Ptáci, žijící v mokřadu u Jaroměře, by měli mít lepší podmínky pro život. Postarají se o to pratuři
Ptačí park Josefovské louky u Jaroměře na Náchodsku má nové obyvatele. Jde o dvě samice vzácných praturů, ochranáři je na nové pastviny přivezli z rezervace v Milovicích. Díky svému způsobu života by pratuři měli vytvořit ideální podmínky pro mokřadní a luční ptáky.
Několik hodin trvající cesta dvou praturů z rezervace v Milovicích na Josefovské louky u Jaroměře je u konce. Mladé jalovice v dřevěné bedně netrpělivě podupávají.
Čtěte také
„Vybírali jsme dvouletá zvířata a vybrali jsme ta nejmenší, aby se dobře nakládala," popisuje poměrně jednoduchý klíč k výběru zvířat veterinář Lukáš Pavlačík.
Zatímco v Milovicích bylo potřeba zvířata uspat a s nakládáním pomáhat bagr, v novém působišti stačilo bednu otevřít.
Pratuři budou mít zatím k dispozici asi čtyři hektary pastvin, za pár týdnů je ochranáři pustí na větší plochu mezi divoké koně. Společným spásáním vegetace vytvoří ideální prostředí pro místní ptáky.
„Na rozdíl od koní pratuři spásají i problematické rostliny, jako jsou například kopřivy. Nebo jsou schopni i redukovat vrby, které tady poměrně hodně park zarůstají," vysvětluje správce parku Břeněk Michálek.
Na rozdíl od běžných krav navíc nevyžadují prakticky žádnou péči.
„Proto se jedná o ideální zvířata pro údržbu ptačí rezervace."
Čtěte také
Jalovice žádná jména nemají, ochranáři jim pracovně říkají jednička a dvojka. Časem k nim možná přibydou další.
„My vůbec nevíme, jak se budou pratuři v tomto mokřadu chovat. Jaký bude výsledný porost a přírodní mozaika. Až podle výsledku se zachováme. Budeme jejich počet nejspíše navyšovat."
Zvířata prakticky okamžitě po opuštění bedny zmizela v křoví, zahlédnout je prý bude těžké i v příštích týdnech. A to i pro samotné ochranáře, kteří přitom chtějí sledovat, jak se zvířatům v novém prostředí daří.
„Musíme to obcházet kolem a sledovat," dodává Ota, který se o Ptačí park Josefovské louky u Jaroměře na Náchodsku stará.
Ptačí park Josefovské louky by nevznikl bez finanční podpory stovek drobných i větších dárců. Jen díky této podpoře se plocha území spravovaného Českou společností ornitologickou stále rozrůstá postupným vykupováním dalších pozemků. Darovat lze jednoduše na stránkách ptačího parku www.josefovskelouky.cz. Za poskytnuté dary patří všem velký dík!
Zvířata jsou za elektrickým ohradníkem, podle ochranářů mohou být potenciálně nebezpečná. Lidé by se k nim tak rozhodně neměli snažit přiblížit.
Související
-
Úspěch na Josefovských loukách. Kriticky ohrožený vodouš rudonohý tam poprvé vyvedl mláďata
Poprvé v historii Ptačího parku Josefovské louky tu vyvedl mláďata vzácný vodouš rudonohý. Už dříve se zde tento tažný druh objevoval a pokoušel o hnízdění.
-
V přírodní rezervaci Josefovské louky u Jaroměře poznávají děti přírodu na vlastní oči i uši
Na loukách mezi Metují a Starou Metují u Jaroměře je významný ptačí park. Funguje tam více jak sto let starý systém, pomocí kterého je možné regulovat hladinu spodní vody.
-
Jaroměřští ekologové chrání motýly. Jak? Divoké louky sečou mozaikovitým způsobem
Ekologové ze stanice pro hendikepovaná zvířata Jaro Jaroměř se snaží chránit motýly. Těch podle vedoucího stanice Davida Čípa ve volné přírodě ubývá.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Před zatčením policie lidi brutálně bije a nahání je do stanic metra i kostelů, popisuje protesty Gruzínka
-
‚Ofenziva, která překvapila všechny.‘ Co se děje v Sýrii? Proč došlo k eskalaci? A jaký bude další vývoj?
-
ŽIVĚ: Fotbalisté Sparty se pokusí zastavit výsledkovou krizi, proti Karviné vedou 4:1
-
Stanné právo v Jižní Koreji? ‚Možná si myslel, že ho armáda podrží,‘ říká o tamním prezidentovi expert