Neuvěřitelných 40 kilometrů latí a všechny bobrovky vymění na střechách rychnovského zámku

25. květen 2019 10:54

Na rychnovském kolowratském zámku pokračují rozsáhlé opravy. V minulém roce budova získala novou vnější fasádu a velkou část střech. Letos pracují řemeslníci na vnitřních omítkách, musí dokončit i zbylé části střešní krytiny. Pro podrobnosti zašla ke kastelánce Zdeňce Dokoupilové reportérka Jana Házová.

Stavební ruch na zámku v Rychnově nad Kněžnou neutichá. Stojíme na jednom z nádvoří a to je plné stavebního materiálu.

Zámky na Orlici, to je francouzský fenomén na české řece. Víte, kudy teče česká Loira?

Zámek v Potštejně

Cestovat a poznávat krásy našeho kraje můžeme celý rok, nejen v hlavní turistické sezóně. My se dnes zatouláme do podhůří Orlických hor, kde celou řadu památek propojuje, tedy podobně jako ve Francii francouzská řeka Loira, naše Orlice.

„Hluk nám tady neutichá, spíše naopak. Jak se nám oteplilo, tak přicházejí na řadu další řemesla, takže se dá říci, že to tady zatím máme horší a horší," říká Zdeňka Dokoupilová.

Omítka venkovních částí zámku je hotová. Nyní se pracuje na vnitřních částech.
„Oprava omítek se vlastně dotýká jen čelního průčelí a fasády na prvním nádvoří. Protože fasády na druhém a třetím nádvoří nechal opravit ještě starý pan Kolowrat poté, co mu byl zámek vrácen v restituci."

Stavební ruch na zámku v Rychnově nad Kněžnou zatím nekončí

Je vidět jistá kresba či struktura fasády. Ta zůstane po opravách zachována?
„Určitě. Prošli jsme fasádu centimetr po centimetru a nesoudržné omítky jsme oťukali. Nyní je to v takovém stavu, co se bude opravovat. Jsou tam trhlinky nebo větší či menší plošky omítky, které chybí. Bude se to umývat a zpevňovat. Chlapi si vezmou štětku a vápenné mléko a budou několikrát místa, kde omítka chybí, zpevňovat. Následně se to doplní novými omítkami a nakonec se to celé natře."

Barva nové omítky bude jaká?

„Bude to zajímavé, jak to dopadne. Fasáda byla bílá, jak to návštěvníci viděli a znají. Ale když se podíváte blíž, tak na některých místech prosvítá žlutá barva, takový zlatavý odstín. Ale našli jsme tu i zelenou barvu. Ovšem to mohlo být přetřeno za války, kdy byly objekty natírány zelenou barvou. A teď bude opravdu na domluvě s památkáři, jak to pojmeme."

Sedm ojedinělostí, které nejsou nikde na světě, najdete na zámku Doudleby nad Orlicí z 16. století

Zámek Doudleby nad Orlicí - čelní pohled

Dnes se s Českým rozhlasem Hradec Králové podíváte do Doudleb nad Orlicí, kde stojí krásný, renesanční zámek, který patří po mnoho staletí rodu Bubnů z Litic. A přímý potomek tohoto rodu pan Petr Dujka už je s námi v rozhlasovém studiu. 

Na velké části rychnovského zámku je již hotová nová střecha.
„Rozebíráme postupně všechny střechy. Veškeré latě a tašky jdou dolů a vyměňujeme špatné části krovu. Dáváme také pryč spodní pozinkované plechy a umisťujeme nové měděné plechy na bednění. Aby to drželo, protože se v tom potom v zimě opírá i sníh."

A Zdeňka Dokoupilová hned ještě doplňuje: "Na střechách tady máme 40 kilometrů latí, to je jako vzdálenost z Rychnova nad Kněžnou až do Hradce Králové. Bobrovky tedy spočítáme nemáme. To by bylo také ohromné číslo."

Stavební ruch na rychnovském zámku utichne až na podzim. Pro návštěvníky se ovšem během turistické sezóny nic nemění, zámek je pro zájemce běžně otevřený.

autoři: Jana Házová , baj
Spustit audio

Související