Petr Voldán a František Kinský vás s rozhlasovým mikrofonem provedou po zámcích a hradech na Orlici

Nový zámek v Kostelci nad Orlicí. Špacírky, anglický park, podivný cestovní kufr i klavírní koncert

První výlet vás čeká právě do rodového sídla kostelecké větve Kinských v Kostelci nad Orlicí. Zdejším Novým zámkem vás provede majitel zámku František Kinský. Se špetkou zajímavostí, které se vážou k památkám v jeho sousedství, se František Kinský, oblíbený moderátor dokumentárního cyklu Modrá krev, objeví v každém z následujích sedmi dílů. 

Hostitele Františka Kinského z našeho vysílání určitě dobře znáte. Tak jako Nový zámek, ale právě proto se i v Kostelci nad Orlicí budu snažit najít a “vypíchnout” některé možná méně známé zajímavosti.

Čtěte také

Třeba ojedinělou sbírku “špacírek” - turistických vycházkových holí - si nechám určitě od noblesního vypravěče Františka Kinského podrobně představit.

Chystám se usednout i do zvláštního biedermeierovského čtenářského křesla.

Zámek nabízí navíc prohlídku ojedinělé knihovny, plné historických publikací, ale i méně častou sbírku vázaných časopisů. Takový anglický “Illustrated London News” od roku 1842 až do roku 1936, to je něco...

Cínový vojáček a třešně

Ale bude mě pochopitelně zajímat také historie velkého cestovního kufru, ukrývajícího i ramínko na saka, výhled z empírového zámku v Kostelci nad Orlicí na Hrad Potštejn a dozvíte se, proč jsem vezl pro Františka Kinského cínového vojáčka i hrst třešní.

Na cestách - letní speciál zve do Kostelce nad Orlicí

V zrcadlovém sále pak neodolám a alespoň jedním prstem přejedu po klaviatuře klavíru. Protože na víc se nezmůžu, tím spíš, když uslyšíte, že právě na tento klavír občas hraje i talentovaný jednadvacetiletý klavírista Matyáš Novák.

Proč Toniova kavárna?

V zámeckém anglickém parku, kde si můžete uspořádat i piknik, se potkáme také se synem Františka Kinského Kristianem.

Čtěte také

S manželkou vede “Toniovu zámeckou kavárnu”, kterou jsem pochopitelně vynechat nemohl. Proč se jmenuje zrovna “Toniova”? Uslyšíte!

Takže. jak je patrné, je toho dost, co Nový zámek v Kostelci nad Orlicí nabízí a co vám chceme ukázat.

A František Kinský nás pak v každem dílu seriálu pokaždé upozorní na zvláštnost některého z dalších zámků nebo hradů na Orlici. Z toho svého nás posílá do Doudleb, na zámek s unikátními renesančními sgrafity.

Ale nejprve s námi můžete být “Na cestách” v letním speciálu v pondělí 6. července po 18. hodině “u Kinských” v Kostelci nad Orlicí.

Nový zámek v Kostelci nad Orlicí
pochází z první poloviny 19. století a je chráněn jako kulturní památka České republiky. Nachází se v přírodní rezervaci Kostelecký zámecký park.

Těšte se na další putování s cestovatelským kufříkem Petra Voldána.

autoři: Petr Voldán , baj
Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...