Petr Voldán a František Kinský vás s rozhlasovým mikrofonem provedou po zámcích a hradech na Orlici

Nový zámek v Kostelci nad Orlicí. Špacírky, anglický park, podivný cestovní kufr i klavírní koncert

První výlet vás čeká právě do rodového sídla kostelecké větve Kinských v Kostelci nad Orlicí. Zdejším Novým zámkem vás provede majitel zámku František Kinský. Se špetkou zajímavostí, které se vážou k památkám v jeho sousedství, se František Kinský, oblíbený moderátor dokumentárního cyklu Modrá krev, objeví v každém z následujích sedmi dílů. 

Hostitele Františka Kinského z našeho vysílání určitě dobře znáte. Tak jako Nový zámek, ale právě proto se i v Kostelci nad Orlicí budu snažit najít a “vypíchnout” některé možná méně známé zajímavosti.

Čtěte také

Třeba ojedinělou sbírku “špacírek” - turistických vycházkových holí - si nechám určitě od noblesního vypravěče Františka Kinského podrobně představit.

Chystám se usednout i do zvláštního biedermeierovského čtenářského křesla.

Zámek nabízí navíc prohlídku ojedinělé knihovny, plné historických publikací, ale i méně častou sbírku vázaných časopisů. Takový anglický “Illustrated London News” od roku 1842 až do roku 1936, to je něco...

Cínový vojáček a třešně

Ale bude mě pochopitelně zajímat také historie velkého cestovního kufru, ukrývajícího i ramínko na saka, výhled z empírového zámku v Kostelci nad Orlicí na Hrad Potštejn a dozvíte se, proč jsem vezl pro Františka Kinského cínového vojáčka i hrst třešní.

Na cestách - letní speciál zve do Kostelce nad Orlicí

V zrcadlovém sále pak neodolám a alespoň jedním prstem přejedu po klaviatuře klavíru. Protože na víc se nezmůžu, tím spíš, když uslyšíte, že právě na tento klavír občas hraje i talentovaný jednadvacetiletý klavírista Matyáš Novák.

Proč Toniova kavárna?

V zámeckém anglickém parku, kde si můžete uspořádat i piknik, se potkáme také se synem Františka Kinského Kristianem.

Čtěte také

S manželkou vede “Toniovu zámeckou kavárnu”, kterou jsem pochopitelně vynechat nemohl. Proč se jmenuje zrovna “Toniova”? Uslyšíte!

Takže. jak je patrné, je toho dost, co Nový zámek v Kostelci nad Orlicí nabízí a co vám chceme ukázat.

A František Kinský nás pak v každem dílu seriálu pokaždé upozorní na zvláštnost některého z dalších zámků nebo hradů na Orlici. Z toho svého nás posílá do Doudleb, na zámek s unikátními renesančními sgrafity.

Ale nejprve s námi můžete být “Na cestách” v letním speciálu v pondělí 6. července po 18. hodině “u Kinských” v Kostelci nad Orlicí.

Nový zámek v Kostelci nad Orlicí
pochází z první poloviny 19. století a je chráněn jako kulturní památka České republiky. Nachází se v přírodní rezervaci Kostelecký zámecký park.

Těšte se na další putování s cestovatelským kufříkem Petra Voldána.

autoři: Petr Voldán , baj
Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.