Petr Voldán: Za - sice trochu naříznutý - ale jeden provaz

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Táhnou společně za jeden provaz se vyplácí (ilustrační foto)

Jsou situace, kdy je asi dobré, aby opadla nevraživost a lidé se spíš snažili společně se s problémem co nejlépe vyrovnat. Současné komplikace se šířením koronaviru jsou oním příkladem, soudí mimo jiné i autor dnešní glosy Petr Voldán.

K dnešní glose mě vlastně vyprovokoval hipstersky vyhlížející mladík, nabubřele svobodomyslný nejen v oblékání, ale i v úsudku. Čile “mobilujíci” u pultu kavárny s posměšky komentoval opatření k omezení šíření koronaviru, coby mistr světa, který to má celé za šarádu a omezování lidských práv a svobod.

Čtěte také

Mezitím ovšem ve statistikách nakažených přibyla víc než desítka lidí u nás, pár stovek v Evropě a navíc i několik desítek obětí.

Naštěstí už i opozice se ale začala chovat víc státnicky než jen stranicky a v drtivé většině její představitelé pochopili, že situce je složitější, než se zdálo nedávno. Aktivní virus táhne Evropou v docela rychlém tempu a už ho nelze zlehčovat, tím spíš opatření v zájmu zdraví lidí.

Zastavit nepůjde, ale hodně omezující, nepříjemná a drahá omezení se ukazují jako jedna z  cest, jak ho zpomalit a zmírnit.

Naše kroky, původně značně kritizované, se opakují i v dalších zemích, leckde jsou i tvrdší. Třeba také Izrael zamezuje vstupu cizinců do země pod hrozbou okamžitého nástupu do karantény - a tak se Tel Aviv i třeba Slovensko snaží svoje občany chránit.

Jak snížit riziko nakažení koronavirem

A pokud jde o někdy přezíravě komentovaná pravidla o povolení akcí jen do určitého počtu účastníků - stejně rozhodlo i třeba Rakousko a další státy. Takže stesky o cílené likvidaci některých údajných odpůrců naší současné vlády - třeba nejmenovaného divadla v Praze, jsou skoro - řekněme úsměvné.

Mimochodem, humor kolem koronaviru, to je téma samo o sobě

Když se přehlíživě přenesu přes útočné a vulgární exhibice, pak je možné se s nadhledem často hodně zasmát. Jak jinak reagovat třeba na upozornění, aby byly v rámci limitu “pro shromažďování lidí" zrušeny dopravní kolony na pražském okruhu i zácpy na dálnici D1?
 

Čtěte také

Naopak rádoby “švejkovské” obcházení pravidel, za které někteří frajeři považují utajovaný, tichý návrat z Itálie, to k potlesku není. A možná někoho současná situace alespoň naučí mýt si ruce po toaletě nebo používat kapesník místo rozprašovače v podobě nosu.
 
Takže si myslím - je to sice hodně složité, nezvyklé, ale při tahu za jeden provaz, byť leckým sem tam furiantsky nebo z hlouposti trochu naříznutý, je to asi nejlépe zvládnutelné.

A teď už klidný pátek i celý víkend.

autoři: Petr Voldán , baj
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...