Skupina profesionálních filmařů hledá v Královéhradeckém kraji zajímavá místa, vhodná pro natáčení
Trochu jinýma očima si zajímavá místa v Královéhradeckém kraji v těchto dnech prohlíží skupinka filmových profesionálů. Jsou v ní především takzvaní lokační manažeři, kteří hledají možné interiéry i exteriéry pro natáčení připravovaných filmů. Vypravili se například na zámek v Holovousích na Jičínsku.
Čtěte také
„Chtějí vidět všechno, co se dá a kde se dá točit a filmovat. To znamená jakékoliv prostory, i sklepy, místnosti, kanceláře. Opravdu někdy ani nedokážeme odhadnout, co všechno ty filmaře zajímá. Jakýkoliv prostor pro ně může být zajímavý. Ať už je to historická budova nebo i nějaký průmyslový závod, který jsme navštívili,“ říká Lucie Hučíková z regionální filmové kanceláře Hradec Králové Region Film Office.
Zámek v Holovousích nebo cihelna v nedaleké Šárovcově Lhotě nejsou jediná místa, na která se filmaři v těchto dnech přijeli podívat. „Pojedeme i do Dvora Králové nad Labem, kde jsme domluveni s městem například na prohlídce bývalé Mayerovy továrny, na industriální ploše. Ale zajímavá je pro ně třeba i budova tamní spořitelny, kde zase najdou historické prvky.“
„A potom pokračujeme dál do Jaroměře a Josefova,“ doplňuje Lucie Hučíková.
Čtěte také
Součástí výpravy filmařů je i fotograf, který všechna místa dokumentuje. Popisuje Pavlína Žipková z Czech Film Commission, tedy oddělení Státního fondu kinematografie. „My v národní filmové kanceláři Czech Film Commission najímáme fotografa, který s námi jezdí. A ty fotografie jsou potom k dispozici všem lokačním manažerům, agenturám a producentům. Je to taková naše služba pro ně.“
Zámek v Holovousích je v soukromých rukou a běžně není veřejně přístupný. Podle správce areálu Jaromíra Bartoše kontaktovala majitele filmová kancelář Hradec Králové Region Film Office už před více než rokem. Nic speciálního ale na prohlídku připravovat nemusel.
„Je pravda, že to byly spíše nějaké podklady a texty, které by potřebovali pro štáb. A aby tu měli určité zázemí. Nechali jsme jinak památku tak, jak je. A pokračujeme v rekonstrukcích, které zde byly započaty,“ říká Jaromír Bartoš.
Čtěte také
Filmaře podporuje i samotné hejtmanství. V loňském roce vypsalo dotační program na vzniklou na území Královéhradeckého kraje a rozdělilo celkem 6 milionů korun. Letos je ta částka podobná.
„Jedná se o dotační program podporující filmaře při tvorbě hraných nebo dokumentárních filmů či seriálů, které se alespoň částečně natáčí na území našeho regionu. Letošní celková alokace programu je 5 milionů korun,“ říká tiskový mluvčí krajského úřadu Královéhradeckého kraje Dan Lechmann.
Žádný film, který za loňské dotace vznikl, ale zatím k vidění není. Na natočení a distribuci mají totiž filmaři tři roky.
Související
-
Božena Němcová žila nejen srdcem, ale i tělem. Chtěli jsme ukázat rozdíl mezi sexem a milováním
Lenka Wimmerová, režisérka minisérie Božena, kterou uvádí Česká televize, má už za sebou řadu zkušeností a úspěchů. Nyní žije na Broumovsku, odkud za námi také přijela.
-
Filmová Babička Antonína Moskalyka měla premiéru před půl stoletím, pan režisér by slavil 90 let
Filmové scénáře, kostýmy a jejich návrhy, plakáty, fotografie, filmové ceny, režisérův psací stroj, kameru i klapku a další zajímavé věci najdete na unikátní výstavě.
-
Film Víta Mazánka Neslyším ničeho chce mladé generaci přiblížit život skladatele Bedřicha Smetany
Letos si připomínáme 200. výročí narození hudebního skladatele Bedřicha Smetany. K narozeninám dostal celovečerní film režiséra Víta Mazánka s názvem Neslyším ničeho.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Složitá mise Trumpova vyjednavače. Válečný veterán Kellogg má donutit Rusko a Ukrajinu k ústupkům
-
Výchovné ústavy musí obcházet zákon. Nedostatek personálu je tikající bomba, upozorňují právníci
-
Sýrie v chaosu, Kreml na trní. Kdo chce hlavu Bašára Asada a proč to Rusům vadí?
-
Umění musíte milovat. Málokdy se jím ale dá uživit, míní tvůrce haptických modelů a učitel Svoboda