Obyvatelé některých Krkonošských měst a obcí se obávají víkendových nájezdů chalupářů a turistů

28. březen 2020 11:54
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy bily_most_je_neprehlednutelnou_dominantou_spindlerova_mlyna_foto_mesto_spindleruv_mlyn.jpg

V některých městech a obcích v Krkonoších mají lidé obavy z příjezdu chalupářů, majitelů apartmánových bytů nebo turistů. Podle nařízení vlády by ale měli občané kvůli možnému šíření koronaviru zůstávat doma a vydávat se pouze na nejnutnější cesty, tedy do práce, na nákup nebo k lékaři.

„Já mám trošku obavy z toho, že jak se trošku oteplí, tak sem najedou lufťáci. Bylo to vidět minulý týden, kdy byla třetina parkovišť plná u Medvědína," vysvětluje Ondřej Zítka, který žije ve Špindlerově Mlýně se svou přítelkyní.

Čtěte také

Tvrdí, že přes týden je v horském městečku poměrně málo lidí. Ale o víkendu, když je pěkné počasí, se situace úplně změní. Někteří lidé míří za sportem.

„Běžkaři nebo skialpinisté roušky mají. Ale jak jde rodina s dětmi nebo parta nějakých chlapů, tak ti jsou většinou bez roušky. A jsou schopni si tady posedat."

Turisté i lidé z okolních měst jezdí také na Strážné. Vydávají se na túry a výlety.

„Při těch hezkých dnech potom rodiny s dětmi přijíždějí a jdou do přírody. Tím, že jsme nahoře v horách, tak z toho máme trochu obavy. Aby se nám tam lidé nescházeli," říká nezávislý starosta obce Strážné Tomáš Grégr.

Špindlerův Mlýn - v nejstarší části města Svatém Petru  jsou dnes chaty

A současně přiznává, že několik lidí, aniž by měli v obci trvalé bydliště, tady teď tráví čas už delší dobu.
„Když už tady jsou a mají tu svůj objekt, tak ať zde jsou. Ale nebylo by asi vhodné, aby k nám na víkend přijeli a potom zase odjeli na celý týden do práce."

Čtěte také

Větší počet lidí je teď podle nezávislého starosty Vladimíra Starucha i ve Špindlerově Mlýně.
„Registruji tady několik vozidel u bytových domů, kde samozřejmě vím, že ti lidé trvalé bydliště nemají."

Prý tu jsou už nejméně dva týdny a ven příliš nevycházejí.

Přesto Vladimír Staruch přiznává, že místní zde turisty teď příliš nevítají.
„Zaznamenali jsme určité obavy, lidé na to poukazují. Ale neregistruji po městě příliš velký pohyb osob."

Policisté a strážníci budou prý v Krkonoších situaci monitorovat. Důležité je zabránit především shlukování většího počtu lidí a dohlížet na nošení roušek.

Spustit audio

Související