Petr Voldán: Prodej na čtyřech kolech žije
Pojízdné prodejny, které kdysi brázdily venkov, už znají jen na pár místech i v našem východočeském regionu. Svět se mění - i když právě leckde ve světě jsou pojízdné potraviny dost populární. Pochopitelně v jiném podání, než bývalé samoobsluhy na kolech. Jak to potvrzuje i zkušenost Petra Voldána, který dnešní glosu výjimečně poslal z Londýna.
Dnes je to skoro retro, byť na malých odlehlých místech stále ještě leckde pojízdné prodejny využívají. Většinou ale u nás už specializované jako prodejny pečiva nebo masa. Doba, kdy se například kolem roku 1976 údajně na venkově i v rekreačních oblastech prodávaly potraviny ze zhruba sedmi set prodejen na kolech, ta je nenávratně pryč.
Čtěte také
Ale vzpomínky mi oživily obrázky současného Londýna a vlastně i zkušenost před několika roky z belgického Bruselu. Tady v britské metropoli jsem teď hned na několika místech narazil na zaparkovaná speciální auta, která jsou vlastně pojízdnými kuchyněmi a zároveň prodejnami občerstvení.
Ostatně známe to doma už i z trhů, kam zajíždějí někteří farmáři s uzeninami a masem nebo pečivem či mléčnými výrobky. Mimochodem ve Spojených státech prý registrují na pět tisíc pojízdných kuchyní a tady v Londýně je jich také nemálo. Parkují i na takových vyhlášených místech, jako jsou ulice kolem nádraží Victoria Station. Často tu mám pocit, že jdou místní i skupinky turistů skoro po ”čuchu” a tu moderní, současnou “pojízdnou prodejnu” spolehlivě najdou.
V podstatě se dá říci, že prodej na čtyřech kolech se jenom trochu posunul i u nás - potraviny rozvážejí speciální firmy až do bytů a také velké prodejní řetězce chtějí držet krok a vyhovět zvyšující se poptávce zákazníků o dovoz nákupů až před dveře. Prodlouženou rukou internetových obchodů jsou dodávky se zbožím, kterých také přibývá.
Obchodování na kolech tedy pokračuje nejen ve světě
Jen se posunulo od samoobsluh s vizáží autobusů do dnešních časů. A týká se i specialit - až za námi v podstatě kamkoli dojedou tak i s kávou nebo zmrzlinou na čtyřech kolech. Tentokrát z Londýna, kde také stále “pojízdné jídlo” žije, teď už ale úspěšné pondělí i celý týden.
Související
-
Petr Voldán: Dovolme si lelkovat
Daří se vám o dovolené odpočívat? Nebo jste i o tomto čase připoutáni ke spoustě údajných nutných povinností nebo alespoň k mobilním informacím a internetu?
-
Petr Voldán: Touha versus realita
Je to náhoda, že proti sobě stojí na jedné straně drsně nesmiřitelná atmosféra v politice i mezi veřejností a na druhé projevy touhy po seriózních, slušných autoritách?
-
Petr Voldán: Při vší úctě
Je sice den připomínky slovanských věrozvěstů a zítra připomínka upálení Jana Husa, ale to neznamená, že na vnitropolitické scéně zavládl klid. Spíš opak je pravdou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
![tajuplny_ostrov.jpg tajuplny_ostrov.jpg](https://hradec.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/dc6840ce882ec3bac8e628bfab9f5bc9.jpg?itok=MGjKRqj7)
![](https://hradec.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/6515d334428e57ce276151baa6fa5313.jpg?itok=m8R2tATO)
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.