V přírodní rezervaci Josefovské louky u Jaroměře poznávají děti přírodu na vlastní oči i uši
Na loukách mezi Metují a Starou Metují u Jaroměře je významný ptačí park. Funguje tam více jak sto let starý systém, pomocí kterého je možné regulovat hladinu spodní vody. Do tohoto unikátního ekosystému se na život v přírodě jezdí téměř denně dívat děti všech věkových skupin. Reportérka Jana Házová se připojila k jedné z exkurzí, kterou provázel ornitolog Břeněk Michálek.
„Podívejte se na druhý břeh a co vidíte? Ano, správně,je to tam překousané. A je to překousané od největšího evropského hlodavce, bobra evropského, správně," vysvětluje dětem Břeněk Michálek.
Takže bobrovi se tady daří. „Ano, těm se tady daří, ale bobři jspou velice špatně pozorovatelní. Za celou dobu tady bylo viděni jen dvakrát."
Čeho by si měly děti v přírodě všímat?
„Určitě pobytových znaků. Některé ty znaky už tady zarostly v kopřivách. Ale přímo na břehu Staré Metuje jsou pořád vidět bobří ohryzy. Ty pochází ze začátku a z průběhu zimy," říká Břeněk Michálek.
A doplňuje: „To je v současnosti jediné, co tu lze od bobrů vidět. Protože bobří skluzavky, různé bobří stavbičky, jsou momentálně zarostlé vegetací. Jediné co tu je ještě k vidění, tak je propadlá stará bobří nora. Děti, pojďte se podívat. Tady je díra do staré bobří nory, která spojuje řeku s tímto nápustným kanálem."
Bobra tedy děti neuviděly. Ale určitě během celého dopoledne zahlédly něco jiného zajímavého. „Volavky a čápy," říká Anežka Horáková.
Taková skupinka dětí na návštěvě, to tady asi není nic výjimečného?
„Takovouto skupinku dětí tu máme téměř každý den. Protože v ptačím parku Josefovské louky pořádáme výukové programy pro základní i střední školy. Takže každý rok tu míváme několik set dětí z různých škol ze všech koutů republiky," říká Břeněk Michálek.
Co děti nejvíc zajímá? Na co se nejvíc ptají?
„Zajímá je to, co je asi nejsnadněji pozorovatelné. To znamená velké druhy ptáků, jako jsou labutě, volavky, káňata a podobně. A pak je samozřejmě zajímá kde je jaké bahno, kterým se mohou brodit a do kterého mohou naskákat," směje se Břeněk Michálek.
Děti, povězte mi, na co by se mělo v přírodě dávat pozor? „Na zvířátka. Abychom je nevyplašili. A netrhat větve."
Je vidět, že se tady na Josefovských loukách děti mnoho naučily.
Související
-
Ptačí svět v Safari Parku Dvůr Králové čeká přestavba. Domov tam najdou i fosy madagaskarské
V dnešní pozvánce do Safari Parku Dvůr Králové se to hemží zástupci ptačí říše. Silou hlasu upoutá zoborožec a svou barevností skupina drobných papoušků - agapornisú.
-
Hnízdění ptáků ve městech je stále obtížnější. Ve Dvoře Králové jim připravili 50 nových budek
Kvůli zateplování domů nebo uzavírání balkónů je zahnízdění ptáků ve městech stále obtížnější. Někde se právě proto snaží nahradit dřívější přirozená útočiště budkami.
-
Orel Pepan a další hendikepovaní ptáci našli na Ranči u Kelímků svůj bezpečný domov
Samice výra velkého vidí jen na jedno oko, orlovi skalnímu chybí od raného věku část spodní čelisti, některé andulky a papoušci nemají nožičku.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
S Trumpem čelí Tchaj-wan nejistým vyhlídkám. Obavy budí jeho výroky i Muskův vliv v administrativě
-
OVĚŘOVNA: Chce Jurečka zpoplatnit péči o důchodce? ‚Jednoznačná dezinformace,‘ vyvrací ministerstvo
-
Tereza dobrovolničí už od 14 let. Působila v keňském sirotčinci, teď pomáhá Adamovi se svalovou atrofií
-
ONLINE: Rusko i Ukrajina hlásí desítky sestřelených dronů. V Kyjevě trval letecký poplach tři hodiny