Petr Voldán a František Kinský vás s rozhlasovým mikrofonem provedou po zámcích a hradech na Orlici

Unikátní mapa, ceremoniální meč, nejdelší enfiláda i zvon rekordman. Zámek v Rychnově nad Kněžnou

Z Doudleb nad Orlicí to máme na další zámek naší letní cesty jen necelých deset kilometrů. Ve třetím pokračování rozhlasového putování po zámcích a hradech na Orlici vás s mikrofonem pořadu "Na cestách" zveme k návštěvě Hradčan. Hradčany? Ano, ale Rychnovské! 

Nemusíte do Prahy, dominantou města - dříve ještě nápadnější - je zámek Rychnov Nad Kněžnou. 

V regionu je docela právem označovaný jako rychnovské Hradčany.

Než ho postupně obklopila a trochu pohltila zástavba, majestátně městu vévodil a byl viditelný z dálky. Kolovratové si uměli místo pro svoje sídlo vybrat.

V jednom z největších a nejhezčích barokních komplexů s rukopisem stavitele Jana Blažeje Santiniho Aichela nás očekávala zámecká paní Andrea Kolowrat Krakowská a kastelánka Zdeňka Dokoupilová.

Kaludiánova mapa - světový unikát

Když budete hledat zámek na mapě, musíte se od Orlice trošku odkolinit na řeku Kněžnou, jejíž vody ale nakonec v Orlici přes Bělou stejně skončí. A když už jsme u map. Právě V Rychnově nad Kněžnou můžete spatřit něco, co nikde jinde ne.

Nad Klaudiánkou v Rychnově nad Kněžnou

Unikátní nejstarší tištěná mapa Čech z roku 1518, Klaudiánova mapa je skutečnou raritou. Jediný originál je uložen ve Státním oblastním archivu v Litoměřicích, ale není známo, kolik bylo vytištěno výtisků.

Že jich nebylo moc, dokládá i skutečnost, že již od 16. století byly pořizovány rukopisné a nákladné kopie mapy. A jedna z nich se zachovala na zámku v Rychnově nad Kněžnou. Povíme vám o ní víc nejen s kastelánkou Zdeňkou Dokoupilovou, ale i v rozhovoru s ředitelkou mapové sbírky Přírodovědecké fakulty UK v Praze PhDr. Evou Novotnou.

Poklad - a přitom meč

Jako u všech zámků a hradů na Orlici, i při třetím pokračování naší letní cesty jsme hledali unikáty, které jinde neuvidíte. A teď si představte, že si můžete potěžkat ceremoniální meč, odznak moci moravského zemského hejtmana, kterým se v roce 1667 stal František Karel Libštejnský z Kolowrat.

S pokladem v ruce

Tuhle vzácnost, kterou můžeme klidně považovat za moravskou obdobu Svatováclavské koruny, nám do rukou na chvilku svěřila paní Andrea Kolowrat Krakowská.

O meči jsme se dozvěděli hodně zajimavých podrobností. A zámecká paní nám umožnila nahlédnout i do soukromých komnat a řeč se stočila i na dočista prozaická témata, jako je třeba praní ohromného počtu záclon.

Co je nejdelší enfiláda

Často narazíte na našich zámcích a hradech na něco, co vás skoro "vykolejí". Zámek Rychnov nad Knežnou má těch pozoruhodností spoustu.

Čtěte také

A patří mezi ně i prý nejdelší enfiláda ze všech zámků u nás.

Po natáčení letního vydání pořadu "Na cestách" už i já vím, že enfiláda je čistý průhled komnatami, když necháte všechny zámecké dveře otevřené. V Rychnově nad Kněžnou jsem si pomohl dalekohledem, abych dohlédl na vzdálenost 69 metrů "skrz" jedno z křídel zámku.

Další důvod, proč si poslechnout náš pořad, ale hlavně proč cestovat po zámcích a hradech na Orlici.

Rekordman Kryštof

Jak už dobře víte, vozím s sebou na natáčení pořadu "Na cestách" svůj kufřík s překvapeními.

A když jsem z něj v Rychnově nad Kněžnou vyndal malý zvoneček a rozlehl se jeho zvuk, bylo kastelánce Zdeňce Dokoupilové hned jasné, kam mířím.

Čtěte také

A zamířila s námi ona k další budově zámeckého areálu, kterou si rozhodně ani vy nenechte při návštěvě ujít. A nebo si alespoň poslechnětě, jak se nad městem nese hlas 140 centů těžkého třetího největšího funkčního zvonu u nás.

Za "Kryštofem" jsme vystoupali do zvonice a uvnitř zvonu o průměru dva metry jsme nejen natáčeli. Uslyšíte ale také, že se mi ten úctyhodný historický kus povedlo i rozhoupat a rozeznít.

Pondělí po 18:00 a příště do Častolovic

Zkrátka - i třetí pokračování pořadu "Na cestách" - vám nabízí v Rychnově nad Kněžnou spoustu zvláštností, které jinde nenajdete. Tak si nás nalaďte tradičně v pondělí - tentokrát 20. července - po 18:00 na vlnách Českého rozhlasu Hradec Králové a Pardubice.

Kolowratský zámek spolu s průčelím kostela Nejsvětější Trojice je jedním z největších a nejkrásnějších barokních celků v Čechách. Silueta výrazným způsobem utváří panorama Rychnova nad Kněžnou.

Putujeme po zámcích a hradech na Orlici a příště se vypravíme na zámek v Častolovicích.

Petr Voldán

autoři: Petr Voldán , baj
Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.