Při komentované prohlídce Nového Města nad Metují se dozvíte, za co tu byl vězněný král komiků
Nové Město nad Metují nabízí ode dneška netradiční zážitek. Dnes poprvé si totiž můžete historickou část projít s průvodcem. Každé prázdninové pondělní odpoledne vám město ukáže a okomentuje různá jeho zákoutí Jiří Švanda. Na procházku pozval i reportérku Janu Házovou.
Procházíme podloubím z druhé strany náměstí Nového Města nad Metují. Tady jsme na Zádomí. Zde začínají komentované prohlídky města
Terasy v zahradě navržené Dušanem Jurkovičem opravují na zámku v Novém Městě nad Metují
Na zámku v Novém Městě nad Metují už více než tři roky opravují kaskádové terasy v zahradě a my vás o tom ve vysílání Českého rozhlasu Hradec Králové průběžně informujeme.
„My se snažíme začít doslova od začátku. Tedy začínáme u sochy zakladatele, ale později se na to Zádomí přesunujeme, protože to je jeden z novoměstských unikátů, které by bylo škoda vynechat," vysvětluje Jiří Švanda.
Otevřel se před námi nádherný výhled do kraje. Je tu nízká zídka s pohledem do údolí.
„Když se otočíme zády k domům, tak se můžeme jednak zadívat na řeku Metuji. Když se vykloníme víc pod onu zídku, tak uvidíme i skalisky, na kterých Nové Město leží. Na zalesněném kopci nedaleko se nachází lázně Rezek, kde se léčil například i spisovatel Jan Neruda, který potom dal tomuto městu přízvisko Český Betlém. Po pravé straně je vidět hrad Výrov, tedy dnes již zříceninu opředenou pověstmi."
A Jiří Švanda ještě doplňuje: „Když se podíváme na opačnou stranu, tak tady vidíme mlýn, který byl druhou nejstarší vodní elektrárnou v kraji. A když se vydáme podél řeky Metuje, tak dojdeme například i do Pekelského údolí, které je známým výletním místem."
Jaké je historie kouzelného Zádomí?
„Abych přeskočil dřevěnou fázi města, tak začnu 16. stoletím, renesancí. V době, kdy se začaly nově vystavovat domy, tak za nimi vznikaly takové řekněme zahrádky i drobná políčka. A mezi nimi a hradbami vznikl ještě takový drobný prostor, kudy se dalo procházet. Taková cestička. Pravda je taková, že hradby byly původně vysoké, nebyl takový výhled jako dnes. Byly vysoké jako domy, aby chránily město před případnými útoky nepřátel."
Co se na komentovaných prohlídkách lidé dozví zajímavého?
„Nechceme zájemce zahltit letopočty. Za celou dobu řeknu tak dva až tři. Je to kombinace zajímavostí a drobných příběhů. Lidé se například dozvědí, za co tady byl vězněný král komiků Vlasta Burian, jak se tady natáčel seriál F. L. Věk. Navzdory tomu, že spousta lidí jej má spojený především s Dobruškou. Dozvíte se i podrobnosti o pobytu Jana Nerudy. A nebo i o první lásce Bedřicha Smetany," usmívá se Jiří Švanda.
Komentované prohlídky města mohou návštěvníci využít každé prázdninové pondělí od 14. hodiny.
Související
-
Barokní lékárna z kláštera Milosrdných bratří je chloubou muzea v Novém Městě nad Metují
Městské muzeum v Novém městě nad Metují je pro návštěvníky otevřeno celoročně, aktuálně je připraveno na Velikonoce a letní turistickou sezónu.
-
Geofyzici v klidu noci provedli průzkum podloží historického centra Nového Města nad Metují
V Novém Městě nad Metují v noci skončila závěrečná fáze geofyzikálního průzkumu skalního podloží v historickém centru města pomocí seismografu, gravimetru a georadaru.
-
Klášter Milosrdných bratří v Novém Městě nad Metují je prázdný. Jaké s ním má církev plány?
Klášter Milosrdných bratří v Novém Městě nad Metují zeje několik let prázdnotou. Jeho vlastníkem je církev, která přemýšlí o dalším využití. Jaký bude další osud budovy?
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Viačorka: Kreml si bude Lukašenka držet, dokud to půjde. Volbám letos říkáme ,speciální volební operace’
-
‚Nikdy se nesnažila zalíbit mocným.‘ Zemřela Eliška Wagnerová. Bývalé ústavní soudkyni a senátorce bylo 76 let
-
OVĚŘOVNA: Zlikviduje Rosněfť západní trh s ropou? ‚Nezachrání ani ten ruský,‘ argumentuje analytik
-
Fico chce pouze levný plyn, hájí cestu do Moskvy Dostál. ‚Poškozuje Slovensko,‘ nesouhlasí Kolář