Spisovatelé jsou také živoucí bytosti. A v minisérii Božena jsme chtěli vrátit tvář i Josefu Němcovi
V rozhlasové Návštěvě si můžete připomenout svobodomyslnou a výjimečnou ženu velkého kulturního rozhledu, spisovatelku Boženu Němcovou. Především se vám však představí současná scénáristka, spisovatelka a učitelka Martina Komárková ze Železnice na Jičínsku.
Zastavení se zajímavou ženou, spoluautorkou scénáře k filmové čtyřdílné minisérii „Božena", natočila Vlaďka Wildová.
Spisovatelka, básnířka, scénáristka a učitelka Martina Komárková se narodila se v roce 1963 v Praze. Vystudovala bohemistiku na FFUK. Pracovala mj. jako redaktorka nakladatelství Panorama, novinářka a ředitelka kulturního domu v Jičíně. Je autorkou knížek pro děti např. O pastelce bez barvy, i scénářů k večerníčkům. Psala scénáře k nekonečnému seriálu Ulice, je spoluautorkou scénáře k životopisnému televiznímu filmu ČT „Božena" o zřejmě nejznámější české spisovatelce Boženě Němcové. Od roku 2017 vyučuje na ZUŠ Jičín literárně dramatický obor a tvůrčí psaní. Pro školu napsala scénáře k muzikálům „Eliška Kateřina Smiřická" a „Stvoření světa".
Vznikly čtyři celovečerní filmy
Autorky scénáře Hana Wlodarczyková a Martina Komárková chtěly dát prostor k oživení nudné sochy z mramoru, kterou se Božena Němcová stala i díky ideologii komunistického režimu a kategorii tzv. povinné četby pro školáky.
Čtěte také
Nakonec vznikla filmová minisérie, čtyři díly, které mají formát celovečerního filmu. Natočila ji Česká televize. Boženu Němcovou (vlastním jménem Barboru) v první polovině života ztvárňuje Anna Kameníková, životní příběh spisovatelky završuje herečka Aňa Geislerová.
Film je podle Martiny Komárkové i rehabilitací manžela Boženy Němcové Josefa Němce. „Dodnes se o něm traduje, že to byl primitiv, hrubián, který spisovatelku týral, že byla obětí. Jako by nestačilo, že ona sama byla obětí doby."
Z výuky na základní škole a na gymnázia si Martina o Boženě Němcové mnoho nepamatuje, na vysoké škole pak měla mimořádné štěstí na přednášející, profesorku Jaroslavu Janáčkovou, znalkyni všeho, co se známé spisovatelky týkalo.
Čtěte také
Byl to prý základní stavební kámen pojetí literatury 19. století a na něm se dalo stavět i při práci na scénáři.
„Naučila mě dívat se na spisovatele, včetně Boženy, jako na živoucí bytosti, ne jako na klasiky a sochy bez života. Paní profesorka nezamlčovala, jaká Němcová byla, ani to, jaká byla snaha ji po její smrti idealizovat. A nebyla z těch, kteří Josefa Němce odsuzovali."
Spolupráce na scénáři o Boženě byla ohromnou výzvou
Cesta k příběhu o touze po svobodě, vášni i bolesti mimořádné ženy byla podle Martiny Komárkové těžká.
„Samozřejmě jsme předem věděly, že to nebude nic snadného, ale bylo to ještě těžší než jsme si uměly představit."
Čtěte také
S Hanou Wlodarczykovou přečetly snad úplně všechno, co bylo napsáno, co bylo natočeno, prostudovaly veškerou korespondenci. Snažily se, aby složily co nejobjektivnější obraz spisovatelky a jejího manžela Josefa Němce.
„Když vešlo ve známost, že „starší" Boženu hraje Aňa Geislerová, tak se to setkalo i s vlnou rozpačitosti, proč spisovatelku bude hrát zrovna ona, křehká, světlá a tak dále. Nám s Hankou to přišlo úplně dokonalé, protože Aňa vzbuzuje v lidech podobné emoce jako vzbuzovala Božena Němcová. Říkaly jsme si, že mají hodně společného, že paní režisérka vybrala dobře. A Anička Kameníková je zase skvělá Barbora!"
Čtěte také
Scénáristky Hana a Martina už připravily knížku s názvem „Božena", která vyjde letos na jaře. V té době Albatros vydá Martině další knížku pro děti „Ema se má" a pro děti z jičínské ZUŠ připravuje scénář k divadelní hře se zpěvy na motivy Hrubínovy „Romance pro křídlovku".
Vám všem k novému roku 2021 vzkazuje: „Tvorba je fajn, ale důležitý je život, jaký žijeme. Tak vám všem přeju, abyste žili co nejklidnější životy a plnili si alespoň některá přání a aby, pokud možno, všechno dobře dopadlo!"
Související
-
Společnost Boženy Němcové z České Skalice propaguje odkaz slavné spisovatelky i ve Slovinsku
Historii Společnosti Boženy Němcové v České Skalici přibližuje nová výstava, která je k vidění v místním infocentru. Spolek sdružuje zájemce o život a, dílo spisovatelky.
-
Knihovna Barunky Panklové v České Skalici má nové nejen jméno, ale i oddělení pro malé čtenáře
V březnu, měsíci čtenářů, navštěvujeme s rozhlasovým mikrofonem knihovny v našem regionu a redaktorka Romana Pacáková se vydala také do českoskalické městské knihovny.
-
Jediný fungující vodní mandl u nás najdete v Ratibořicích. Pamatuje malou Barunku Panklovou
Výlet do Ratibořic nemusí být jen literární vycházkou po místech, kde prožila dětství spisovatelka Božena Němcová. Může být i výpravou za technickou zdatností předků.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.