Obnova pavilonu šelem finišuje v Safari Parku Dvůr Králové. Chystají se i dva velké vodní příkopy

22. leden 2020 10:29
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy V Safari Parku Dvůr králové finišuje obnova pavilonu šelem

Osm druhů šelem v Safari Parku Dvůr Králové se bude už brzy stěhovat do nově upravených pavilonů. Ty se teď dočkaly obnovy za přibližně pět a půl milionu korun. Jaká zvířata se v nich zabydlí a jak budou nové pavilony vypadat, to zjišťovala u zooložky Gabriely Linhart reportérka Jana Házová.

Docela ráda chodím za zavřené dveře a nějaká zamřížovaná území. Ovšem teď jsme přišly někam, kde předpokládám šelmy momentálně nejsou. Tady se pro ně právě něco připravuje.

V Safari Parku Dvůr králové finišuje obnova pavilonu šelem

„Šelmy v tomto výběhu teď neuvidíme, protože tu není momentálně žádná bariéra. Měli by zde být následně umístěni gepardi. Vedle jsou levharti, karakalové, hyeny skvrnité či medojed. Naproti potom servalové, psi hyeonoví, psi ušatí a cibetky africké, abych na někoho nezapomněla," vysvětluje Gabriela Linhart.

Buduje se dokonce i vodní příkop

Čtěte také

„Takovou asi nejvýznamnější změnou, kterou návštěvníci dvorského safari parku zaznamenají, budou dva velké vodní příkopy. Budou u výběhu gepardů a potom naproti u výběhu hyen skvrnitých."

A Gabriela Linhart vysvětluje, proč se do těchto změn ve Dvoře Králové pustili.
„Zhruba před 30 lety byly tyto výběhy vystavěny. A jejich hlavní dominantou byla skla. Ta mají své výhody, ovšem i nevýhody. Těch skel tady bylo už příliš a nebyla to jen bariéra mezi návštěvníky a zvířaty, ale sklo bylo dokonce i mezi výběhy jednotlivých druhů. A některá zvířata nemusí dobře reagovat na to, že vidí svého souseda. Mohou to být například z přírody navzájem si konkurující predátoři."

Čtěte také

Co bude v safari parku místo skleněných bariér?

„Skla tady zůstanou, ale minimálně v polovině případů budou mezi pavilony udělány takové průhledy. Což bude například dvoumetrová mezera a v ní bude vysazená vegetace. Musí to být něco, co roste poměrně rychle, abychom to měli již na hlavní turistickou sezónu do určité míry zarostlé."

Zastavujeme se u samce levharta perského

„Právě u výběhu levhartů bude pro návštěvníky změna minimální. Levharty nemůžeme držet za vodním příkopem, to bychom je tam neudrželi. Tedy určitě budou je budou moci návštěvníci nadále vidět takto hezky zblízka," dodává zooložka Gabriela Linhart.

V Safari Parku Dvůr králové finišuje obnova pavilonu šelem

Výběhy pavilonu šelem budou v dvorském safari parku hotové do konce března letošního roku.

autoři: Jana Házová , baj
Spustit audio

Související