Josefovské louky nedaleko Jaroměře na Náchodsku se už brzy stanou domovem dvojice praturů
V Ptačím parku Josefovské louky na Náchodsku dokončují dobrovolníci pastviny pro dvojici vzácných praturů. Tato mohutná, zhruba tunová zvířata sice vyhynula v 17. století, následně se je ale nizozemským vědcům podařilo zpětně vyšlechtit z primitivních plemen domácího skotu. V Česku jsou zatím raritou, na východě Čech budou nově žít se stádem divokých koní.
Divocí koně na Josefovských loukách. Spásáním vegetace a narušováním terénu pomohou ptákům

Divocí exmoorští koně budou do Ptačího parku Josefovské louky vypuštěni v sobotu 20. ledna. Ptačí park Josefovské louky prochází razantním rozvojem. Díky úžasné podpoře dárců vykupuje nové pozemky, na kterých pak hospodaří co nejšetrněji pro ptáky. Nyní jim s tím budou pomáhat i čtyřnozí pomocníci.
V centru Josefova začala nakládka kůlů, které budou sloužit k ohraničení plochy na Josefovských loukách, kam brzy zamíří dvě jalovice praturů.
Celý projekt vysvětluje Břeněk Michálek, správce Ptačího parku Josefovské louky.
„Dokončujeme ohrady, které vytyčí prostor zhruba 14 hektarů pastvin, kde spolu budou žít divocí koně a nově přivezení pratuři. Jejich příjezd plánujeme na konec listopadu."
Aktuálně se na sedmi hektarech Josefovských luk pase devět divokých koní. Brzy bude přivezeno dalších šest a k nim přibydou dvě jalovice praturů. Toto zvířata tedy budou spolu na dvojnásobné ploše žít.
Že společná existence nebude žádný problém popisuje Břeněk Michálek.
„Jak se už potvrdilo na legendárních pastvinách u Milovic, tak těmto zvířatům společné soužití nečiní žádné problémy. Velice dobře spolu vycházejí."
Úspěch na Josefovských loukách. Kriticky ohrožený vodouš rudonohý tam poprvé vyvedl mláďata

Poprvé v historii Ptačího parku Josefovské louky tu vyvedl mláďata vzácný vodouš rudonohý. Už dříve se zde tento tažný druh objevoval a pokoušel o hnízdění, úspěšný byl ale až letos.
Pratuři zatím žijí jen na dvou místech České republiky. Josefovské louky budou tedy třetí lokalitou.
„Dvě jalovice budou do začátku dostatečný počet. Samozřejmě se jedná o experiment. Těch míst, kde se pratuři pasou, není tolik. A tohle bude vůbec první mokřadní lokalita, kde budeme s pratury experimentovat. Proto chceme začít spíše s nižším počtem zvířat," doplňuje Břeněk Michálek.
Nově připravované pastviny na Josefovských loukách pomáhají právě v těchto dnech dokončit dobrovolníci. Hotovo by mělo být do konce tohoto týdne.
Ptačí park Josefovské louky by nevznikl bez finanční podpory stovek drobných i větších dárců. Jen díky této podpoře se plocha území spravovaného Českou společností ornitologickou stále rozrůstá postupným vykupováním dalších pozemků. Darovat lze jednoduše na stránkách ptačího parku www.josefovskelouky.cz. Za poskytnuté dary patří všem velký dík!
Související
-
I bagr může chránit včely samotářky. U Jaroměře jim vytváří prostor pro zahnízdění
Ochranáři z Jaroměře začali budovat prostor pro divoké včely. Ekolog David Číp vysvětluje, že hmyzu v přírodě ubývá často proto, že mizí jeho přirozené prostředí.
-
V přírodní rezervaci Josefovské louky u Jaroměře poznávají děti přírodu na vlastní oči i uši
Na loukách mezi Metují a Starou Metují u Jaroměře je významný ptačí park. Funguje tam více jak sto let starý systém, pomocí kterého je možné regulovat hladinu spodní vody.
-
Jaroměřští ekologové chrání motýly. Jak? Divoké louky sečou mozaikovitým způsobem
Ekologové ze stanice pro hendikepovaná zvířata Jaro Jaroměř se snaží chránit motýly. Těch podle vedoucího stanice Davida Čípa ve volné přírodě ubývá.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Krupař: Ukrajinští vojáci jsou utahaní. Čekali by větší podporu, ale vidí, že společnost si zvykla
-
ONLINE: Trump je ‚velmi rozzlobený‘ na Putina kvůli příměří. Hrozí 50procentními cly na ropu
-
Politoložka: Spíše než stíhačky řešme bezpečnost z širšího hlediska. Léky, technologie i ochranu obyvatel
-
‚Všechno proběhlo bez komplikací.' Biatlonistka Davidová je po operaci vyhřezlé ploténky