Pavlína Špatenková učí děti lásce k pohybu a ví proč. Kraj ji za dlouholeté úsilí ocenil medailí

31. květen 2024

Královéhradecký kraj nedávno ocenil významné osobnosti v regionu, na galavečeru v Petrof Gallery obdržela medaili II. stupně také Pavlína Špatenková ze Dvora Králové nad Labem. A to především za rozvoj tělesné zdatnosti a úsilí o uchování paměti Sokola.

Blahopřejeme k ocenění, které pozlacuje její téměř padesátiletou práci v Sokole. Ve Dvoře Králové nad Labem působí Pavlína Špatenková jako cvičitelka a trenérka a je také vzdělavatelkou v župě Podkrkonošské.

Říká se o ní, že dokáže postavit do latě i rozjívenou bandu kluků a vychovat z nich výborné gymnasty. Lásce k pohybu a sportu učí hlavně děti a jistě dobře ví proč.

Cvičitelka předškoláků a žactva, navíc trenérka gymnastiky a atletiky

Ale na červencový všesokolský slet v Praze teď nacvičuje s dospělými cvičenci a cvičenkami.

Čtěte také

Veřejná vystoupení v Královéhradeckém kraji zahájíli sokolové 18. května sletem župy Podkrkonošské-Jiráskovy ve Dvoře Králové nad Labem na Trutnovsku. Na tuto neděli je pak připraven krajský sokolský slet v Hradci Králové.

Oblastní slet v Novém Hrádku na Náchodsku je pak v plánu 8. června. Slety v kraji jsou generálkami před hlavním sletovým vystoupením, které čeká sokolské cvičence 4. a 5. července na XVII. všesokolském sletu v Praze. Bude se stejně jako před šesti lety konat ve Fortuna Areně v Praze Vršovicích, v níž zacvičí téměř 20 000 lidí, z toho 1200 z Královéhradeckého kraje.

Čtěte také

Pavlína Špatenková je i dlouholetou vzdělavatelkou Sokola a na svém kontě už má několik knih. A ta poslední je právě k výročí ke 160. výročí založení královédvorské sokolské jednoty. Společně s Helenou Rezkovou také dohledala a sepsala 160 válečných osudů sokolů z našeho kraje a v roce 2018 vydaly knihu s názvem Nebylo jim souzeno žít.

Oceněná Pavlína se podílí na uchování historické paměti Sokola, organizujete pietní vzpomínky a odhalování Kamenů zmizelých členů Sokola, kteří zahynuli za 2. světové války. Současnot ukazuje, jak je to důležité nezapomínat.

Romana Joudalová a Pavlína Špatenková ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Celý rozhovor Romany Joudalové s Pavlínou Špatenkovou si můžete poslechnout v našem audioarchivu.

autoři: Romana Joudalová , baj
Spustit audio

Související