Rady ohledně posilování pánevního dna. Důležité je správné nastavení pánve a procvičování svalů
Jak poznat oslabené pánevní dno, jak ho posílit? To jsou časté otázky mnoha lidí. Pozvání do našeho vysílání přijala magistra Soňa Šplíchalová, lektorka cvičení pilates, která se této problematice už řadu let věnuje. A má také řadu rad, jak vylepšit díky cvikům pošramocený zdravotní stav.
Čtěte také
Na internetu a sociálních sítích koluje spousta „zaručených“ rad a především nástrojů pro posílení pánevního dna, které však zdraví spíše škodí. Odhalit nesmysly není pro laika vůbec lehké, a tak jsme se zeptali zkušené fyzioterapeutky, proč a jak správně pánevní dno můžete posílit.
Co je důležité vědět o pánevním dnu?
Pro práci s pánevním dnem je důležité vědět, o co se vlastně jedná, nehrozí tak další zdravotní neduhy. Pánevním dnem se myslí systém svalů a vazů, které vyplňují dolní část pánve.
Tento komplex tvaru nálevky vytváří pevné, ale pružné dno, přičemž jeho svaly jsou uloženy ve třech vrstvách nad sebou a dohromady mají tloušťku dlaně.
Čtěte také
K čemu slouží pánevní dno?
Fungování pánevního dna mohou narušit úrazy, hormonální změny a nejvíce porod. Oslabení pánevního dna vede k bolestem zad, inkontinenci, ale i k neschopnosti dosahovat orgasmu. Potíže mohou vést k bolestivé menstruaci, bolestem při sexu, opakovaným potratům v prvních týdnech těhotenství i k neplodnosti.
Při potížích by první kroky měly směřovat ke gynekologovi nebo specializovanému fyzioterapeutovi, který se zaměřuje na pánevní dno. Řešením bývá cvičení a cílená práce s pánevním dnem, někdy i změna životního stylu. Až vyšetření odhalí, zda je potřeba zaměřit se na posílení nebo naopak na uvolnění.
Celou radioporadnu s magistrou Soňou Šplíchalovou si můžete poslechnout v našem audioarchivu.
Související
-
Je super si každé ráno minimálně 10 až 15 minut zacvičit. Když to bude 5 minut, tak je to taky fajn
Budeme si povídat o pravidelném a zdravém cvičení v zimním období, protože nikomu z nás se moc nechce chodit ven, zůstáváme raději u počítače v teple domova.
-
Soňa Šplíchalová: Péče o tělo začíná péčí o nohy! Procvičujte své nohy, ony vám to vrátí
Posilujme své zádové svalstvo. Vypěstujeme si automatismy, které budou držet naše tělo za nás. Nohy odrážejí vitalitu organismu, jak se cítí nohy, tak se cítíte celkově.
-
Pilates jako životní styl a terapie krční páteře vám...
Radioporadna: Profesionální instruktor pohybové metody PILATES Mgr. Soňa Šplíchalová - pilates jako životní styl a terapie krční páteře. Zajímavá osobnost je hostem...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.