Po odpuštění přehrady Rozkoš zůstalo na suchu zhruba 150 tisíc škeblí. Díky lidem jsou zase ve vodě
Na břehu přehradní nádrže Rozkoš na Náchodsku skončila záchrana chráněných mlžů - škeblí a velevruba malířského. Pracovníci specializované firmy během třech týdnů přesunuli do hlubší vody 150 tisíc těchto živočichů. Potřeba to bylo kvůli odpuštění vody v přehradě, aby Povodí Labe mohlo odtěžit tisíce kubíků naplavenin.
„Honzo, tady je to čisté, podívej se tam.“ U přehradní nádrže Rozkoš pracovníci specializované firmy dokončují sběr škeblí.
Čtěte také
Jeden z nich Aleš Svoboda drží v ruce dva kbelíky, jeden už je z poloviny zaplněný. A v něm několik druhů škeblí. „Jsou tam dva druhy škeblí a jeden druh velevruba. Jde o velevruba malířského, to je tenhle menší, takový nažloutlý. Tady máme škebli říční. A tohle je škeble rybničná, ta je barevnější.“
Brodíme se společně bahnem, ve kterém je pro laika poměrně složité škeble najít. „Když půjdeme dál , tak vidíme stopní dráhu. A na konci té dráhy bude určitě zahrabaná škeble. Stopní dráha je taková ta cestička, kterou si škeble vyvrtala jednou nohou, když utíkala před ustupující vodou.“
„Tady teď vytahuji škebli říční, která zůstala v bahně zavrtaná. Hladina vody klesla rychleji, tak my teď škebli zachráníme,“ říká Aleš Svoboda.
Podle něj dokáže škeble přežít bez vody i několik dnů. „Když je tohle podzimní počasí a nemrzne, tak škeble vydrží třeba i týden. Mají nějakou vodu zavřenou v sobě, případně ani to bahno není úplně bez vody. Vždy v něm nějaká voda zůstává.“
Čtěte také
Dalším vodítkem při hledání škeblí jsou pozůstatky dýchacích otvorů, které si škeble vytvoří, když se zavrtá do bahna.
Pracovníci specializované firmy našli na březích přehradní nádrže Rozkoš zhruba 150 tisíc chráněných mlžů. Dvě třetiny z toho byl velevrub. Tedy zákonem přísně chráněný druh. Přesto jsou ho tady desítky tisíc kusů. „Podobná množství mlžů jsme měli třeba i na přehradě Seč na Chrudimsku. Ale tolik jedinců velevrubů jako tady, tam nebylo.Oni nejsou až tak vzácní, jde o deštníkový druh, který zastřešuje ty ostatní. Ale tady na Rozkoši je tedy v extrémním počtu,“ dodává Aleš Svoboda.
Mlže lidé po sběru převáželi na druhou stranu přehradní nádrže. Dávali je do vody na dělící hrázi velké a malé Rozkoše. Zhruba po 50 metrech ve skupinách, aby nezůstali ve velkých hromadách.
Související
-
Po dopoledním cvičení následoval odpoledne ostrý zásah a záchrana osoby z vodní nádrže Rozkoš
Krátce po 9. hodině dopoledne bylo v úterý 25. srpna na vodní nádrži Rozkoš mezi obcemi Velká Jesenice a Spyta zahájeno prověřovací cvičení složek IZS.
-
Rozkoš by mohla být čistější. Neměly by tam už končit odpadní vody ze dvou nedalekých obcí
Královéhradecký kraj podpoří projekt, který počítá s odkanalizováním a napojením levobřežních obcí Vysokov a Provodov-Šonov na čistírnu v Novém Městě nad Metují.
-
Rozkoš má ocelový maják. Z pracovní plošiny je nádherný...
Na břehu přehradní nádrže Rozkoš na Náchodsku vyrostl nový maják. Čtrnáct metrů vysokou věž postavili prakticky ze šrotu nadšenci z královehradeckého jachtklubu. Na...
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Situace je neudržitelná. Je potřeba co nejrychleji změnit zákony, říká ředitel výchovného ústavu
-
Radu pro boj s korupcí převzal po Pirátech Blažek. Hned zrušil povinnost svolat ji dvakrát do roka
-
Čínská exgymnastka popudila cenzory sociálních sítí. ‚Jen se snaží uživit,‘ obhajuje ji veřejnost
-
O svobodu a demokracii je třeba se stále starat. Věci se mohou zvrtnout, říká kulturní organizátorka