Petr Voldán: Ano - Ne, vadí nevadí

Autor dnešní glosy si zahrál tak trochu na obdobu hry vadí - nevadí. Jen vyměnil ona dvě slova za jasné rozlišení, kterým buď přitakává reakcím na současnou složitou situaci nebo je odmítá. A tak je tu glosa Petra Voldána.

Čtěte také

Rovnou říkám, že fandím spíš zklidňování situace, než abych stranil dalšímu rozdmýchávání vášní, protože těch problémů je už tak dost.

A těší mě, že převažují názory, v kostce shrnuté do pár slov - buďme rádi, že je u nás zatím situace jaká je, protože to, že nemůžeme na fotbal, že nemáme k dispozici celé nákupní chrámy, že jsou doma školáci a že si pivo musíme dát doma a ne v hospodě - to pořád není k nevydržení.

Na mnoha místech světa jsou na tom mnohem hůř

Dramatický nedostatek roušek a dalších ochranných prostrědků je průšvih, ale kde teď vlastně nikde nic není, ani čert nebere. Což není obhajoba zbytečných slibů nebo jiných zádrhelů a přehmatů.
     
Takže palec nahoru určitě všem, kteří bez ohledu na nedostatky, které jim překážejí a ohrožují je samotné, jsou v první řadě nasazení.

Jak snížit riziko nakažení koronavirem

Je povzbudivé, že víc a víc lidí oceňuje práci zdravotníků, záchranářů, řidičů, policistů, vojáků a všech dalších profesí, které i kvůli nezodpovědnosti mnohých nasazuji i zdraví kvůli nám ostatním.

Pochvala ale třeba i rozdávání zákusků záchranářům po uzavření kaváren a cukráren, i těm, co se snaží vyrobit a nabídnou náhradní řešení za nedostatkové pomůcky.

Čtěte také

Fandím proto pardubické Střední průmyslové škole chemické nabízející výrobu chybějící dezinfekce. Jako dobrovolníkům a firmám za rozvážku nebo donášku potravin seniorům. Tleskám nápadu bezplatné nabídky audio a internetových knih od uzavřených knihoven, kvituji záplavu výdejních okének v uzavřených restauracích i kavárnách.

A nečekané vize se množí - zrušili jsme koncerty, ale houslista Pavel Šporcl připravil doma koncert šířený internetovými sítěmi k neuvěřitelným skoro dvěma tisícovkám diváků - a neskutečných 44 tisíc se podívalo později.

Oceňme i Českou televizi za startující projekt ve spolupráci s učiteli - výuku školáků z obrazovky.

A komu a čemu Ne?

Poplašným fámám i šíření tzv. zaručených receptů, jak vyzrát na koronavirus.

Čtěte také

Ne i pochybným názorům, jako je tvrzení bývalého prezidenta Klause, že sklízíme ovoce otevřených hranic.

Ne říkam i frajeřinám obcházet nebo bojkotovat opatření v zájmu zdraví ostatních. O hyenismu s předražováním nedostatkových roušek a respirátorů nemluvě.

Naštěstí kladných přikladů neobvyklé hry vadí - nevadí přibývá

A tak jsem i nadále optimista a teď už klidné pondělí i celý týden.

autoři: Petr Voldán , baj
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?