Rok Harrachů ukončily zvony, busta hraběte Jana Harracha zdobí schodiště Národního muzea v Praze
Na závěr letošního Roku Harrachů, vyhlášeného Národním památkovým ústavem, byla v Národním muzeu v Praze slavnostně odhalena busta hraběte Jana Harracha. Dílo sochaře Bohumila Kafky z roku 1910 bude odteď součástí galerie osobností na slavnostním schodišti historické muzejní budovy.
Jan Nepomuk František hrabě Harrach měl velké zásluhy mimo jiné právě i Národní muzeum v Praze. „Je to pravda, on se velmi zasadil o to, aby byla postavena pěkná, velká a moderní budova, která by reprezentovala české muzejnictví. Tvrdil, že z Čech odchází do Vídně největší daně a také nejvíce inteligence,“ říká znalec díla a celého rodu Harrachů, historik Jan Luštinec.
Čtěte také
A doplňuje. „Tak se ptal, jak je možné, že se staví velké paláce kultury ve Vídni, a u nás v Praze nic. A muzeum bylo podle něj jedno z toho nejdůležitějšího, co jsme potřebovali. Proto také chtěl, aby bylo umístěno na Václavském náměstí. A pro své mimořádné zásluhy byl zvolen prezidente Společnosti muzea Království českého, dnes bychom řekli generálním ředitelem. A tam odvedl obrovský kus organizační práce, finančních příspěvků a tak dále.“
Ostatně říká, že i dřevo z Krkonoš šlo na stavbu muzea do Prahy.
Jan Luštinec byl také přítomen oné slavnostní chvíle odhalení busty Jana Harracha. „Ano, konalo se to v Panteonu Národního muzea. Promluvil také Ernst Heinrich nebo i Jan Podstatzky-Liechtenstein. Samozřejmě česky.“
Čtěte také
A po celých Krkonoších se přidaly k těm slavnostním okamžikům zvony. Od Trutnovska až po Harrachovsko. „V Praze vznikl nápad zazvonit hraběti pro jeho mimořádné zásluhy tak, jak se zvoní mimořádným osobnostem. A najednou se to rozběhlo po celých Krkonoších, pomohla i Správa Krkonošského národního parku.“
„Takže skutečně ten den, kdy jsme vzpomínali na Janovo úmrtí a odhalovala se busta, rozezněly se zvony. Což si myslím bylo velice symbolické a krásné,“ dodává Jan Luštinec.
Rozezněl se i zvon kostela svatého Mikuláše v Praze a zvon Mikuláš v Horní Branné v Krkonoších nad Harrachovskou hrobkou.
Související
-
Slavíme 130. výročí „zavedení lyží do Čech“. Hrabě Harrach je nechal dovézt do krkonošské Jilemnice
Chystáte se na hory? A víte jak dlouho se už v českých zemích jezdí na lyžích? Pojďme se teď vrátit o 130 let zpátky v čase do krkonošské Jilemnice.
-
30 let bádání a na světě je kniha o životě českého kavalíra, Jana Nepomuka hraběte Harracha
Dnešní host Českého rozhlasu Hradec Králové dorazil do studia až z Jilemnice. Je jím dlouholetý a dnes již emeritní ředitel tamního Krkonošského muzea Jan Luštinec.
-
Netradičně čokoládou pokřtí na zámku Hrádek u Nechanic výpravnou knihu o rodu Harrachů. Víte proč?
Na hradech a zámcích vrcholí přípravy na letošní turistickou sezónu, která bude zahájena už o prvním dubnovém víkendu. To platí i pro zámek Hrádek u Nechanic.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Autoklub dostal sankci skoro 11 milionů korun. Porušoval pravidla, když využíval státní dotaci
-
‚Excesivní vybočení.‘ Expolicistovi, který v opilosti mlátil pěstmi dívky v baru, hrozí u soudu až 10 let
-
Poprvé mě někdo kritizoval za to, že je malý nárůst poplatků a málo zdražujeme, říká šéf ERÚ Trávníček
-
Děti, které chtějí být sériovými vrahy. Výchovné ústavy nemají jak pracovat s extrémními případy