav Škoda ví o mašinkách snad úplně všechno.

Už jste otevřeli muzeum, už jste si pořádně zahoukali?
Otevřeli jsme tento víkend, dokonce jsme zahájili i provozem parního vlaku.

Bohuslav Škoda ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Takže nostalgické jízdy už letos byly?
Nostalgické jízdy už jsme letos realizovali a mám pocit, že to byly asi letos první a poslední.

Mohou za to hygienická opatření?
Hlavně nechceme riskovat zdraví lidí, to riziko za to opravdu nestojí.

Čtěte také

Jaká mašina teď o víkendu jela?
My dlouhodobě spolupracujeme s kolegy v Turnově, takže to byl Klub přátel železnic Českého ráje a takzvaný kafemlejnek, babička 310 0134.

Kafemlejnek, to není ta mašinka, která byla na nádraží v Hradci Králové?
Je to ta samá řada, je to stejný typ lokomotiv. Celá skupina řady 310 0 se označovaly jako kafemlejnek, takže my máme 310 006, což je první vyrobená lokomotiva řady z roku 1878, a v Turnově mají lokomotivu z řady 310 0134 z roku 1913. Ta je zase předposlední vyrobenou lokomotivou té řady.

Kafemlejnek, který stával vedle budovy hlavního nádraží v Hradci Králové, odstartoval činnost naší Výtopny v Jaroměři.
Bohuslav Škoda, předseda společnosti Železniční výtopna Jaroměř

Ale kafemlejnek, který stával vedle železniční budovy hlavního nádraží v Hradci Králové, snad i odstartoval činnost vaší Výtopny v Jaroměři?
Byla to vlastně první aktivita skupiny lidí, která vytvořila později železniční muzeum v Jaroměři. Ano, začalo to hradeckou 310kou.

Vy jste mašinku uvedli během několika let do provozuschopného stavu na koleje. Co se všechno muselo tenkrát udělat?
Mašinka se v listopadu 1986 sundala z toho pomníku a odstěhovala se do tehdejších zabezpečovacích dílen v Kydlinovské ulici. Tam jsme ji opravovali na volném prostranství v jednom železničním vagoně. Kotel se dělal tady v ZVU, nápravy, pokud vím, se dělaly v Českých Velenicích v ŽOSce. A jinak vlastní práci jsme dělali sami v těch dílnách. Hotovo bylo v květnu nebo červnu 1989.

Čtěte také

To musel být krásný pocit, když jste s ní poprvé vyjeli na koleje a zjistili, že funguje stejně jako před mnoha lety?
Já si pamatuji první zatopení, kdy mašinka opravdu jakoby udržela páru, nikde nic neteklo a zjistilo se, že opravdu oprava směřuje k úspěšnému cíli. A potom v červnu nebo v červenci, kdy probíhaly v Brně oslavy 150 let železnice na českém území, byla mašinka poprvé představena veřejnosti.

Kolik takových exemplářů u vás máte?
Nám se naštěstí podařilo lokomotivu od Českých drah odkoupit, takže kafemlejnek patří našemu spolku. Snad ji nepotká osud, že o tento exponát přijdeme. Ve vlastnictví máme dvě parní lokomotivy, což je tato 310ka a v loňském roce jsme odkoupili od Českých drah 556 0304, takzvaný štokr.

Lokálkový zákon v Rakousku pomohl v 19. století stavět přípojky hlavních drah a připojovat města, kterým se železnice vyhnula.
Bohuslav Škoda, předseda společnosti Železniční výtopna Jaroměř

K čemu se používaly tyto lokomotivy, o kterých jsme mluvili? Kudy kafemlejnek jezdil?
Konkrétně ten náš vznikl v roce 1878 vzniknul proto, že v Rakousku přišel takzvaný lokálkový zákon a snížily se technické předpoklady pro stavbu železničních tratí. Takže se začaly stavět takové dvacetikilometrové tratě od hlavní dráhy a připojovaly města, kterým se třeba železnice zrovna vyhnula, když se stavěly hlavní trasy. Ve Vídeňském Novém Městě vyrobili první 3 lokomotivy, které byly určeny pro státní lokálky. A tato naše původně jezdila, dnes je to slovinsko-rakouská hranice, v Dravogradu. Potom, když tuto dráhu na obou koncích propojili s hlavní železniční sítí, tak ta lokálka vlastně zanikla a začaly tam jezdit velké lokomotivy. Mašinka se dostala do Čáslavi, kde jezdila na lokálce. A v roce 1931 nebo 1933 ji prodali do cukrovaru do Slatiňan, kde dojezdila na vlečce v Cukrovaru Slatiňany. A tuším, že v roce 1976 ji přivezli na pomník do Hradce Králové, kde stála nějakou dobu.

Čtěte také

Ještě bychom měli zmínit další mašinu, která byla velkým lákadlem Výtopny Jaroměř. A to je ta na baterky, akumulátorová. Ale už u vás není.
S současné době u nás není. Nám se podařilo v roce 1994 získat v cihelně elektrickou akumulátorovou lokomotivu Ringhoffer z roku 1916, bohužel jsme se nestali vlastníky, byla prostě jen smlouva na dlouhodobou zápůjčku s tím, že se podmínky zápůjčky dohodnou v budoucím čase. V té době se neuvažovalo o opravě, ale šlo o to, aby mašina nezůstala v cihelně opuštěná a nikdo ji tam nerozebral. Ale nepodařil se ten zásadní krok získat lokomotivu do majetku spolku, zůstala majetkem cihelny. Na konec se ji podařilo opravit v Železničních opravnách a strojírnách v České Třebové a mašinka se zprovoznila. Provozovali jsme ji ve Výtopně od roku 1994, ovšem z ekonomických důvodů cihelny přešla mašina do majetku společnosti ČEPRO. Ta si potom vyjednala nové podmínky a novou smlouvu s Národním technickým muzeem a mašinka byla odvezena do depozitáře Národního technického muzea.

Železniční muzeum Výtopny Jaroměř, informace, nostalgické jízdy a novinky

Ale možná se k vám ještě vrátí, protože o tom se stále jedná.
Ano, probíhají jednání, schůzka by měla proběhnout právě tento pátek.

Hejtman Martin Červíček se velmi zasazuje o to, aby se tahle mašina vrátila zpátky do Jaroměře. Jak dlouho vůbec vydržela ona akumulátorová baterie? Je neuvěřitelné, že se už v roce 1916 jezdilo na baterie.
Před pár lety byl v Hradci Králové vystaven při akci Nábřeží paromilů elektrický automobil z období první světové války, který se u nás dochoval. A samozřejmě vždy bude problémem kapacita těch baterií. Není problém auto nebo lokomotivu pohánět z baterií, ale musí mít takovou kapacitu, aby to vydrželo provoz. U té elektrické akumulátorové lokomotivy se uvádělo, že vydrží 8 hodin provozu.

Jakub Schmidt a Bohuslav Škoda ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Kdybyste měl všechny pozvat k vám do muzea Výtopna Jaroměř, které už je otevřeno, můžeme se přijet podívat o víkendu?
Po dobu školního roku bude otevřeno o víkendech, tedy soboty a neděle od 9 do 16 hodin. O prázdninách máme potom otevřeno každý den, pokud tedy nepřijdou nějaké nepříznivé informace. A od září to zase budou soboty, neděle, případně státní svátky.

autoři: Jakub Schmidt , baj
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...