Petr Voldán: Rychlejší než virus
Zatím jsme na tom, pokud jde o koronavirus a jeho šíření, lépe i než mnohé sousední státy. Podle reakcí veřejnosti to ale tak nevypadá. Rostou projevy paniky, zatím opodstatněné jen nepříliš šikovnou prací mnohých médií a také některých neomalených obchodníků. A tak je tu nejaktuálnější téma těchto dnů v glose Petra Voldána.
Čtěte také
Nafta do vany, vajíček plná špajz, másla po panice i centimetr na krajíc, to jsou příklady z měsíců i let nedávných. Pokaždé jsme byli bleskově akční, jakmile se hlavně médiím povedlo probudit naši panickou hrůzu z bídy a nedostatku.
Co si myslet o tom, že internetový prodejce potravin podpíchne svoje zákazníky k mohutné aktivitě a vytáhne z tepla domova i konzervativnější příznivce kamenných obchodů zdánlivé nevinnou větou: “V rámci doporučovaných bezpečnostních opatření je lepší zůstat doma, tak prosíme, mějte strpení, můžete se na nás spolehnout”. A dodá, že chybějící zboží neprodleně doplní.
Omluva majitele, že to byla chyba, už nikoho moc nezajímá a také nedostihne.
Čtěte také
Další lidé podléhají a vyrážejí se zaforotit moukou, rýží, konzervami. Čímkoli, čeho je v regálech málo, protože to je to, co se určitě hodí.
Nešlo náhodou v případě obchodniků o poplašnou zprávu - nikdo totiž žádné takové “doporučené bezpečností opatření” nevydal!
Omluvit se za omyl nic nestojí - kšeft je kšeft, zato poplašené lidi, lehce manipulovatelné, to stojí dost. Není prý u řetězce, který vypálil a pak vzal ránu zpět, ojedinělý najednou ani nákup potravin za dvacet tisíc.
Podobně je tomu i s rouškami
I když odborníci utvrzují veřejnost, že ty běžné šíření koronaviru nemohou zabránit, stejně je lidé ve velkém skupují.
Jak říká jedna ze specialistek, panika je horší, než virus. Takoví Řekové, kteří už maji potvrzené připady onemocnění, prý potraviny zatím nevykupují. To my už pomalu čistíme zásoby těch trvanlivých a obchodníci tak nebudou muset hlídat doporučené lhůty jejich spotřeby. Virus zařídil, že bude možné naskladnit čerstvé.
A média?
Je nutné, aby zpráva o přerušení letů do Koreje byla nálehavě sdělenou jedničkou, když tam stejně asi teď nikdo nemíří?
Čtěte také
Kdežto informace, která by mohla zjitřenou atmosféru držet na uzdě - pozitivní - o tom, že v Číně počet obětí koronaviru mírně klesá, se krčí až kdesi uvnitř zpravodajství?
Ostražitost a připravenost je bezpochyby na místě, že by nás virus úplně obešel se asi nedá čekat. Podcenit ho by byla určitě chyba.
Ale zatím jsme rychlejší, než virus. A teď už klidný pátek i celý víkend.
Související
-
Václav Souček: Virus
Shodou okolností se i Evropa dočkala nechtěné zásilky „hedvábnou stezkou“ v nepříjemné podobě. A protože v tom nejsme sami, tak „několik málo pár slov“, jak by řekl Švejk.
-
Informace pro občany v souvislosti s aktuálním výskytem čínského koronaviru 2019-nCoV
V souvislosti s aktuálním výskytem koronaviru Ministerstvo zdravotnictví systematicky monitoruje situaci a připravilo pro občany souhrnné informace.
-
Město Hradec Králové informuje o preventivních opatřeních na Hradecku proti koronaviru
Vzhledem k situaci týkající se šíření koronaviru 2019-nCoV, město Hradec Králové informuje o preventivních opatřeních, která jsou doporučena všem občanům.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.