Královéhradecký kraj se připravuje na případný výskyt koronaviru

27. únor 2020

Hejtman Jiří Štěpán z ČSSD svolal poradu vedení bezpečnostních složek Královéhradeckého kraje. Důvodem je výskyt koronaviru ve 12 evropských státech. Přestože výskyt nákazy v České republice zatím potvrzen nebyl, je nutné, aby byl krajský integrovaný záchranný systém na tuto situaci připravený.

Čtěte také

Královéhradecký kraj bude mít do konce týdne připravený epidemiologický manuál. V něm bude popsáno, jak postupovat při potvrzené nákaze koronavirem. Hygienici ale zatím žádný případ v regionu ani v republice neevidují. Co dělat při podezření na onemocnění tímto virem, popisuje Ivan Kučera z Krajské hygienické stanice.

„Porada, kterou jsem svolal, navázala na úterní jednání bezpečnostní rady státu. V Královéhradeckém kraji žádné onemocnění koronavirem nemáme, chceme ale být připraveni na takovou situaci. Bavili jsme se o případném postupu i o preventivních opatřeních. V tuto chvíli vyzýváme obyvatele, kteří cestují z rizikových oblastí, aby věnovali zvýšenou pozornost a v případě příznaků nákazy kontaktovali krajskou hygienickou stanici a až poté navštívili zdravotnické zařízení. Díky tomu bychom mohli zabránit dalšímu šíření nákazy,“ uvedl hejtman Jiří Štěpán.

Koronavirus - informační leták provšechny obce v Královéhradeckém kraji a další instituce

Hejtman dále doplnil, že kraj rozeslal informační leták na všechny obce v kraji a informovány jsou i další instituce.

Jednání se zúčastnili zástupci krajského integrovaného záchranného systému, ale i členové bezpečnostní rady kraje: první náměstek hejtmana Martin Červíček, ředitel Hasičského záchranného sboru KHK František Mencl, ředitel Krajského ředitelství policie KHK Petr Petřík, ředitel Zdravotnické záchranné služby KHK Libor Seneta, předseda představenstva Zdravotnického holdingu KHK Marián Tomašík, zástupce ředitele Celního úřadu pro Královéhradecký kraj Tomáš Junek a za Fakultní nemocnici Hradec Králové Stanislav Plíšek, přednosta Kliniky infekčních nemocí.

Čtěte také

„Chování obyvatelstva bude jedním ze základních preventivních prvků. Pokud budou lidé dodržovat doporučená opatření, budeme schopni případné zavlečení nákazy zvládnout,“ řekl ředitel Krajské hygienické stanice Královéhradeckého kraje Ivan Kučera, který se jednání také zúčastnil.

Aktuálně platí doporučení krajské hygienické stanice především pro cestující z rizikových oblastí. V této chvíli to je Čína, Hongkong, Japonsko, Singapur, Jižní Korea, Írán a Itálie - oblast kolem Milána, Benátek a Boloni.

Seznam všech aktuálních rizikových oblastí naleznete na webu krajské hygienické stanice www.khshk.cz

autoři: Vojtěch Krátký , baj | zdroj: Krajský úřad Královéhradeckého kraje
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Mimozemští roboti, červí díry, kosmické elektrárny... je lepší být ve střehu.

Tomáš Vacek, vedoucí Programu celoplošné stanice

vladana.jpg

Komplet 3CD Vladana a Prasopes

Koupit

Co se stane, když se desetiletá holka rozhodne být intergalaktickou strážkyní? Sci-fi seriál o útěku z domova, vzpouře strojů a přátelství s jedním zvláštním kouzelným zvířetem.