Výživa i vitamíny. Krmení pro 300 druhů zvířat připravují denně v Safari Parku Dvůr Králové

25. květen 2019 10:38

Existuje kuchyně, ve které pracovat není vůbec snadné. Jen za jediný rok se tam zpracuje třeba 200 tun ovoce a zeleniny, stejné množství granulí a stovky metráků sena. Právě takovou najdete v oddělení výživy Safari Parku Dvůr Králové. Parta obětavých zaměstnanců v ní připraví každý den krmení pro 300 druhů zvířat.

Vypravíme se za jednou z pracovnic oddělení výživy Safari Parku Dvůr Králové Ditou Rindtovou. Na redaktorku Danu Voňkovou čekala nejen tato sympatická „výživářka“, ale i její pes Worik.

Gorilí samec Tadao si pochutnává na připravených pochoutkách

Představte si, že byste doma nakuponali potraviny za 12 miliónů korun. Přesně tolik ročně spotřebuje oddělení výživy Safari Parku Dvůr Králové, kde se zpracuje 200 tun ovoce a zeleniny.

Jak se vaří v ZOO? Kdo je největší jedlík a kdo má mlsný jazýček? To dobře ví Dita Rindtová

Dita Rindtová ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Dnes se budeme věnovat jídlu. Naším hostem je totiž Dita Rindtová, výživová specialistka Safari Parku Dvůr Králové. Takže nás bude hlavně zajímat, jak se vaří v ZOO. 

Do zvířecího jídelníčku tam zařazují také stejné množství granulí, 20 tun masa, stovky metráků kvalitního sena, ale i vitamíny a minerály. Složení potravy sledují nejen pracovníci výživy, ale také zoologové, veterináři a ošetřovatelé.

Všichni například vědí, že žirafy konzumují ovoce a zleninu nakrájenou, že je potřeba mít dostatečnou zásobu větví s listím - tak zvaný okus, že musí nakoupit tvaroh a želatinové doplňky.

Cílem všech je, aby byla zvířata v dobré kondici

Hodně sladké ovoce, jako například banány, nabízejí v malých dávkách, aby jejich svěřenci nepřibírali zbytečně na váze. Banány jsou v sfari parku atraktivní odměna! Často se nahrazují mrkví, jablky nebo tuzemským letním ovocem.

Sloni v ZOO Dvůr Králové nad Labem

Největší množství potravy spotřebují sloni. Jejich denní krmná dávka představuje 200 kilogramů zelené píce, sena a okusu.

Sloni mají rádi český chleba

Český chléb je vůbec oblíbená zvířecí pochoutka, dává se i nosorožcům nebo marodům, kterým ošetřovatelé potřebují vpravit do těla léky a vitamíny.

Oddělení výživy královédvorského safari parku denně připraví 80 jídelníčků pro téměř 300 druhů zvířat.

autoři: Dana Voňková , baj
Spustit audio

Související