Enrichment u psů ušatých aneb jak „obohatit život“ zvířatům v Safari Parku Dvůr Králové

9. listopad 2019 10:13

Je jasné, že když nabídnete svým mazlíčkům oblíbenou potravu, uděláte jim radost. V zoologických zahradách se navíc „servíruje“ i na netradičních místech, aby ji zvířata mohla v expozicích chvíli hledat, aby se krmení stalo zábavou. Zoologie má pro to anglický výraz enrichment, což v překladu znamená „obohacení života“.

A protože podzimní výzdoby je v Safari Parku Dvůr Králové stále habaděj, zažili návštěvníci praktickou ukázku enrichmentu u psů ušatých, kteří dostali oběd na „dýňových talířích“.

S lektorkou Ilonou Kratochvílovou natáčela reportérka Dana Voňková.

Čtěte také

Při pohledu na šelmu psa ušatého vás okamžitě zaujmou velké ušní boltce. Jsou delší než je délka hlavy. V jižní a východní Africe, kde žije, pomáhají uši odvádět z těla přebytečné teplo.

Uši dokáží také zachytávat i velmi slabé zvuky, které vydávají jeho oblíbené pochoutky jako jsou například všekazi a chrobáci. A to i když se hmyz pohybuje v podzemí.

Aby se s malou kořistí dobře vypořádal, má pes ušatý sice drobné, ale zato daleko početnější zuby než mají ostatní psovité šelmy. Uvádí se, že má až 48 zubů.

Zbarvení psa ušatého je zpravidla žlutošedé na těle a tmavě zbarvené na koncích ušních boltců, tlap a ocasu. Jeho čenich je špičatý, nohy dlouhé a ocas huňatý. Zrak nemá příliš dobrý.

Čtěte také

Psi ušatí žijí v rodinných skupinkách. Mláďata se rodí v noře, kterou rodiče sami vyhrabou, nebo použijí noru po jiném zvířeti, například po hrabáčovi. Nory mají několik vchodů a rodičovský pár může mít na svém území větší počet úkrytů.

Pes ušatý patří k menším šelmám, délka jeho těla dosahuje 46 až 66 cm, výška v kohoutku je 30 až 40 cm. Hmotnost zvířete, které se dožívá až 12 let, se pohybuje od 3 do 5,5 kg. Pes ušatý žije v pevných partnerských vztazích. Březost trvá zhruba 73 dní, rodí 2 až 6 mláďat, o štěňata pečuje i samec a ostatní členové smečky.

autoři: Dana Voňková , baj
Spustit audio

Související