Ptačí svět v Safari Parku Dvůr Králové čeká přestavba. Domov tam najdou i fosy madagaskarské
V dnešní pozvánce do Safari Parku Dvůr Králové se to hemží zástupci ptačí říše. Roztomilé jsou drobné perličky, silou hlasu upoutá zoborožec a svou barevností třeba skupina drobných papoušků - agapornisú. Jejich jarní vyzpěvování ale brzy přeruší zcela jiné zvuky - pavilon Ptačí svět se totiž za několik týdnů uzavře a ke slovu přijdou řemeslníci,kteří mu dají novou podobu. Tak si udělejte čas na prohlídku ptačího pavilonu co nejdříve.
Kromě ptáků a plazů najdete po rekonstrukci v pavilonu Ptačí svět královédvorského safari parku také fosy madagaskarské. Už teď se chovatelé těší na mláďata nového páru.
Fosa patří mezi madagaskarské endemity, tedy zvířata vyskytující se pouze na tomto ostrově. Vzhledem připomíná kočku a na Madagaskaru je největší šelmou.
Hlavními znaky těchto zvířat,která se živí ptáky, vejci a dokonce i lemury, je pružné tělo pokryté hnědou až rezavou srstí a napádně pronikavé oči. Díky zatažitelným drápům a silnému ocasu jsou dokonale uzpůsobena ke šplhání po stromech. Jsou to silně teritoriální šelmy, hranice svého území si pečlivě značkují výrazně zapáchajícím sekretem. Aktivní jsou spíše v noci.
Safari Park Dvůr Králové byl první zahradou v České republice a pátou zoo na světě, kde se podařilo fosy rozmnožit. Od poloviny 80. let, kdy se tam dostali první zástupci tohoto druhu, ošetřovatelé odchovali 16 mláďat.
Samec Midongy je nyní k vidění v Pavilonu šelem, kde je však umístěn pouze na přechodnou dobu. Jakmile bude dokončena přestavba Ptačího světa, kde vznikne imitace suchých oblastí ostrova Madagaskar, biotopu typického právě pro fosy, bude Midongy přemístěn sem. K dispozici tu bude mít vnitřní expozici i venkovní výběh," popisuje plány dvorské zoo zoolog Michal Podhrázský.
V nových prostorách najde domov rovněž samice, kterou zoo plánuje přivézt ještě tento rok. „Fosy jsou samotáři, zvířata se sbližují pouze v období páření. Proto budou samec a samice trávit většinu roku odděleně," vysvětluje Michal Podhrázský.
Hlavními znaky těchto šelem živících se ptáky, vejci nebo dokonce lemury, je pružné tělo pokryté hnědou až rezavou srstí a napádně pronikavé oči. Díky zatažitelným drápům a silnému ocasu jsou dokonale uzpůsobeni ke šplhání po stromech. Jsou to silně teritoriální zvířata, hranice svého území si pečlivě značkují výrazně zapáchajícím sekretem. Aktivní jsou spíše v noci.
ZOO Dvůr Králové byla první zahradou v České republice a pátou zoo na světě, kde se podařilo fosy rozmnožit. Od poloviny 80. let, kdy se tam dostali první zástupci tohoto druhu, se tu do roku 2010 narodilo a odchovalo 16 mláďat.
Související
-
Do ZOO Dvůr Králové se vrátila fosa madagaskarská. Podaří se...
V ZOO Dvůr Králové mohou návštěvníci znovu po sedmi letech vidět fosu madagaskarskou. Jedná se o čtyřletého samce dovezeného ze zoo v Lipsku. Dvorská zahrada plánuj...
-
Odchovat ptačí mládě je jako vypiplat dítě. U ibisů...
Zoolog Michal Podhrázský je náležitě hrdý na to, že se podařil prvoodchov ibise jihoafrického. K úspěchu se chovatelé propracovali po třech letech trpělivé práce. A...
-
Když vás probudí ptačí zpěv, svět je hned veselejší. A co...
A když si přivstanete a přijdete do královédvorské ZOO ráno kolem sedmé, přivítá vás sám král papoušků - papoušek šedý žako. Je to velmi inteligentní a co se týká b...
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Není člověk, který by v Rusku nenašel práci.‘ Nejmenší nezaměstnanost ale přináší problémy
-
Letiště Václava Havla kvůli ledovce na čtyři hodiny zastavilo provoz. Pomalu ho obnovuje
-
Evelina Merová, František Hýbl, Věra Nováková. Vzpomínka na ty, kteří nás v roce 2024 opustili
-
Spojené státy sužuje husté sněžení a mráz. V Minnesotě teploty klesly k minus 30 stupňům