Ptačí svět v Safari Parku Dvůr Králové čeká přestavba. Domov tam najdou i fosy madagaskarské

21. duben 2018 09:55

V dnešní pozvánce do Safari Parku Dvůr Králové se to hemží zástupci ptačí říše. Roztomilé jsou drobné perličky, silou hlasu upoutá zoborožec a svou barevností třeba skupina drobných papoušků - agapornisú. Jejich jarní vyzpěvování ale brzy přeruší zcela jiné zvuky - pavilon Ptačí svět se totiž za několik týdnů uzavře a ke slovu přijdou řemeslníci,kteří mu dají novou podobu. Tak si udělejte čas na prohlídku ptačího pavilonu co nejdříve.

Kromě ptáků a plazů najdete po rekonstrukci v pavilonu Ptačí svět královédvorského safari parku také fosy madagaskarské. Už teď se chovatelé těší na mláďata nového páru.

Fosa patří mezi madagaskarské endemity, tedy zvířata vyskytující se pouze na tomto ostrově. Vzhledem připomíná kočku a na Madagaskaru je největší šelmou.

Hlavními znaky těchto zvířat,která se živí ptáky, vejci a dokonce i lemury, je pružné tělo pokryté hnědou až rezavou srstí a napádně pronikavé oči. Díky zatažitelným drápům a silnému ocasu jsou dokonale uzpůsobena ke šplhání po stromech. Jsou to silně teritoriální šelmy, hranice svého území si pečlivě značkují výrazně zapáchajícím sekretem. Aktivní jsou spíše v noci.

Zoborožec naříkavý

Safari Park Dvůr Králové byl první zahradou v České republice a pátou zoo na světě, kde se podařilo fosy rozmnožit. Od poloviny 80. let, kdy se tam dostali první zástupci tohoto druhu, ošetřovatelé odchovali 16 mláďat.

Samec Midongy je nyní k vidění v Pavilonu šelem, kde je však umístěn pouze na přechodnou dobu. Jakmile bude dokončena přestavba Ptačího světa, kde vznikne imitace suchých oblastí ostrova Madagaskar, biotopu typického právě pro fosy, bude Midongy přemístěn sem. K dispozici tu bude mít vnitřní expozici i venkovní výběh," popisuje plány dvorské zoo zoolog Michal Podhrázský.

V nových prostorách najde domov rovněž samice, kterou zoo plánuje přivézt ještě tento rok. „Fosy jsou samotáři, zvířata se sbližují pouze v období páření. Proto budou samec a samice trávit většinu roku odděleně," vysvětluje Michal Podhrázský.

Fosa madagaskarská

Hlavními znaky těchto šelem živících se ptáky, vejci nebo dokonce lemury, je pružné tělo pokryté hnědou až rezavou srstí a napádně pronikavé oči. Díky zatažitelným drápům a silnému ocasu jsou dokonale uzpůsobeni ke šplhání po stromech. Jsou to silně teritoriální zvířata, hranice svého území si pečlivě značkují výrazně zapáchajícím sekretem. Aktivní jsou spíše v noci.

ZOO Dvůr Králové byla první zahradou v České republice a pátou zoo na světě, kde se podařilo fosy rozmnožit. Od poloviny 80. let, kdy se tam dostali první zástupci tohoto druhu, se tu do roku 2010 narodilo a odchovalo 16 mláďat.

autoři: Milan Baják , DV
Spustit audio

Související