Cesta poděkování, úcty a pokory ctí novodobé válečné veterány. Zastavila se i na jičínském hřbitově
Vzpomínková akce "Cesty poděkování, úcty a pokory", která osm dní putuje celým Českem, se na dva dny zastavila v Královéhradeckém kraji. Vojenští badatelé z Military Muzea Sergeje Jana Ingra ve Vlkoši na Kyjovsku ji organizují jako připomínku novodobých válečných veteránů, kteří přišli o život po rozdělení Československa.
Čtěte také
Věnce položili v Kostelci nad Orlicí, v Týništi nad Orlicí, v Hradci Králové a poslední jejich zastávkou v našem kraji byl Jičín.
Andrea Něničková dorazila spolu s manželem na jičínský hřbitov. Společně jsme našli hrob štábního praporčíka Ivo Klusáka. „Je to jeden z našich novodobých válečných veteránů. Patřil mezi našich pět zahynulých veteránů v roce 2014, kteří zahynuli rukou atentátníka.“
Mají s sebou věneček, na kterém je uveden letopočet, je tam i česká a francouzská vlajka, a také nápis Sergej Jan Ingr. „Nemůžeme jakoby umrznout ve 2. světové válce a v letech krátce po ní, kdy generál Ingr zakládal v exilu ještě 3. protikomunistický odboj. Ta kontinuita musí být zachována. Proto jsme se také začali věnovat otázce novodobých válečných veteránů.“
Čtěte také
Členové military spolků už zapálili svíčku a sundali pokrývky hlavy. A teď na hřbitově tiše vzpomínají. „Jsme Cestu poděkování, úcty a pokory zakládali, tak mně bylo líto těch rodin padlých vojáků, aniž bych je znal. Když se vcítíte do toho, že matka ztratila syna nebo manželka muže, a teď mají číst nějaký hnůj od některých hloupých lidí tohoto státu, jak já říkám, tak to je něco strašného. To je hyenismus,“ vysvětluje Petr Něnička.
Manželé vyrazili z Vlkoše a mají za sebou už hodně dlouhou cestu. Měli možnost setkat se také s pozůstalými rodinnými příslušníky válečných hrdinů. Jak je vnímali? „Byla to velmi příjemná setkání. Protože to byla setkání na popud z jejich strany. My je sami nikdy neoslovujeme.“
„Oni většinou sami narazí díky sociálním sítím na fakt, že my ty hroby objíždíme,“ dodává Andrea Něničková.
Související
-
Hospital Kuks si připomíná Den veteránů. V 18. století v něm pobývalo až 6000 raněných vojáků
Ke Dni veteránů se Hospital Kuks na Trutnovsku připojil mimořádným otevřením svých interiérů. Váleční veteráni, ale i samotní vojáci, tvoří velkou část kukské historie.
-
Vlčí mák, symbol Dne veteránů. Výročí konce I. světové války, svátek svatého Martina, patrona vojáků
Lidé můžou tak jako každý rok znovu koupit červené květy vlčích máků. V den výročí konce první světové války tak přispějí na sbírání příběhů válečných veteránů.
-
Dobrovolníci pečují o hroby vojáků z války roku 1866, kteří padli v krvavém konfliktu naší historie
V lese u České Skalice na Náchodsku jsou pochovaní vojáci, kteří padli v prusko-rakouské válce roku 1866. O místa jejich posledního odpočinku se snaží pečovat dobrovolníci.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Složitá mise Trumpova vyjednavače. Válečný veterán Kellogg má donutit Rusko a Ukrajinu k ústupkům
-
Výchovné ústavy musí obcházet zákon. Nedostatek personálu je tikající bomba, upozorňují právníci
-
Sýrie v chaosu, Kreml na trní. Kdo chce hlavu Bašára Asada a proč to Rusům vadí?
-
Umění musíte milovat. Málokdy se jím ale dá uživit, míní tvůrce haptických modelů a učitel Svoboda