Kotlety plněné kysaným zelím. V zimním období si dopřejme vydatné jídlo a zužitkujme dary přírody
Vyzkoušejte s námi kotlety plněné kysaným zelím. To je pravděpodobně nejstarší trvanlivou potravinou. Historie jeho výroby sahá až do čtvrtého století před Kristem. A k němu kotleta, z francouzského côtelette, tedy „žebírko“. To původem z francouzského côte, resp. latinského costa, tedy „bok“ či „žebro“.
- kotlety bez kosti
- anglická slanina nakrájená na plátky
- uzená slanina
- kysané zelí
- kmín
- bobkový list
- sůl
- pepř
- cukr
- olej
O příznivých účincích kysaného zelí dobře věděly naše praprababičky, které v mládí bosky udusávaly v kádích zelí určené ke kvašení.
Námořníci jedli kysané zelí, aby se na zámořských výpravách chránili před kurdějemi. Kysané zelí totiž obsahuje řadu vitamínů a minerálů, ale hlavně velké množství vitamínu C. Proto se i dnes doporučuje zařadit ho celoročně do jídelníčku.
Zvyšuje obranyschopnost organismu, působí proti depresím, zvyšuje libido, snižuje krevní tlak, doplňuje v těle hořčík, železo, zinek, fosfor, draslík nebo vápník.
A ke kysanému zelí vepřová kotleta, tedy chuťově výborné, přitom relativně levné maso.
Postup:
Na pánvi osmahneme pokrájenou uzenou slaninu, přidáme kysané zelí, sůl, kmín a bobkový list.
Přidáme cukr, aby bylo zelí sladkokyselé. Chvíli restujeme a podlijeme trochou vody a dusíme. Hotové zelí necháme trochu vychladnout.
Kotletu bez kosti nakrojíme, ale tak, že ji nerozřízneme úplně. Maso rozevřeme, naklepeme, osolíme, opepříme, položíme plátek anglické slaniny a vychladlé zelí. Uděláme rolky a spojíme je párátkem. Zelí co zůstalo dáme na pekáč.
Připravené rolky prudce opečeme a ukládáme do pekáče na zelí, podlijeme trochou vody, přikryjeme a pečeme.
Příloha: bramborové špalíčky.
Už staří Římané věděli, že zelí je cennou zeleninou. Celé hlávky proto uchovávali nasolením a skladovali je ve velkém množství ve sklepích. V 16. století bylo zelí tak oblíbené, že si vysloužilo název „všelék“. Dnešní kysané zelí prý k Slovanům připutovalo spolu s Tatary.
Související
-
Zapečené kysané zelí s klobásou. Vitamínová a energetická bomba vhodná do podzimních plískanic
Kysané zelí je asi nejstarší trvanlivou potravinou. Historie jeho výroby sahá až do čtvrtého století před Kristem. O jeho příznivých účincích věděly naše praprababičky.
-
S trochou nadsázky se dá říct, že kuře je novodobý králík. Výborné je na zelí s anglickou slaninou
Poté, co se snížil počet drobných chovatelů králíků, získalo kuře v českých domácnostech podobnou pozici díky snadné úpravě, cenové dostupnosti a lahodné chuti.
-
Kysané zelí jako elixír zdraví. Staročeská zelňačka s klobásou, polévka našich babiček, vás zahřeje
Zelňačka je nejlepší druhý či třetí den, takže ji můžete připravit večer předem, třeba za vydatného popíjení teplého čaje nebo grogu. Její silná chuť vás postaví na nohy!
Nejnovější recepty
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.