Pohled z nebe vás dokonale přesvědčí o tom, že žijeme v kouzelně krásném koutě světa

27. únor 2020

Proletíme se nad naším krajem a představíme vám unikátní projekt CBS nakladatelství z názvem Česko z nebe, který nabízí díky fotografickým knížkám pohled na Českou republiku z ptačí perspektivy. Našimi hosty jsou obchodní ředitelka CBS nakladatelství Blanka Imramovská a projektová manažerka Kateřina Pourová. 

Můžeme na úvod představit CBS nakladatelství?
CBS nakladatelství je společnost, která již více než 15 let působí na trhu a naším cílem je ukazovat lidem krásy našich regionů a našich republik. Protože působíme i na Slovensku. Trošku jiným způsobem, barevněji.

A daří se vám to?
Věříme, že ano.

Pohled z ptačí perspektivy je pro spoustu lidí vzácný. Proto se snažíme právě tento unikátní obraz v knihách víc přiblížit.
Blanka Imramovská, obchodní ředitelka CBS nakladatelství

Co je tedy představuje samotný projekt Česko z nebe? Už název hodně napovídá.
Přesně tak. Už z názvu je jasné, že se jde o projekt, který představuje regiony z nebe. Soustředíme na pohled na celou Českou republiku z ptačí perspektivy. Neboť tento pohled je pro spoustu lidí vzácný.

Blanka Imramovská a Kateřina Pourová ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Nevíme, jak naše města a vesnice vypadají z výšky.
Nevíme, nikdy jsme je takto neviděli. Nebo možná i viděli, ale člověk si to nedokáže uchovat. Proto se snažíme právě tímto způsobem tento unikátní pohled lidem víc přiblížit.

Koho to napadlo? Asi někdo letěl letadlem a říkal si, jaká to je krása. Že by se to mohlo lidem líbit na fotografiích.
Napadlo to našeho pana majitele, protože on je pilot a současně i fotograf. Ta myšlenka přišla už při našem prvotním projektu, což jsou ručně malované mapy, které také vytváříme pro regiony, pro města, pro obce. Při vytváření těchto map musíme pro malíře vytvořit letecký snímek, on podle něj maluje. A přitom vznikaly další snímky, které byly zajímavé třeba jen tím, že tam byla zvířata na poli nebo cokoliv dalšího. Pan majitel si jednou takto vytvořil fotoknihu, ukázal ji svým přátelům a těm se to líbilo. Řekli mu, to je výborné, to bys mohl vydávat. Jeho to na začátku úplně nenapadlo, protože létá často a ty pohledy zná. Ale když viděl to nadšení ve svém okolí, tak se zrodil projekt Česko z nebe.

Čtěte také

Kolik těch knížek už vzniklo? Předpokládám, že to je dlouhodobější projekt a vy jedete postupně po celé naší republice.
Ano, nechceme nikoho ošidit. Většinu našich projektů děláme pro celou republiku. Vytváříme je často po regionech, což jsou bývalé okresy. Těch máme v České republice 70. V současné době máme něco hotové, něco je samozřejmě připraveno, něco je ve výrobě, něco je v tisku. Když to sečteme, tak se už blížíme k číslu 50.

Ještě zhruba 20 okresů vám tedy zbývá vyfotografovat.
Bohužel ne 20, neboť máme tři okresy, které dělat nebudeme. Tam je problém s fotografování. Nesmí se tam pořizovat letecké snímky. Takže Kladno ošidíme, ale máme pro ně připravený jiný projekt.

Česko z nebe - Hradec Králové

Jak vypadá práce na takové knize? Kdo letí a kdo fotografuje? Sveze vás pan majitel někdy?
Ano, je to za odměnu. Mám fotoaparát v ruce a fotím. Nemyslím si, že mé fotky jsou úplně ty nejlepší do knihy, ale musím se pochválit, vytvořila jsem krásnou fotografii Kunětické hory. Máme ji u nás v Pardubicích v kanceláři na zdi. To velmi povedená fotka. Kunětická hora je fotogenická, je to jediný kopec široko daleko. Tedy je to pro oko přitažlivé.

Jaký máte vy osobně vztah k našemu krásnému Královehradeckému kraji. Kateřino?
Přiznám se, že mám vztah velmi osobní, protože sama pocházím z Hradce Králové. Takže mě tento region samozřejmě velmi zajímá. Nejen Hradecko, ale i Jičínsko, Náchodsko, Trutnovsko, Rychnovsko, i další místa v našem kraji, která jsou velmi krásná. Vše se snažíme zobrazit v naší knize.

A paní Blanka?
Já mám pozitivní vztah ke všem krajům České republiky. Pocházím z Vysočiny a teď žiji na Pardubicku. Nevím, jestli o Pardubicku mohu mluvit tady u vás v Hradci. (smích)

Je to kousek. Kunětická hora samozřejmě patří Pardubickému kraji, ale je také už snad trošičku naše. Je na hranici krajů. Která místa vás napadnou, když se řekne Královehradecký kraj?
Určitě úplně ze všeho nejvíce miluji Babiččino údolí a Ratibořice. My tam jezdíme každý rok. Když začne turistická sezóna, tak říkám mohli bychom jet na výlet. A můj manžel odpovídá, ale do Babiččina údolí ne. (smích)

Česko z nebe - zámek Ratibořice

Předpokládám, že i do Babiččina údolí nás zavede knížka krásných leteckých fotografických snímků.
Určitě. Babiččino údolí je jedno z míst, které nemůže chybět v našich knihách. Ale takových míst je v tomto kraji víc, ať už Hrádek u Nechanic nebo Chlumec nad Cidlinou, Chlum u Hradce Králové a všechny hory. Všechna tato místa ukážeme čtenářům z ptačí perspektivy v netradičním zajímavém pohledu.

Které knížky týkající se našeho kraje jsou už hotové?
Těsně před Vánocemi v loňském roce vyšla první kniha o Královéhradeckém kraji. To bylo Jičínsko z nebe. Teď v březnu vyjde Náchodsko z nebe a momentálně připravujeme a pracujeme na Královéhradecku. Připravujeme knihu Královéhradecko z nebe. A kolegyně ještě připravuje Rychnovsko z nebe.

V každém regionu uděláme na 5 000 fotografií. Do knihy se vybírá 120 nejlepších. A to někdy bývá opravdu velký oříšek.
Blanka Imramovská, obchodní ředitelka CBS nakladatelství

Trutnovsko mi tam chybí.
To přijde na řadu v letních měsících. Já osobně se vrhnu na Trutnovsko a určitě to bude v rámci celé edice velmi pěkná publikace. Tamní region bude velká výzva pro fotografa, protože tam jsou naše nejvyšší české hory.

Společnost CBS Nakladatelství s. r. o.
se zabývá podporou a rozvojem regionů. Již více jak 15 let přichází na trh s jedinečnými produkty, které lidem přibližují jejich okolí, ale i vzdálenější místa netradičním a zajímavým způsobem. Jedním z projektů je edice Česko z nebe, která zahrnuje necelých 70 knih jednotlivých okresů, kde se představují z ptačí perspektivy.

Jak se vybírají místa, která se budou fotografovat?
To je velmi těžká otázka, protože těch krásných míst je velká spousta v každém regionu. Máme na to redakční radu, autora, redaktorku, která vybírá fotografie. Těch se udělá velké množství. V každém regionu nějakých čtyři, pět tisíc fotografií.

Vybrat potom ty nejlepší, to musí být velký oříšek.
Je to tak. Do knihy se vybírá přibližně 110 až 120 snímků. Tedy opravdu vybrat nejkrásnější a nejzajímavější fotografie je někdy velký oříšek.

Čtěte také

Připomeňme, že na projektu také spolupracujete s obcemi, školami, firmami.
Ano, obce, školy, firmy se mohou stát partnerem této knihy. Často ji potom využívají jako dárek, ať už pro své jubilanty, zaměstnance nebo žáky ve školách. Je to moc hezký dárek, který představuje jejich region. Babičky si nad tím zavzpomínají, poznají nepoznané. Děti je zase mohou vzít s sebou při výměnných pobytech. Využití je široké.

Jaké máte plány do budoucna? Až bude mít každý region svoji knížku.
Plány máme stále a na několik let dopředu. Česko z nebe jako celkovou edici bychom rádi uzavřeli v tomto roce, popřípadě začátkem příštího roku. A letos začínáme nový projekt, vracíme se k malovaným mapám. Bude to opět celorepublikový projekt, tentokrát půjde o dětské malované cyklomapy. Dnes je hodně rozvinutá cyklistika, takže se tomu rádi budeme věnovat. A současně nás práce s dětmi baví. Takže nejen, že uděláme krásné mapy pro děti, ale zároveň na nich budeme i s dětmi spolupracovat.

Jakub Schmidt, Blanka Imramovská a Kateřina Pourová ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Našimi hosty byly dnes obchodní ředitelka CBS nakladatelství Blanka Imramovská a projektová manažerka Kateřina Pourová. Moc děkuji za návštěvu. Ať mají knížky Česko z nebe i z našeho kraje úspěch u čtenářů a turistů.
Děkujeme moc. Na shledanou.

autoři: Jakub Schmidt , baj
Spustit audio

Související