Řezbáři motorovou pilou, to je jedna velká rodina kamarádů. A máme dokonce i skvělé české řezbářky

Richard Poláček a Jan Paďour - Proměny dřeva - 8. ročník řezbářského sympozia a speedcarvingu. Moderuje Pavla Kindernayová
Na řezbářské sympozium Proměny dřeva v areálu zříceniny hradu ve Skuhrově nad Bělou na Rychnovsku přijíždí řezbáři z celé republiky, aby pomocí svých motorových pil vytvořili unikátní díla. Pozvání do studia přijali organizátor akce Richard Poláček a také řezbář Jan Paďour.
Richarde, jak se vám daří získávat na tuto ty nejlepší řezbáře z republiky?
Richard Poláček: Hrozně jednoduše. Jsme kamarádi. Já jsem se před mnoha lety seznámil s Honzou Paďourem a ten je takovým odborným garantem přes řezbařinu. On si tu partu lidí kolem sebe vytvořil, a perfektně nám to funguje.
Ženy neřežou motorovou pilou?
Richard Poláček: Ženy také řežou, ale to si necháváme až na 10. ročník.
Je to směsice pachů, někomu to voní, jezdí se na nás dívat chlapi, kteří pracují v lese. Ale rád bych podotkl, že prostě hlučíme hodně.
Jan Paďour, umělecký řezbář motorovou pilou
Pravda je, že s touto aktivitou si opravdu spojíme především statné muže, jako je třeba Honza Paďour. Protože asi to je náročná aktivita, viďte?
Jan Paďour: To nářadí je těžké a čím větší kmen, tak se používají velké motorové pily, zejména ze začátku, kdy opracováváte, potřebujete dostat velké kusy dřeva co nejrychleji pryč. Pak jsou také některá odvětví řezbařiny, třeba konkrétně speed carving, kdy se vyřezává na čas, a tam je to opravdu velmi náročné, protože musíte pracovat rychle se sérií například deseti motorových pil. A největší pila váží přes 15 kilogramů, a to je už pro ženy nesnadné. Ale máme skvělé řezbářky v České republice.
Čtěte také
Každý ročník je jiný, co vás na tom nejvíc baví?
Jan Paďour: Samozřejmě je to ve spojení s Ríšou, kdy vybíráme téma dlouho dopředu a vybíráme prostor, který chceme ozdobit dřevěnou sochou. A pracujeme s prostorem i s lidmi v okolí. Takže ta tvůrčí práce je opravdu taková špička. To, co vyřežeme, je špička, taková třešnička na dortu. Ale pro mě je důležitá samotná ta práce, ona myšlenka vytvářet věc do konkrétního prostoru. To je úžasné.
Máte to tak, že když vidíte kus dřeva, už víte, co z něj vytvoříte?
Jan Paďour: V některých případech ano, když je to zajímavý kmen bez kůry, už nějaký čas ležel a má svůj vlastní charakter. Tak se nabízí pro nějakou konkrétní sochu.
Oba jste jistě milovníci dřeva, i když Richard říkal, že tolik neřeže.
Richard Poláček: Ano, jenom trochu. Ale vztah ke stromům a lesům mám značný, protože jsem hajný. Mám to štěstí být zaměstnán u Colloredo-Mansfeldů v Opočně a mám na starosti lesy v okolí mezi Opočnem, Dobruškou a Deštnou.
Čtěte také
Když říznete špatně, je z toho palivové dříví?
Jan Paďour: Nemyslím si. Nám profesionálům se taková věc stát nesmí. Může vám něco uletět, ale vždy se to dá spravit a zalepit, mnohdy se to ani nepozná. Ale stávat by se to nemělo.
Pořád si říkám, jestli platí, že areálem se při takové akci line vůně dřeva, nebo je spíše cítit vůně benzínu a hlučí motorové pily?
Jan Paďour: Je to obojí. Je to směsice těch pachů, někomu to voní, milovníkům benzínu nebo různých strojů, jezdí se na nás dívat chlapi, kteří pracují v lese. Ale rád bych podotkl, že prostě hlučíme hodně. Takže bych poprosil návštěvníky, ať si vezmou špunty do uší nebo nějakou ochranu sluchu, zejména pro děti. Je to rychlé a zdá se to být nebezpečné, ale není. Sami jsme chráněni ochrannými prostředky, ty jsou stejné, jako když pracují chlapi v lese.
Richard Poláček a Jan Paďour byli dnes našimi hosty. Moc děkuji za rozhovor.
Související
-
Pro práci se dřevem potřebujete kolem sebe upřímné lidi, usmívá se zkušený řezbář Miroslav Kříž
Řezbářská radioporadna s vůní dřeva. Pokusíme se vás inspirovat, abyste si práci se dřevem v čase léta a prázdnin vyzkoušeli. Poradí vám vynikající řezbář Miroslav Kříž.
-
Křížem krážem s řezbářem. Miroslav Kříž točí videa, kde všem prozradí tajemství voňavého řemesla
Dva kamarády, Miroslava Kříže a Jiřího Matějů, spojuje láska ke dřevu. Rozhodli se proto svůj řezbářských svět přiblížit co největšímu počtu lidí a vymysleli krátká videa.
-
Po slávě netoužím, uznání potěší - říká umělecký řezbář Josef...
„Už bychom zase měli něco spolu natočit, Josefe, deset let se mi vyhýbáš!" „Ale Františku, však víš, jak to mám. Jsem spokojenej jak to je, neotravuj zase. Já nechc...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.