Rodič by měl naučit potomka jak si dobře čistit zuby. Problém je, pokud to sám neví, říká stomatolog
Hostem naší radioporadny je zubní lékař MUDr. Petr Bednář, PhD., se kterým se dnes chceme bavit mimo jiné o dětském chrupu a také prevenci. Protože léto je období, které děti milují, mají trošku volnější režim, večer mohou chodit déle spát, ráno zase nemusí vstávat.
Děti čekají výlety a tábory, přespávání u babiček nebo u kamarádů. A přitom všem se lehce zapomene i na vyčištění zubů. Proč by se to ale nemělo stávat?
Problém je, že pokud si děti zuby čistí normálně, pravidelně a dobře, tak vlastně nějaký ten týden na prázdninách nehraje velkou roli, ale pokud si zuby nečistí dobře dlouhodobě, tak léto je prostě potom už jenom takový vrchol, kdy dítě přijede třeba z tábora a má zubní kaz. Prostě už to dozrálo do stavu, že se to objevilo.
Kupte si tablety na obarvování zubního povlaku, nechte dítěti půlku tablety rozžvýkat a jasně vidíte, jestli je schopné si zuby vyčistit.
MUDr. Petr Bednář, PhD., zubní lékař
Tedy zásadní je naučit děti si zuby správně vyčistit. Rodič je za to zodpovědný, postupně ho to učí, aby byl potomek schopen potom čistit si dobře sám zuby už v nějakých 8 až 9 letech. Holčičky se to většinou naučí rychleji, ale prostě rodič to musí kontrolovat. Ovšem pokud sám neví jak a zuby si neumí vyčistit, je to potom problém.
Čtěte také
Co to znamená dobré a správné čištění zubů?
Dá se to říci v podstatě velmi jednoduše. Dojděte si do drogerie, kupte si tablety na obarvování zubního povlaku, nechte dítěti půlku tablety rozžvýkat a povlak, který není odstraněný, se prostě obarví na zubech. A jasně vidíte, jestli je schopné si zuby dobře vyčistit. A co je ještě důležité, tou tabletou nejde ozřejmit čištění mezi zuby.
Problém čištění mezizubními kartáčky je u dětí zamlžovaný. Spousta oficiálních autorit vám řekne, nedělejte to, ale pak si ty děti nemusí zuby očistit pořádně, ony se jim zkazí a nikdo to nechce opravovat. A rodiče jsou pak v zoufalé situaci, protože mají doma dítě, které má třeba děravý zub, leze mu tam jídlo, bolí ho to a nikdo ho nechce ošetřit.
Opravdu to vnímám v populaci jako velký problém, rodič by se měl naučit, jak se správně čistí jeho vlastní zuby a postupně tu zkušenost předávat dítěti.
Problémem jsou lepivé potraviny, sladké čipsy nebo lízátka, kdy cukr zůstává na zubech a ještě lepí. Takže i vodou se pak špatně ředí.
MUDr. Petr Bednář, PhD., zubní lékař
Takže vy doporučujete používat mezizubní kartáčky i u dětí, které mají ještě první zuby?
Jednoznačně. V momentě, kdy se ty dva zuby dotknou, vznikne tam mezizubní prostor, který je potřeba čistit, což u dětí může být vlastně hned. U předních zubů to není až takový problém jako u stoliček. To znamená někdy ve 2,5 až 3 letech, kdy se dítěti stoličky dotknou, začít čistit mezizubními kartáčky.
Čtěte také
Zubní lékaři hodně varují také před sladkými nápoji. V létě jsou to chlazené limonády, ledové tříště, různé nanuky, což je vlastně zmražená sladká voda. Problém je, že se vlivem cukru víc kazí zuby?
Problém je v tom, že sladké nám neprospívá všemi směry. Kolega Košťál teď rozjel projekt Škola bez cukru, kde se řeší všechno sladké pití, které mají děti k dispozici. Ale problém je, že jak neumíme zubní povlak, ony bakterie ze zubu dobře a pravidelně odstraňovat, tak tím příjmem cukru urychlíme jejich množení na zubech.
Tedy cukr nám zuby nezkazí, ale když si neumím odstranit zubní povlak, který následně po cukru rychleji naroste, tak se mi zub může rychleji zkazit. Pokud nemáte možnost ničeho jiného, je dobré si alespoň po sladkém vypláchnout vodou ústa. Zejména u hodně sladkých nápojů, kdy ho voda alespoň naředí a odplaví ze zubů.
Problémem jsou ale především lepivé potraviny, sladké čipsy nebo lízátka, kdy cukr zůstává na zubech a ještě lepí. Takže i vodou se bude pak špatně ředit.
Celou stomatologickou radioporadnu s MUDr. Petrem Bednářem, PhD. si můžete poslechnout v našem audioarchivu.
Související
-
Péče o zdravé zuby dítěte začíná už v těhotenství. Gravidní žena by si měla dát chrup do pořádku
Stomatologická radioporadna. Zdravé zuby si chceme všichni udržet co nejdéle, ideálně napořád. Bez pořádné péče se to ale neobejde. A čím dříve začneme, tím lépe.
-
Není důležité kolikrát denně, podstatný je výsledek! Vše o čištění zubů s MDDr. Janem Schmidtem
Zubní radioporadna. Pozvání do rozhlasového studia přijal zubní lékař Jan Schmidt ze stomatologické kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové.
-
Jaké jsou zásady správné péče o náš chrup? Zuby a úsměv jsou vaší vizitkou
Doc. MUDr. Romana Koberová Ivančaková a Květa Prouzová ze Stomatologické kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové. Téma: správná péče o zuby.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.