Petr Voldán a František Kinský vás s rozhlasovým mikrofonem provedou po zámcích a hradech na Orlici

V „koberci či krajce“ skrývá zámek Doudleby nad Orlicí spoustu originalit včetně kaple s 30 madonami

František Kinský nás z Nového zámku v Kostelci nad Orlicí nasměroval do blízkých Doudleb nad Orlicí. Druhý díl našeho letního vydání pořadu "Na cestách" vás tedy zavede právě do tohoto zámku, který rovněž nabízí nejednu originalitu. A jednu spaříte hned, jakmile se vám "otevře" pohled na renesanční objekt.

Sgrafita - dílo Vlacha Buriana Gozziho - jsou totiž jiná, než na která jste zvyklí.

Čtěte také

Doudlebský zámek je unikátem, protože "kobercový vzor" s geometrickými motivy kružnic s vnitřními čtverci a diagonálami nenajdete od Milána v Itálii po severní pól nikde jinde. Vzor je sice označován za kobercový, ale asi budete se mnou souhlasit, když jsem ho v pořadu přirovnal ke krajkám. Ať už na vnějších stěnách zámku nebo uvnitř nádvoří.

Ostatně pohybujeme se na zámcích a hradech kolem Orlice v kraji krajkářek a tohoto jemného řemesla. Zámek Doudleby nad Orlicí je prostě oděn do ojedinělého krajkového šatu kobercového sgrafita.

Kachlová kamna na tři kubíky dřeva

Petr Dujka, syn Eleonory Dujkové, rozené z Bubna-Litic, nám ale ukázal mohem víc, než sgrafita na vnějším i vnitřním průčelí zámku, která jezdí obdivovat i samotní Italové, protože na světě jen tak k vidění nejsou. Proto uslyšíte i podrobnosti o druhých největších kachlových kamnech u nás.

Barokní kachlová kamna

S majitelem zámku jsme si barokní skvost pečlivě prohlédli, i když - dovnitř jsem si nevlezl. Byť by to šlo, protože před zapálením tam musel pokaždé někdo naskládat neuvěřitelné tři kubíky dřeva. Tak snad vám kamna dokážeme popsat dost barvitě.

Reportáž na zádech

Už jsem vysílal v mnoha podivných pozicích, ale ležící teprve podruhé. Na zámku mě totiž, jako to dělává i s návštěvníky, vyzval zámecký pán Petr Dujka, abych si výzdobu stropů - nádherné malby - prohlédl bez "zalomení" krku.

Nejlepší pohled na zámecký strop

Pěkně pohodlně, ležící na filcovými pantoflemi návštěvnických skupin vyleštěné podlaze jsem se kochal. Stropní výzdoba za to stojí.

Proč jsem v kufříku přivezl lvíčka

Už tradičně jsem měl i pro majitele zámku připravené malé překvapení. Do Doudleb nad Orlicí jsem přivezl i figurku malého lvíčka. A Petr Dujka okamžitě zareagoval.

Mezi jeho předky z rodu Bubnů z Litic totiž byl i jistý Heřman z Bubna a na Horním Jelení, válečník, který měl zachránit před smrtí lva.

Ten ho údajně následoval jako věrný druh až do Čech a po Heřmanově smrti pošel. Heřman byl pochován s kůží věrného lva a lev se potom objevil na rodovém erbu Bubnů z Litic.

Také o tom bude letní pokračování pořadu "Na cestách" po zámcích a hradech na Orlici.

Třicet madon, babiččin dvoreček i vycpaný pták

Zajímavostí jsme našli při návštěvě Doudleb nad Orlicí mnohem víc. Povíme vám, jak vypadá zámecká kaple s třiceti madonami, jakou vazbu mají u Orlice na Doudleby u Českých Budějovic, kromě zámeckých komnat uslyšíte také podrobnosti o expozicích v sýpce, kam jsme i přivezli vycpaného ptáka.

Čtěte také

Najdete tam totiž Muzeum přírodovědy a venkova, exponát Rok na vsi, pro který postavičky z kukuřičného šustí vyrobila Jana Jarkovská z Třebechovic pod Orebem a dozvíte se, proč je v areálu zámku i Babiččina zahrádka.

Prostě projdete s námi v doprovodu Petra Dujky zámek skrz naskzr a věřím, že vás k návštěvě Doudleb nad Orlicí nalákáme. Tak jako na další zastávku letního putování s pořadem "Na cestách" po zámcích a hradech na české Loiře, kterou bude Rychnov nad Kněžnou.

Doudlebský zámek
V roce 1590 byla dokončena stavba doudlebského renesančního zámku, který byl využíván jako lovecký. Renesance do Čech přichází téměř se stoletým zpožděním, a je to doba, kdy šlechtici opouštějí hrady a stěhují se do uvolněnějších zámků. Doudlebský zámek má však ještě tzv. „obranný charakter“ v tom smyslu, že dvůr je obestaven ze všech čtyř světových stran. Uvnitř dvůr v přízemí obklopují otevřené arkády s toskánskými sloupy.


Těšíme se na vás tradičně v pondělí po 18:00 na vlnách Českého rozhlasu Hradec Králové a Pardubice.

Petr Voldán

autoři: Petr Voldán , baj
Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.