Speciálním dnem slaví v Broumovském klášteře 20 let od objevu kopie Turínského plátna

11. leden 2019 09:43

V sobotu 12. ledna oslaví broumovský benediktinský klášter 20 let od objevení unikátní kopie Turínského plátna. Vzácný artefakt je nyní vystaven v klášterním refektáři, který je součástí prohlídkového okruhu, a druhou lednovou sobotu mu klášter věnuje speciální den. 

Vzácnou kopii Turínského plátna našel přesně před dvaceti lety, v lednu 1999, současný správce kláštera Přemysl Sochor. Plátno bylo ukryto za štukovým věncem v klášterním kostele sv. Vojtěcha.

„Byl to překvapivý objev. S tehdejším správcem kláštera P. Norbertem Josefem Zemanem O.Praem. jsme věděli z nápisu SANCTA SINDON umístěného na stuhách věnce, že za ním uložená schránka se bude týkat Turínského plátna (SANCTA SINDON je „terminus technicus" pro Turínské plátno). Domnívali jsme se, že se tam bude nacházet třeba nějaká nitka z originálu, nebo něco podobného. Při otevření schránky jsme byli nejprve trochu zklamáni, že je tam složený pouze zaprášený pruh látky. Až po rozvinutí jsme spatřili na plátně obrysy těla a zprostřed plátna vypadla latinsky psaná autentika (průvodní listina). P. Norbert začal text překládat. Tehdy nám bylo jasné, že se jedná o něco mimořádného," uvedl Přemysl Sochor.

Logo

Dvacetileté výročí oslaví klášter speciálními prohlídkami s doprovodným programem.

Turínské plátno

Od 9 do 11 hodin bude Maiwaldova akademie Vzdělávacího a kulturního centra Klášter Broumov pořádat Interaktivní prohlídky středověké klášterní písárny pro děti i dospělé, zaměřené na Turínské plátno. Místa je nutné rezervovat na emailu ma@klasterbroumov.cz.

V 11 a ve 13 hodin se uskuteční speciální prohlídky kláštera zaměřené na Turínské plátno, jeho historii a zajímavosti. Doporučujeme rezervaci míst na emailu prohlidky@klasterbroumov.cz.

Součástí programu bude také Degustace italských vín v Benediktinských sklepích, od 12 do 16 hodin. Klášterní kavárna Café Dientzenhofer bude po celý den nabízet speciální turínský nápoj Bicerin. Klášterní restaurace U Tří růží nabídne ochutnávku čtyřchodového staroitalského menu.

autoři: Jana Házová , baj | zdroj: Vzdělávací a kulturní centrum Klášter Broumov
Spustit audio

Související