Tvarohové taštičky s povidly si můžete připravit jako moučník nebo poslouží i jako lehčí oběd
Povidla nemohla dříve chybět v žádné rodině. Příprava povidel, ať byla z jakéhokoliv ovoce, a jejich vůně patří prostě k vůni domova.
- 250 g hrubé mouky
- 1 lžička kypřicího prášku do pečiva
- špetka soli
- 1 vejce
- 200 g plnotučného tvarohu (nejlépe v kostce)
- 50-100 g másla
- 100 g povidel
- Na ozdobu:
- 200 g perníku nastrouhaného, moučkový cukr, máslo
Povidla patří mezi potraviny, které jsou v našem jídelníčku už od pravěku. Jejich příprava je zdlouhavá a zároveň jednoduchá. Jde vlastně o svařenou a scezenou ovocnou šťávu ze švestek, hrušek nebo jablek. A povidla rozhodně nesloužila jen k dochucování obilných kaší nebo pečiva.
Na koláčích, v buchtách, v knedlících nebo na chlebu, případně v nějaké kaši ochutnal povidla asi každý. Málokdo ale ví, že povidly se i léčilo. Byzantští lékaři do nich míchali různé bylinné a jiné extrakty, které by jinak pacienti pro jejich nepříjemnou chuť nechtěli jíst.
Tak dobrou chuť!
Postup:
Do mísy nasypeme mouku, promícháme s kypřicím práškem a solí, přidáme postupně vejce, tvaroh a vypracujeme těsta. Do kterého nakonec zapracovujeme máslo.
Do hrnce dáme vařit vodu a trochu ji osolíme. Mezitím si uděláme taštičky. Těstto rozválíme asi na ½ cm silnou placku a rádýlkem vytvoříme čtverečky. Na každý čtvereček dáme lžičkou trochu povidel, přehneme tak, aby vznikl obdélníček. Okraje pečlivě zmáčkneme prsty. Nebo vidličkou.
Naplněné taštičky vhodíme do vroucí vody a 5-7 minut vaříme.
Uvařené taštičky vyndáme děrovanou naběračkou a rozdělíme je na talíře. Nakonec je posypeme perníkem, pocukrujeme a přelijeme máslem.
Pomalé vaření povidel bylo především relativně snadnou a dostupnou formou konzervace. Vyčištěné a vypeckované ovoce se dalo do nádoby na mírný oheň a míchalo. Právě z této činnosti pak zřejmě pochází etymologický základ slova „povidla“.
Související
-
Císařský trhanec neboli Kaiserschmarrn, sladká pochoutka
Vydáme se společně napříč Českou republikou a ochutnáme krajové speciality.
-
Pečeme sladké lívance, bábovky a vafle z kvásku. Martina Jandová se výživou zabývá skoro celý život
Jak podchytit situaci a nenechat váhu rozjet nahoru, kdy cítíme, že nám přibylo pár kilo navíc? Jak si upéct sladké, aby to neškodilo našemu zdraví?
-
Jemné francouzské palačinky s karamelovým máslem. Velké, tenké, sladké i slané, ale pokaždé výtečné
Ve Francii si můžete koupit palačink ve stánku na náměstí, na trhu, na pouti anebo v jedné z mnoha specializovaných restaurací v takzvaných crêperie.
Nejnovější recepty
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.