I bagr může chránit včely samotářky. U Jaroměře jim vytváří prostor pro zahnízdění
Ochranáři z Jaroměře začali budovat prostor pro divoké včely. Ekolog David Číp vysvětluje, že hmyzu v přírodě ubývá často proto, že mizí jeho přirozené prostředí. Přitom je právě hmyz klíčový pro opylování rostlin. To je případ i včelek samotářek, které mají problém najít prostor pro uhnízdění. Jak zjistila reportérka Jana Házová, pomoci s ochranou přírody může i bagr.
Nacházíme se na loučce nedaleko stanice Jaro Jaroměř. Z jedné strany je vidět bagr, z druhé potom nedaleké město. Stojíme u informační cedule.
Pokud najdete v lese opuštěné zvířecí mládě, raději je nechte na místě a opatrně zase odejděte
Jaro je možná tím nejkrásnějším obdobím, příroda probouzí a všechno je venku krásně barevné. O jaru a o přírodě si budeme povídat s Kamilem Hromádkou, pracovníkem Záchranné stanice pro handicapovaná zvířata JARO Jaroměř, ornitologem a velkým ochráncem přírody.
„Ano, tady získá zájemce informace, že přišel ke starému písníku, který má význam i pro hmyz. Protože se tady nachází taková kolmá písčitá stěna, která slouží jako včelí hnízdiště," říká David Číp.
Když se přiblížíme ještě víc k okraji velké jámy, tak uvidíme dole zbytek vody a jinak letitý porost.
„A vidíme i samotnou hnízdící stěnu. Zjistili jsme, že perfektně funguje opravdu jako takový velký hmyzí hotel pro celou řadu blanokřídlých. A nyní už došlo k tomu, že prostor opět zarůstá, tak je třeba jej obnovit, aby to fungovalo. Jelikož tím zarůstáním přestává fungovat. Proběhnou tedy takové razantnější zásahy. Jdeme chránit včely bagrem."
„Přišli jsme na místo, které je nějakých 20 let v bezzásahovém režimu. A došlo tady k tomu, že to celé tady převálcoval jeden druh trávy, ovsík. Je tu spousta stařiny. A můžeme si všimnout, že tady není ani jedna samotářská včelka. Protože ony potřebují obnaženou půdu, kde si vyhrabávají nory a tam si nosí pyl. A to tady teď nemají. Proto je tady bagr. Vytvoří nějaké kolmé stěny orientované jižním, nebo jihozápadním či jihovýchodním směrem ," vysvětluje David Číp.
Přilétají poslové jara. Ornitologie, společná láska otce a syna, Miroslava a Kamila Hromádkových
I když astronomické jaro teprve začalo, poslové jara jsou už dávno tady. První čáp přiletěl letos do České republiky snad už 19. února na komín v centru Chebu. A jestli jsou už čápi také u nás v Královehradeckém kraji, tak na to se zeptáme ornitologů, otce a syna, Miloslava a Kamila Hromádkových.
„Naším cílem je vytvářet alespoň nějaké ostrůvky, kde může fungovat hmyz, který nám mizí. Kde mohou fungovat opylovači, a kde se také mohou rozmnožovat. A odkud se budou moci šířit do okolní krajiny, kde se k nim moc nechováme hezky," doplňuje David Číp.
Včely samotářky v současné době hledají právě místa, kde založí nový rod. Díky tomuto zásahu by měly mít lepší podmínky do příštích let.
Související
-
Divocí exmoorští koně obývají Ptačí park Josefovské louky u Jaroměře. Jak zvládají mrazy?
V Ptačím parku Josefovské louky u Jaroměře žije devět divokých koňů už celý rok. Nemají žádné stáje a venku jsou za každého počasí. Jak zvládají současné mrazy?
-
Záchranná stanice pro zraněná zvířata v Jaroměři získala mimořádnou dotaci od kraje
Královéhradečtí krajští zastupitelé schválili na svém posledním jednání mimořádnou dotaci Záchranné stanici pro nemocná zvířata v Jaroměři. Ta získala 350 tisíc korun.
-
Včelaření jako koníček. Cílem je radost ze včel, trocha medu pro rodinu i lepší opylení zahrádky
Chcete začít chovat včely? Ing. Radim Kupka z Českého svazu včelařů, z. s., základní organizace Hradec Králové, v naší radioporadně na téma: rady začínajícím včelařům.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Youtubeři by registraci neměli ignorovat, ale odmítnout. Rada vykládá zákon přehnaně, míní senátorka
-
Před zatčením policie lidi brutálně bije a nahání je do stanic metra i kostelů, popisuje protesty Gruzínka
-
Schodek 241 miliard korun a vyšší platy v justici. Sněmovna schválila státní rozpočet na příští rok
-
Výzkumníci zjistili totožnost více než 300 ukrajinských dětí deportovaných do Ruska