O zlaté éře Klicperova divadla nejen s Vladimírem Morávkem a Ladislavem Zemanem

19. červen 2022

Na neděli 19. června 2022 pro vás od 18:04 hodin připravil Český rozhlas Hradec Králové záznam besedy z roku 2019 s podtitulem Povídání v Podkroví. O legendární zlaté éře Klicperova divadla v Hradci Králové.

S bývalým dlouholetým ředitelem Klicperova divadla Ladislavem Zemanem, režisérem Vladimírem Morávkem, hercem Ivanem Vodochodským a šéfem jevištní techniky Ladislavem Svobodou si v Galerii Václava Havla během festivalu Divadlo evropských regionů v Hradci Králové povídala dramaturgyně Klicperova divadla Jana Slouková.

Povídání v Podkroví. O zlaté éře Klicperova divadla

Klicperovo divadlo v Hradci Králové je respektovanou profesionální činoherní scénou. V roce 2015 oslavilo 130. výročí svého založení.

Profesionální soubor zde působí od roku 1949.

Největších úspěchů divadlo dosáhlo po roce 1989

Pod vedením ředitele Ladislava Zemana zde několik sezón působil, pro mnohé kontroverzní, ale zároveň velmi uznávaný a oceňovaný režisér Vladimír Morávek, který zde mimo jiné uvedl hry od Shakespeara a Čechova.

Lidé rádi zapomínají, tvrdí dlouholetý šéf jevištní techniky Klicperova divadla Ladislav Svoboda

Lenka Loubalová a Ladislav Svoboda, všemi přezdívaný „Had"

Český rozhlas Hradec Králové pro vás ve spolupráci s Klicperovým divadlem připravil staronový cyklus Divadlo V podkroví. Herci Klicperova divadla si pravidelně před rozhlasový mikrofon zvou zajímavé hosty. V pondělí 19.  listopadu bude po 18. hodině hostitelem dlouholetá členka souboru Klicperova divadla Lenka Loubalová, jejím hostem pak dlouholetý šéf umělecko - technického provozu Klicperova divadla Ladislav Svoboda, všemi přezdívaný „Had".

Čtyřikrát získalo ocenění Divadlo roku České republiky, a to na základě prestižní ankety Nadace Alfréda Radoka.

Klicperovo divadlo pořádá dva divácky atraktivní divadelní festivaly – Čekání na Václava a Divadlo evropských regionů.

Ve foyer divadla najdete Galerii U Klicperů, která pro každou divadelní sezonu připravuje sérii výstav malířů, grafiků i sochařů.

Povídání v Podkroví. O zlaté éře Klicperova divadla

Soubor divadla působí na čtyřech scénách – hlavní scéna má kapacitu 400 míst, Studio Beseda 130 míst, komorní scéna V podkroví 50 míst a letní scéna 300 míst.

Historii i současnost najdete na stránkách Klicperova divadla v Hradci Králové.

Přejeme příjemný poslech!

autoři: Jarda Pokorný , baj
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.