Přes čtvrt století byl o obor krejčí na novopacké střední škole malý zájem. Teď se situace změnila
Střední škola gastronomie a služeb v Novém Pace po dlouhé době zaznamenává zájem o obor krejčí. V předchozích letech se podle vedení školy sotva naplnil, teď je situace úplně jiná. Kolik dívek nastoupilo do prvního ročníku a proč je najednou poptávka velká, to zjišťovala reportérka Kateřina Kohoutová.
Čtěte také
Přihlášku na tento obor si do novopacké střední školy podalo 25 dívek a z toho 18 si podalo i zápisový lístek. Jen pro představu, loni jich tady v prvním ročníku bylo šest. Letos je to tedy třikrát tolik. Sám ředitel školy Petr Jaroš prý takový zájem nepamatuje za posledních 25 let.
Pro vedení školy velká poptávka ze strany žákyň samozřejmě znamenala provést rychlé a potřebné kroky. Mám tím na mysli, že se pro ně musela připravit další dílna odborného výcviku, přikoupeny byly nové stroje a další potřebné nářadí. Novou učebnu tady vybudovali za neuvěřitelné tři týdny.
Měla jsi možnost s několika studentkami mluvit, proč se rozhodli pro tento obor, co je na něm láká?
Čtěte také
Já jsem s některými děvčaty hovořila a určitě se shodují v tom, že se jednoduše řečeno chtějí naučit šít, aby ony samotné mohly nosit originální oblečení. Takové, které si samy navrhnou a vyrobí. Tedy nikoliv běžnou konfekci koupenou v obchodech.
Některé studentky si prý už své první výtvory vyzkoušely a říkají, že je tato tvorba velmi baví. Jsou tady dívky, o kterých je možno říct, že pokračují v rodinné tradici tohoto řemesla. Například šila jejich maminka, která má svoji dílnu. Takže chtějí na její práci navazovat. Představa je taková, že budou tvořit různé kolekce a šít moderní věci. Své nápady a realizace.
Jaké mají budou krejčí po škole uplatnění? Daří se jim sehnat práci?
Čtěte také
Jde o to, jak jsou jednotlivé studentky šikovné a průbojné. Ty zručnější, pokud se jim podaří vytvořit vlastní dílnu či provozovnu, tak opravdu pak šijí na zakázku. Ale tam je samozřejmě nutné ukázat svoji šikovnost a dát o sobě vědět v širším okolí. Aby případní zákazníci o krejčích věděli.
Zdejším absolventkám se to podle vedení školy podařilo, několik z nich už má vlastní klientelu, která k nim pravidelně přichází. Jsou to třeba maminky s malými dětmi.
Další možností pro studentky je, že najdou uplatnění v různých firmách. Pravdou sice je, že tady v okolí jich příliš není, ale najdou se tu takové, které vyrábí povlečení, utěrky nebo různé potahy. A tady rozhodně po šikovných krejčích poptávka na trhu práce je.
Související
-
Tři zlaté medaile přivezly novopacké cukrářky ze světové olympiády v německém Stuttgartu
Novopacké cukrářky ze Střední školy gastronomie a služeb uspěly na olympiádě v německém Stuttgartu. Přivezly tři zlaté medaile. Jde o nejstarší kulinářskou soutěž.
-
„Nejdůležitější je trpělivost.“ Aneta, Bára a Eliška přivezly domů tři zlata z cukrářské olympiády
Představíme vám tři skvělé cukrářky a reprezentantky Střední školy gastronomie a služeb v Nové Pace. Přivezly totiž tři zlaté medaile ze světové cukrářské olympiády.
-
Cukrář a kadeřník mají hodně společného. Oba musí být kreativní, říká Jan Jirka z „Peče celá země“
Dívali jestli jste se před časem v televizi na soutěž Peče celá země? Jestli ano, tak budete jednoho ze soutěžících znát. Je z Červeného Kostelce a jmenuje se Jan Jirka.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Bez věřících voličů nevyhrajete volby, říká bývalý stratég Obamy. Trumpovi se povedlo oslovit katolíky
-
Přešlap při přípravě vysokorychlostní tratě vyšel na 10 milionů korun. Průzkumníci navrtali plynovod
-
ŽIVĚ: Fotbalisté Viktorie Plzeň hrají v Evropské lize s Realem Sociedad 1:1, běží první poločas
-
Méně kanálů, zpravodajů i tvorby. Pokud se nezvýší poplatky, připravila Česká televize plán Armagedon