Práce terénní učitelky není doučování, jde o to pochopit, jak se učí a myslí, říká Petra Dočkalová
Pracuji s konkrétními potřebami svých klientů. Právě tak ve zkratce popisuje svoji práci terénní učitelka Petra Dočkalová. Její služby využívají především lidé z Náchoda a okolí. Nejmladšímu žákovi jsou tři, nejstaršímu pětašedesát let.
Čtěte také
„To je cvičení na to, aby sis uvědomila co dělat, když se dostaneš do fáze, že už nevíš. Tak se zamyslet, co se vlastně děje v hlavě."
Bytovka v okrajové části Náchoda. Petra Dočkalová sedí u jednoho stolu s Katrin, šesťačkou jedné z místních základních škol.
„Cílem je, aby studenti pochopili, jak se učí a jak myslí. A co potřebují ke svému učení. Není to doučování," vysvětluje podstatu svých hodin pedagožka, která řadu let působila v klasické škole, teď se ale svým klientům snaží pomáhat individuálně.
Momentálně se s Katrin společně věnují angličtině.
„Studentka si prostě nepamatuje slovíčka. Má problém se je naučit nazpaměť, nejde jí to. Tudy cesta nevede. Tak hledáme řešení a šli jsme přes nástroj myšlenkové mapy. Town jako představa města a učí se, jak funguje paměť."
Do téhle rodiny chodí Petra Dočkalová dvakrát týdně poslední dva měsíce, výsledky se už dostavily.
Čtěte také
„Pomohlo mi to moc," říká Katrin a tahle slova potvrzuje i její otec Aleš.
„My jsme k ní nemohli najít takový klíč, jak si zapamatovat věci a jak se správně učit. Takže je určitě zapotřebí ty záležitosti pochopit. A zlepšilo se to."
Petra Dočkalová působí také jako lektorka Národního pedagogického institutu a její služby využívají třeba i státní školy. Nejen v Česku, ale i na Slovensku.
„Jdu do třídy, kde mám zakázku na nějaké konkrétní učivo. Nebo dostanu zadání od paní učitelky, která má třídu, kde se děti špatně soustředí. A já jdu tu hodinu odučit."
Nejstarším klientem terénní učitelky z Náchoda je pětašedesátiletý senior. Je po infarktu a trénink mozku mu pomáhá s návratem do běžného života.
Související
-
Ředitel školy, kam chodí víc žáků, než je obyvatel obce, chce v Senátu bojovat za vzdělávání dětí
Naším hostem je dnes Jan Grulich, ředitel Základní školy v Dobřanech v Orlických horách, který ale uspěl také ve volbách do Senátu za obvod Rychnov nad Kněžnou.
-
Online výuka udržuje i sociální vazby. Mladí jsou už zvyklí na komunikaci ve virtuálním prostředí
Digitální pohotovost je projekt, která pomáhá školám se zavedením jednoduchých digitálních vzdělávacích a komunikačních nástrojů, aby se dalo bezpečně vyučovat online.
-
Komenský vzkazuje: Jediné naše srdce zná správnou cestu složitým labyrintem světa. Nechme ho kráčet
Říkankami procvičoval Jan Amos Komenský dětem ručičky, aby se naučily správně psát. Hrou se snažil probudit zájem o vědění a vzdělání.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Uvolnění restrikcí na západní zbraně? Ukrajině by to válku nevyhrálo, ale pomohlo by jí to, míní analytik
-
Divadlo Bez zábradlí se proměnilo v pietní prostor. Lidé se naposledy loučí s hercem Karlem Heřmánkem
-
Tučné odměny, nábor cizinců i zločinců. Ve snaze obejít mobilizaci Rusko hledá rekruty, kde se dá
-
Zabijácká snídaně? Pečivo s velkým obsahem máslového těsta, tvrdí The Times