Teplo v Hradci Králové v příštím roce podraží, cena ale dál zůstane pod republikovým průměrem

2. prosinec 2024 12:19

Obyvatelé Hradce Králové budou mít v příštím roce o sedm procent dražší dálkově dodávané teplo. Společnost Tepelné hospodářství Hradec Králové, která zajišťuje zásobování 24 tisíc domácností v krajském městě a okolí, se na ceně dohodla s Opatovickou elektrárnou. Detaily zjišťoval reportér Tomáš Lörincz.

Jde v případě sedmiprocentního zdražení o významný nárůst?
Pokud se budeme bavit v absolutních hodnotách vyčíslených v korunách, tak je to podle ředitele společnosti Tepelné hospodářství Hradec Králové Jiřího Seidlera na průměrnou domácnost měsíčně zhruba 100 korun navíc. Pořád je to ale částka nižší, než jakou najdou na svém vyúčtování na většině dalších míst v republice.

Čtěte také

„Ta cena je odhadovaná v průměru na jeden tisíc korun, včetně DPH. A naše cena je 872 korun. To znamená, že jsme někde kolem 13 procent níže oproti celorepublikovému průměru," vysvětluje Jiří Seidler.

Třeba pro srovnání v Brně sice na příští rok zlevnili, ale i tak tam lidé zaplatí 1154 korun, tedy téměř o 300 korun více než v Hradci Králové.

Jak jsou na tom v dalších městech v kraji?
Zatím většinou rozhodnutí teprve chystají, společnost ČEZ Teplárenská ho zveřejní až ke konci roku a třeba v Jičíně padne rozhodnutí zítra. I v příštím roce bude záležet především na tom, jestli města odebírají dálkové teplo od elektráren spalujících uhlí, nebo od těch plynových.

Čtěte také

Každopádně se nedají čekat žádné dramatické skoky o desítky procent jedním nebo druhým směrem, a nehrozí tedy ani opakování poměrně výrazného nárůstu cen, který museli přijmout zákazníci před rokem.

Je rozdíl, jestli odebíráme teplo z plynové nebo uhelné elektrárny?
Rozdíl to vzhledem k pohybům cen u uhlí a plynu je. Zatímco ty elektrárny, které spalují uhlí, zdraží v příštím roce v průměru o 3 až 10 procent, ty plynové budou zlevňovat, a to až o desetinu. Přesto bude zatím uhlí dál levnější než plyn. Vyplývá to z informací Teplárenského sdružení České republiky.

A vůbec nejdražší bude teplo vyráběné z biomasy, tam může cena stoupnout až o pětinu. Teplárny, které spalují biomasu, měly totiž mít na letošní rok podle rozhodnutí Energetického regulačního úřadu provozní bonus, k jeho vyplacení ale zatím chybí notifikace Evropské komise.

autoři: Tomáš Lörincz , baj
Spustit audio

Související