Diana Sternbergová vložila své vzpomínky do obnovy renesanční perly pod Orlickými horami

25. červen 2019

Prázdniny klepou na dveře! Jak jsou na ně a hlavně na prázdninové návštěvníky připraveni na zámku v Častolovicích? Na to se dnes zeptáme zámeckého správce Zdeňka Bachmana, který za námi vážil cestu. 

Jste tedy připraveni na prázdniny a na nápor turistů a návštěvníků?
Pevně věřím, že ano. Máme vše nachystáno a už se jen těšíme, až k nám lidé zavítají.

Zdeněk Bachman ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Už jich k vám jistě spoustu zavítalo, kdy v Častolovicích na zámku začala turistická sezóna?
My jsme letos otevírali na Velký pátek 19. dubna, takže na Velikonoce. Připravili jsme nějaké hry pro děti a pustili jsme se do toho dřív. Bylo krásné počasí, tak proč nezačít.

Postavíte se doprostřed růžové zahrady, podíváte se na škálu barevných růží, které tam krásně voní a připadáte si jak v pohádce.
Zdeněk Bachman, správce zámku v Častolovicích

O zámku v Častolovicích se často mluví jako o renesanční perle pod Orlickými horami. Řekněte, proč zrovna k vám přijet?
U nás najdete pestrou nabídku všemožných aktivit, které můžete absolvovat nebo navštívit. Snahou majitelky paní Sternbergové je, aby si každý návštěvník našel při návštěvě zámku něco svého, co ho zajímá, co ho láká. Takže buď prohlídka zámecké expozice nebo návštěva výstav v galerii, procházka parkem mezi množstvím kvetoucích květin, keřů, v současné době růží anebo jen návštěva zámeckého zvěřince. Nakrmit zvířátka, pohladit je, to je prostě krásná relaxace.

Legendární rozárium v Častolovicích znovu rozkvetlo. Aneb růže pro zámeckou paní!

Legendární rozárium v zahradách častolovického zámku rozkvetlo

Více než 200 druhů pestrobarevných růží - to je skoro už legendární okrasa častolovického zámku. Každý rok vykvétají v jeho zahradách starobylé odrůdy právě začátkem června. Na ty, které už kvetou, se v doprovodu kastelána Zdeňka Bachmana zašla podívat reportérka Jana Házová. 

Diana Sternbergová je profesí bytovou architektkou, tuto specializaci vystudovala v zahraničí. Takže současná podoba zejména zámeckých interiérů je jistě její zásluha.
Ano, to je pravda. Ona když se v roce 1992 vrátila zpátky na zámek, tak všechny pokoje designovala podle svých zkušeností, které nabrala jako bytová designérka v zahraničí. Chtěla zámek vrátit do stavu, jak si ho pamatovala z dětství. A chtěla lidem ukázat pokoje v tom duchu. Má to na návštěvníky působit, že vlastně z pokoje před chvilkou někdo odešel. Tomu je uzpůsobena i květinová výzdoba.

Vzpomíná paní Sternbergová na dětství, které na zámku prožila?
Ano, ona vlastně opustila zámek se svými rodiči dvakrát. Poprvé to bylo v roce 1942, kdy zámek zabrala německá nucená správa. Na konci války se rodina na zámek vrátila a potom v roce 1948 zase musela odejít. A paní Sternbergová své vzpomínky vložila do obnovy zámku. Třeba růžová zahrada vznikla kvůli tomu, že si vzpomínala, jak její maminka vždy říkala, že by chtěla v této části jednou růžovou zahradu mít. Takže tam teď stojí.

O zámku v Častolovicích se často mluví jako o renesanční perle pod Orlickými horami

A krásně voní, protože zámecké růže kvetou právě teď v červnu, viďte?
Ano, je to doslova a do písmene voňavé království. Postavíte se doprostřed růžové zahrady a podíváte se na škálu barevných růží, které tam krásně voní a připadáte si jako v pohádce.

O zámku v Častolovicích se často mluví jako o renesanční perle pod Orlickými horami

Ovšem to nejsou klasické růže, jedná se o starodávné odrůdy?
Je to sbírka 220 druhů staromódních francouzských a anglických růží. Ale abychom nebyli jen staromódní, tak tam máme i moderní anglické růže. Hezky se to v růžové zahradě snoubí a prolíná.

Paní Sternbergová vždy ráno vyjde na zahradu k růžím uštipuje odkvetlá kvítka. Pořád se o ně stará?
Pořád to takto funguje. Vyjede si do parku, podívá se, a když vidí, že je něco v nepořádku, tak to buď sama odštípne nebo si nás zavolá, abychom jí pomohli.

Jak se má paní Sternbergová?
Má se dobře. Na zámku pořád pobývá. Takže návštěvníci mohou mít štěstí, mohou ji i spatřit na projížďce parkem jejím golfovým vozíkem. A je možnost si s ní i popovídat.

O zámku v Častolovicích se často mluví jako o renesanční perle pod Orlickými horami

Můžeme připomenout onu vzdálenější historii zámku?
Dějiny zámku v Častolovicích sahají až do nějakého 13. století, kdy na místě původního zámku stála vodní tvrz, která během staletí střídala různé majitelé. Až do roku 1584, kdy ji zakoupili Oppersdorfové a ti se postarali o přestavbu tvrze do podoby renesančního zámku.

A Sternbergové přišli kdy?
Sternbergové přišli v roce 1694, kdy zámek získal Adolf Vratislav ze Sternberga, nejvyšší pražský purkrabí. A v podstatě zůstal v držení rodiny Sternbergů dodnes s pár výjimkami, kdy museli zámek opustit. Emigrovali v roce 1948. Nejdříve odešli do Francie, poté na Jamajku a následně do Spojených států. Pak se paní Sternbergová s dcerou vrátila do Anglie.

Zámek Častolovice

Co patří mezi největší lákadla zámku? Na co se nejvíc návštěvníci ptají, co je nejvíc zajímá?
Určitě je zajímá freska na nádvoří, která při příchodu působí jako jedna z dominant kromě bujaré zeleně, která nám tam roste. Nedávno jsme fresku restaurovali, zachycuje výjevy bitvy u Olomouce. Uvidíte ji přímo na nádvoří. Když přijdete a posadíte se na kávu. Je na jihozápadní straně zámku.

Když se podíváme dovnitř, tak najdeme Rytířský sál s nádherným, kazetovým stropem. Tam jsou také obrazy po stěnách.
Přesně tak, tam je vlastně taková rodová galerie Sternbergů. A kromě Rytířského sálu se nachází ještě další kazetové stropy ve třech přilehlých místnostech. Jednou je Tobiášova jídelna, a potom další dvě jsou knihovna a tapetový pokoj. Všechny kazety znázorňují něco jiného. Třeba konkrétně v Tobiášově jídelně jsou to výjevy ze života žida Tobiáše, v tapetovém pokoji a v knihovně potom výjevy z Ovidiových zákonů.

Zámek Častolovice

Vy také provázíte zámkem, pane Bachmane?
Ne, já neprovázím. Ale za ty roky, co je člověk na zámku, tak spoustu věcí automaticky přijme za své. A v případě potřeby je schopen je vytáhnout a říci přesná čísla nebo data.

Tak mi řekněte ještě nějaká čísla. Kolik má zámek místností?
Tak to jste mě teď dostal. Ale když budu počítat celý zámek, tak hodně. (smích) A když budu počítat zámeckou expozici, tam je 18 místností.

Zámek v Častolovicích vás očaruje. Láskou hraběnky Šternberkové jsou růže a zvířata

Zámek Častolovice

Častolovický zámek je opravdu krásný. Člověk, když projíždí Častolovicemi, nikdy jeho vstupní bránu nepřehlédne. A správce zámku Zdeněk Bachman dnes zavítal do našeho studia.

A k tomu všemu nádherný, rozlehlý zámecký park. Tam je i rybníček.
Celková výměna parku je nějakých 42 hektarů. A kromě dominantní stoleté lipové aleje jsou v parku různé keře azalek, je tam také obora s bílými daňky a jeleny, a ovšem rybníček. U toho se nachází altán Glorie s občerstvením, kde se i můžete posadit. Odpočinout, dát si drobné občerstvení a pokochat se vodním životem. A hlavně v letním vedru je ve stínech stromů krásný stín a chládek.

Nějaké strašidlo na zámku máte?
Strašidlo nemáme. Ale zámek v noci vypadá úplně jinak než ve dne, má úplně jinou atmosféru. Na 31. srpna plánujeme v rámci projektu Národního památkového ústavu Hradozámecká noc také noční prohlídky zámku. A máme v plánu k tomu i nějaký živý hudební doprovod na nádvoří. Budete mít možnost si zkrátit čekání na prohlídku poslechem živé hudby a pokochat se pohledem na rozsvícený zámek.

Jakub Schmidt a Zdeněk Bachman ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Tak se určitě přijďte do Častolovic podívat. Děkujeme za pozvání správci zámku Zdeňku Bachmanovi. A pozdravujte od nás paní Dianu Sternbergovou.
Vyřídím, děkuji za pozvání. Na shledanou.

autoři: Jakub Schmidt , baj
Spustit audio

Související