Rady ohledně posilování pánevního dna. Důležité je správné nastavení pánve a procvičování svalů

16. září 2022

Jak poznat oslabené pánevní dno, jak ho posílit? To jsou časté otázky mnoha lidí. Pozvání do našeho vysílání přijala magistra Soňa Šplíchalová, lektorka cvičení pilates, která se této problematice už řadu let věnuje. A má také řadu rad, jak vylepšit díky cvikům pošramocený zdravotní stav.

Čtěte také

Na internetu a sociálních sítích koluje spousta „zaručených“ rad a především nástrojů pro posílení pánevního dna, které však zdraví spíše škodí. Odhalit nesmysly není pro laika vůbec lehké, a tak jsme se zeptali zkušené fyzioterapeutky, proč a jak správně pánevní dno můžete posílit.

Co je důležité vědět o pánevním dnu?
Pro práci s pánevním dnem je důležité vědět, o co se vlastně jedná, nehrozí tak další zdravotní neduhy. Pánevním dnem se myslí systém svalů a vazů, které vyplňují dolní část pánve.

Tento komplex tvaru nálevky vytváří pevné, ale pružné dno, přičemž jeho svaly jsou uloženy ve třech vrstvách nad sebou a dohromady mají tloušťku dlaně.

Čtěte také

K čemu slouží pánevní dno?
Fungování pánevního dna mohou narušit úrazy, hormonální změny a nejvíce porod. Oslabení pánevního dna vede k bolestem zad, inkontinenci, ale i k neschopnosti dosahovat orgasmu. Potíže mohou vést k bolestivé menstruaci, bolestem při sexu, opakovaným potratům v prvních týdnech těhotenství i k neplodnosti.

Při potížích by první kroky měly směřovat ke gynekologovi nebo specializovanému fyzioterapeutovi, který se zaměřuje na pánevní dno. Řešením bývá cvičení a cílená práce s pánevním dnem, někdy i změna životního stylu. Až vyšetření odhalí, zda je potřeba zaměřit se na posílení nebo naopak na uvolnění.

Celou radioporadnu s magistrou Soňou Šplíchalovou si můžete poslechnout v našem audioarchivu.

Spustit audio

Související