Příběhy z nichž mrazí. Kniha Nebylo jim souzeno žít aneb osudy popravených a umučených sokolů
Vychází kniha o osudech popravených a umučených sokolů. Autorky knížky s názvem „Nebylo jim souzeno žít" chtějí touto cestou splatit po více než 70 letech dluh sokolským hrdinům, kteří tak již nebudou odsouzeni k zapomnění.
Autorky Pavlína Špatenková a Helena Rezková chtějí vzdát hold vyznavačům Tyršových myšlenek, kteří pod heslem „V mysli vlast, v srdci smělost, v paži sílu" za svobodu své vlasti darovali to nejcennější, svůj život.
V knize ožívá sokolský odboj a pohnuté osudy 160 sokolů a sokolek, členů Sokolské župy Podkrkonošské-Jiráskovy a částečně i Sokolské župy Orlické (tj. oblast Trutnovska, Náchodska, Rychnovska, Královéhradecka a částečně i Orlickoústecka) vězněných a popravených nebo umučených během 2. světové války.
Chci projevit úctu a zachovat vzpomínky. Pro budoucí generace už bude Protektorát neuvěřitelný
Sokolka a župní vzdělavatelka Pavlína Špatenková chystá novou knihu o historii sokolského odboje v Sokolské župě Podkrkonošské-Jiráskově za 2. světové války. Co ji přivedlo na myšlenku napsat knížku o sokolském odboji? Jak se žilo sokolům za Protektorátu? Dotýká se jí tato tématika osobně? Proč je „sokolský odkaz" v dnešní době důležitý?
Impulsem pro sepsání knihy byly události na Končinách u Červeného Kostelce, kde v roce 1942 rodina Burdychových ukrývala radistu Jiřího Potůčka, posledního žijícího z výsadku Silver A. Hned po jeho vyzrazení bylo popraveno v Pardubicích na Zámečku 17 členů sokolské odbojové skupiny S 21 B, ale ani to nebyl počet konečný, sokolské životy vyhasínaly dál.
„Před rokem jsme začínaly bádat po osudech 20 popravených sokolů v rodinách, archivech, kronikách. Úplnou náhodou se nám dostal do ruky seznam ze sokolské kroniky v Krčíně a rázem jsme měly jmen popravených a umučených 120. Při dalším intenzivním hledání jsme nakonec zmapovaly neuvěřitelných 160 příběhů, při nichž ještě dnes mrazí," říká spoluautorka knihy Pavlína Špatenková.
Jak dodává Helena Rezková, autorky si cení zejména toho, že se jim podařilo vyhledat a oslovit žijící děti a příbuzné popravených.
„Vážíme si toho, že nám otevřeli své rodinné archivy, v nichž uchovávají fotografie, dopisy psané před popravou. Dodnes vzpomínají na poslední chvíle se svými rodiči, kteří položili za naši svobodu to nejcennější, svoje životy," podotýká Helena Rezková.
V Knihovně města Hradce Králové se při křtu knížky sešlo na 200 lidí a celý podvečer se nesl v dojemné atmosféře setkání potomků popravených sokolů, někteří z nich se viděli poprvé nebo také po dlouhých 76 letech. Mnozí z nich se s přítomnými poděli o své stále živé vzpomínky - poslední chvíle se svými blízkými.
Kniha vychází u příležitosti 100. výročí vzniku Československé republiky.
Související
-
Sokol vznikl před 150 lety. Je o něj zájem v dnešní době? Chodí do něj mladí lidé a děti?
Sokol letos slaví už 150. narozeniny. Zároveň připravuje pravidelný slet, který se koná každých pět let. Reportérku Janu Házovou zajímalo, jestli je o Sokol zájem i dnes?
-
Každý je sochařem svého těla. A pohyb je život. To je krédo Sokolů tělem i duší
Letos připravuje Česká obec sokolská už 16. Všesokolský slet, a tak vám budeme ve vysílání na vlnách Českého rozhlasu Hradec Králové sokolskou činnost představovat.
-
Věrná garda sokolů v Opočně se chystá na slet. A oslaví 150 let vzniku tělocvičné jednoty
Pod křídly Sokola jsou tu v současnosti všechny věkové kategorie, od batolat až po seniory v požehnaném věku. Nejstarší skupinou je tamní „Věrná garda".
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Excesivní vybočení.‘ Expolicistovi, který v opilosti mlátil pěstmi dívky v baru, hrozí u soudu až 10 let
-
Poprvé mě někdo kritizoval za to, že je malý nárůst poplatků a málo zdražujeme, říká šéf ERÚ Trávníček
-
Děti, které chtějí být sériovými vrahy. Výchovné ústavy nemají jak pracovat s extrémními případy
-
Olomoučtí vědci využili grafen k léčbě rakoviny. Léčivo na něj vázané zabije až 80 procent buněk, tvrdí