Smrkové lesy na Náchodsku znovu trápí kůrovec. Jeho šíření se nedaří zastavit
Smrkové lesy v CHKO Broumovsko znovu likviduje kůrovec, zastavit ho je podle správců lesů i ochranářů téměř nemožné. Napomáhá mu jak těžko přístupný terén v některých lokalitách, tak i to, že se v polských Stolových horách napadené stromy nelikvidují.
Čtěte také
„Lesník je moc hezké povolání, všichni nám závidí pobyt v přírodě, ale za poslední dva až tři roky je to strašně stresové zaměstnání. Neděláme nic jiného, než že těžíme dřevo, vagónujeme a prodáváme,“ říká Luboš Binar, správce městských i soukromých lesů na rozloze 800 hektarů.
Napadené jsou skoro všechny. „600 až 700 hektarů lesů je napadena kůrovcem, takže většina. V broumovské části už někde o smrkové lesy majitelé úplně přišli.“
S kůrovcem už místní vlastníci lesů bojují několik let, letos se ale šíří tak nekontrolovaně, že ani není možné spočítat, kolikrát se už vyrojil. „Vůbec nevíme, jestli to je druhé nebo třetí rojení. Nálož brouka je obrovská, nedá se nic moc vymyslet. Situace je zoufalá.“
Čtěte také
Svoji práci dělá Luboš Binar už 30 let, ale podobnou kalamitu nepamatuje. „Určitě, nic podobného jsem nikdy nezažil.“
Největší problémy jsou momentálně u hranic s Polskem, v sousedství Stolových hor. Ty jsou podle polských zákonů bezzásahovým územím, o to víc se na české straně škůdce šíří. „Vykácíme a odjedeme, za dva dny se tam vrátíme a už jsou tam zase čerstvě navrtané další stromy. Takže to pokračuje pořád dál. A protože je to tam rozsáhlé, tak to jde jako lavina.“
Že je situace vážná i na dalším území národního parku potvrzuje Petr Kuna ze Správy CHKO Broumovsko. „Riziko šíření kůrovce na Broumovsku pořád trvá.“
Čtěte také
Problémy se nevyhýbají ani turisticky atraktivním lokalitám, jako je například stolová hora Ostaš nebo Adršpašsko-teplické skály. „Lesy České republiky, Benediktýni i město Teplice nad Metují mají jako vlastníci lesů příslušná povolení k tomu, aby aktivně zasahovali proti kůrovci i v národních přírodních rezervacích a přírodních památkách.“
Majitelé lesů tak říkají, že jedinou jejich nadějí je to, že si s kůrovcem poradí sama příroda. V některých lokalitách se totiž po loňských problémech škůdce přestal šířit, vysvětlení pro to Luboš Binar nemá. „Tam se to jakýmsi zázrakem zastavilo.“
Jestli se stane zázrak i letos, ale zatím nikdo neví.
Související
-
Lesům na stolové hoře Ostaš v Broumovské vrchovině hrozí kvůli kůrovci úplné vykácení
Lesy na stolové hoře Ostaš na Náchodsku ve velkém napadl kůrovec. Oblíbená turistická lokalita nedaleko Adršpašsko-Teplických skal tak možná přijde o většinu svého porostu.
-
Kůrovec se nevyhnul ani hradeckých městským lesům. Hrozí tomuto oblíbenému místu kácení?
Řadu let se mluví o kůrovcové kalamitě. Dávno pryč jsou ale doby, kdy se kůrovec dával do souvislostí především s horami, ať už se Šumavou nebo s Krkonošemi.
-
Kůrovcová kalamita neohrožuje jen stromy, ale i návštěvníky lesa. Lesníci nabádají k obezřetnosti
Podle novelizované vyhlášky je totiž nově umožněno správcům lesa odložit těžbu kůrovcových souší až do prosince 2022. V některých oblastech je tak riziko pádu stromů velké.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Ukrajinci se nechtějí vzdát svého území trvale. NDR se také po 40 letech vrátila k Německu, říká expert
-
Ruské ‚jedovaté pilulky‘ Ukrajině a ‚nahrávka‘ Kremlu. Co (ne)přinesl hovor Trumpa s Putinem?
-
Telefonát se Zelenským označil Trump za velmi dobrý. Snažil se prý sladit požadavky Ruska a Ukrajiny
-
Brno srovnalo čtvrtfinálovou sérii s Karlovými Vary, výhru 3:2 zařídil Mueller. Pardubice přidaly druhý bod